Przekształcenie firmy w spółkę z o.o. opłacalny krok, czy zwykła fanaberia?

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze bardzo często zaczynają dostrzegać zalety spółki z o. o. Zgodnie z literą prawa mają oni możliwość przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę.

Przejście przez procedurę i wszelkie formalności samodzielnie nie jest zadaniem niemożliwym do realizacji. Przedsiębiorcy mogą tez skorzystać z fachowej pomocy prawnika, który dopełni w imieniu firmy wszelkich formalności. Jakie rozwiązanie wybrać? Jak samodzielnie przebrnąć przez przekształcenie? O tym wszystkim w dalszej części artykułu.

SAMODZIELNIE, A MOŻE Z DOŚWIADCZONYM PEŁNOMOCNIKIEM?

Zalety jakie niosą spółki handlowe skutecznie zachęcają przedsiębiorców do przekształcania jednoosobowych działalności gospodarczych. Wielu z nich podejmuje próbę samodzielnego przejścia przez całą procedurę. Niestety bardzo często popełniają rażące błędy, które znacząco rozciągają przekształcenie w czasie. Zdarza się też, że pomyłki generują nieoczekiwane, dodatkowe koszty.Dlatego już na wstępnie należy rozważyć skorzystanie z usług doświadczonego prawnika. Obsługa prawna firm  świadczona przez doświadczone kancelarie obejmuje pomoc specjalisty w zakresie przekształcenia. Prawnik pomoże przejść przez całość procedury bez pomyłek i niedopatrzeń.

PRZEKSZTAŁCENIE W SPÓŁKĘ – KROK PO KROKU

Procedura przekształcenia w spółkę handlową porusza wiele zagadnień. W niniejszym artykule opiszemy najważniejsze z nich. Już na wstępie warto w punktach wskazać etapy przekształcenia:

– stworzenie planu przekształcenia – dokument ten sporządza zawsze notariusz. Plan przekształcenia zawiera załączniki: bilans firmy wraz ze składnikami majątkowymi, sprawozdanie finansowe, akt założycielski, oświadczenie o przekształceniu. Księgowy zajmujący się firmą powinien sporządzić bilans i sprawozdanie. Natomiast akt założycielski i oświadczenie możemy przygotować samodzielnie. Kancelaria prawna może również dokonać tego w naszym imieniu. Posiadając już wszystkie dokumenty zlecamy wykonanie planu notariuszowi.

– ocena planu przez biegłego rewidenta – w celu wyznaczenia rewidenta oceniającego plan przekształcenia należy złożyć wniosek do sądu rejestrowego. Do dokumentu koniecznie należy dołączyć plan z załącznikami. Sąd wyznaczy biegłego rewidenta, który dokona oceny przygotowanego przez notariusza planu.

– przygotowanie aktu założycielskiego i oświadczenia o przekształceniu – kolejnym krokiem jest przygotowanie przez notariusza oświadczenia o przekształceniu i aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego. Dokonanie tego jest możliwe po wcześniejszym przedstawieniu notariuszowi opinii otrzymanej od biegłego rewidenta.

– rejestracja spółki – w celu rejestracji spółki należy wypełnić formularz KRS-W3, a następnie druk ten wraz z pozostałą dokumentacją zgromadzoną w sprawie przesłać do właściwego sądu rejestrowego. Przedsiębiorca zobowiązany jest jeszcze poinformować Urząd Skarbowy o przekształceniu spółki.

Procedura przekształcenia jdg w sp. z o. o. wymaga odpowiedniego nakładu pracy. Jest to jednak krok bardzo dobry dla firm, które pragną rozwinąć biznesowe skrzydła.

Artykuł promocyjny

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> Skip to content