Tarnobrzeg: Ruszyła modernizacja wałów wiślanych. Mieszkańców czekają spore utrudnienia (zdjęcia oraz video)

W Tarnobrzegu rozpoczęły się prace przy modernizacji wałów przeciwpowodziowych na Wiśle. Mieszkańców miasta czekają spore utrudnienia wynikające z transportu materiałów na teren inwestycji.

Wał od Tarnobrzega do granic Sandomierza na odcinku około 10 km, zostanie poszerzony i podwyższony o ponad metr oraz wzmocniony na głębokość 8-10 metrów. Koszt inwestycji wynosi przeszło 31 mln zł. Zadanie współfinansowane jest m.in. przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Bank Rozwoju Europy oraz Budżet Państwa.

Roboty budowlane będzie realizować konsorcjum trzech firm: z Sandomierza, Tarnobrzega oraz Ligoty w województwie Śląskim. Prace rozpoczęły się z dwóch stron, od Skalnej Góry i Koćmierzowa. Do rozbudowy wału zostanie użytych około 300 – 400 tysięcy metrów sześciennych ziemi, które ciężarówkami trzeba będzie dostarczyć na plac budowy. Ze względów ekologicznych ziemi nie można pozyskać z międzywala, będzie ona dowożona z Jeziórka i Gorzyc trzema trasami: ulicą Słomki, w Zakrzowie oraz w Wielowsi, ul. Ogrodową. Jeśli zajdzie taka konieczność, po zakończeniu prac drogi zostaną naprawione. Prace obejmują również budowę technicznej drogi wzdłuż wału, która zostanie pokryta warstwą tłucznia.

W przypadku zagrożenia powodzią na odcinku od przeprawy promowej w kierunku Skalnej Góry montowane będą zabezpieczenia mobilne.

Modernizacji wałów poświęcone było dzisiejsze spotkanie w tarnobrzeskim magistracie, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie oraz radni.

SZCZEGÓŁY W MATERIALE VIDEO. ZAPRASZAMY

foto&video: Piotr Morawski

CZ.1

CZ.2

CZ.3

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x