„W kręgu Rogatego Serca – Mistrz i jego uczniowie” – nowa wystawa w tarnobrzeskim muzeum

Do 10 stycznia 2017 r. w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega można oglądać wystawę „W kręgu Rogatego Serca – Mistrz i jego uczniowie”. Na wystawie prezentowane są prace artystów należących do słynnej przedwojennej grupy „Szczep Rogatego Serca”, założonej przez rzeźbiarza, malarza i projektanta Stanisława Szukalskiego.

Szczep Rogate Serce to jedno z najciekawszych zjawisk w historii polskiej sztuki i to nie tylko XX wieku. Podobnie jest z twórcą grupy Stanisławem Szukalskim – „Stachem z Warty”.

Stanisław  Sukalski „Stach z Warty” był jednym z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych artystów w całej historii polskiej sztuki. Pomimo iż większość życia spędził za Oceanem, to jednak odcisnął na polskim przedwojennym życiu artystycznym ogromne piętno. Wyprzedził swoją epokę, nie tylko swoją twórczością, ale także sposobem bycia. Autor wielu skandali, celebryta i performer, a zarazem żarliwy patriota, admirator Józefa Piłsudskiego, chciał nie tylko zmienić polską sztukę, ale także snuł wizje przemiany politycznej Polski i Europy. Wszechstronność jego zainteresowań szła także w kierunku badań nad językiem. Zgromadził wokół siebie bezgranicznie oddanych uczniów, którzy w latach 1929–1936 tworzyli grupę artystyczną „Szczep Rogate Serce”.

Wydając własne pismo „Krak” i planując otwarcie szkoły artystycznej tzw. „Twórcowni”, Szukalski chciał wychować nowe pokolenie artystów, którzy stworzą nowe zasady polskiej sztuki , sięgające do korzeni pogańskich i piastowskich. Pomimo niezwykłości i wyjątkowości, tak twórczość Mistrza, jak i jego uczniów pozostaje dalej w zasadzie nieznana. Nie zmienił tego także ogromny wysiłek włożony przez prof. L. Lameńskiego, który od lat bada i opisuje ten artystyczny fenomen. Wydaje się, iż na postrzeganiu szukalszczyków cieniem położyły się oskarżenia – kierowane głównie w stronę Szukalskiego – o propagowanie faszyzmu i pogaństwa. Zarzuty te, skutecznie odsunęły dyskusję nad tym co najważniejsze; twórczością Mistrza i jego grupy. Również i dzisiaj niewiele się w tej materii zmieniło. Stereotypy towarzyszące Szukalskiemu są często podstawą do funkcjonowania nieformalnego zapisu na prezentację jego twórczości.

Tarnobrzeską wystawą Szczepu, chcemy po raz kolejny pokazać, iż wielka sztuka potrafi się obronić przed próbami jej ideologizacji i zaszufladkowaniem. Pokazujemy również niezwykły wpływ Mistrza na swoich uczniów, trwający często do końca ich życia. Wystawa ma jeszcze dodatkowy, lokalny aspekt. To w Tarnobrzegu żył i tworzył Marian Ruzamski, jeden z największych czcicieli Szukalskiego i przez jakiś czas opiekun grupy podczas bytności Stacha w USA.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje życie i twórczości Szukalskiego oraz historię założonego przez niego Szczepu. Część druga poświęcona jest uczniom Szukalskiego, ze szczególnym wyakcentowaniem tych, których uznaliśmy, z różnych względów, za najciekawszych, pod względem artystycznym: Żechowskiego, Konarskiego i Frączka.

Wyrażamy głęboką nadzieję, iż choćby w niewielkim stopniu przyczynimy się do „odkrywania” sztuki Szukalskiego i jego uczniów, sztuki, która chcąc być „narodową”, stała się ostatecznie sztuką uniwersalną.

foto&info: MHmT

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content