Sandomierz: Można składać wnioski o dotację na wymianę pieców grzewczych

Od 1 marca br., mieszkańcy województwa świętokrzyskiego mogą składać wnioski o dotacje na wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne w ramach programu „ZORZA – Czyste powietrze nad Świętokrzyskim”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Na ten cel zarezerwowano w 2017 roku 2,5 mln zł.

W ramach programu „Zorza” osoby fizyczne czyli właściciel bądź użytkownicy domów mieszkalnych, mogą uzyskać wsparcie finansowe w formie 25% dotacji do wymiany kotłów lub pieców, na nowoczesne, o wyższej sprawności lub podłączenia do sieci gazowej czy ciepłowniczej. W przypadku kotłów czwartej klasy dotacja nie może przekroczyć 3 tys. zł, a w przypadku kotłów o wyższej sprawności – 4 tys. zł.

Cel projektu to poprawa jakości powietrza, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości toksycznych pyłów i gazów powstających w wyniku niskiej emisji, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi oraz negatywnie wpływających na stan środowiska przyrodniczego. Wymiana kotła na bardziej ekologiczny musi zostać dokonana jeszcze w tym roku, dokumenty przyjmowane są w siedzibie funduszu do wyczerpania całej puli przeznaczonej na realizację programu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w województwie świętokrzyskim oddychają mieszkańcy Kielc. W opublikowanej w 2016 roku liście miast w Polsce o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu Kielce znalazły się na44 miejscu, na 63 Starachowice, na 67 Połaniec, zaś na 77 Busko Zdrój.

Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz wnioski o dofinansowanie dostępne są tutaj

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marzena
3 lat temu

Dobry wpis. Dodaję stronę do ulubionych.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x