Młodzież Zespołu Szkół w Gorzycach z wizytą w Turcji

W dniach 5 – 11 marca 2017r. dziesięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gorzycach w ramach projektu Erasmus+ wybrała się do Turcji.

Uczestnicy wyjazdu do Turcji na lotnisku w Warszawie, przed odlotem do Kijowa

To w jednym z największych miast Turcji, Istambule, które przyciąga niebanalną architekturą, religią, kuchnią, a także bogatą historią spędzili uczniowie z Gorzyc wspaniały tydzień z partnerami projektu.

– Miasto było odmienne pod niemal każdym względem. Spędziliśmy tydzień w  kraju muzułmańskim, z meczetami zamiast chrześcijańskich kościołów, gdzie spożywa się kebaby, na ulicach mija się kobiety w burkach i ceny negocjuje do samego końca podczas zakupów na bazarach. Niewątpliwie były to elementy dość odmienne w stosunku do wielkich miast Europy Zachodniej, jak Rzym, w którym byliśmy w listopadzie 2016 czy Lizbona do której udamy się w maju – mówi Renata Stadnik – Komórkiewicz – koordynator projektu.

Na tureckim bazarze

Uczestnicy projektu wiele czasu spędzili w szkole i zajmowali się realizacją zadań wynikających z tematu, a więc wykorzystaniem urządzeń mobilnych w pracy. Turecka szkoła jest dobrze wyposażona w sprzęt multimedialny, jest tam wiele tablic interaktywnych, a każdy uczeń na lekcjach korzysta z laptopa i tabletu. Jednak dla uczniów najciekawsze było zwiedzanie i poznawanie historii tego 10-milionowego miasta.

– Pokazano nam Hipodrom, bizantyjski  tor wyścigowy dla koni i rydwanów, Pałac Topkapi. A na deser został nam taras z widokiem na cieśninę Bosfor, po której kursowały tramwaje wodne. Widok na część azjatycką mieliśmy jak na dłoni – wspomina Kuba, uczeń klasy drugiej technikum mechanicznego.

Cieśnina Bosfor, przejazd na stronę azjatycką Istambułu

Na obiady w menu często pojawiał się Kebab, który serwowany jest na różne sposoby, z różnymi dodatkami – z frytkami, z ryżem, z ostrzejszym, z łagodniejszym sosem, z surówką lub pida, czyli długi kawałek ciasta przypominającego pizzę. Co do picia? Jogurt, który,  obok kawy i herbaty jest trzecim ulubionym napojem stambułczyków.

– Podziwialiśmy najbardziej ekskluzywne i nowoczesne deptaki Stambułu, gdzie stare miesza się z nowoczesnym – ekskluzywne butiki i sklepy z tradycyjnymi kawiarniami, które wieczorem zamieniały się w tętniące życiem miejsce. Tutaj czuliśmy prawdziwy powiew zachodniej, rozwiniętej Europy, ze wszelkimi jej zaletami oraz wadami. Przechadzając się Istiklal caddesi dotarliśmy do kościoła św. Antoniego Padewskiego, który jest największą katolicką świątynią w Stambule. Niegdyś był z nią związany papież uznany za świętego – Jan XXIII. Co ciekawe, odprawiane są w nim także msze święte w języku polskim – mówi Aleksandra.

Uczestnicy projektu z wszystkich krajów partnerskich

– Obecny projekt międzynarodowej wymiany młodzieży, to już trzeci, który odbywa się w naszej szkole. Dzięki nim w ciągu kilku lat 150 uczniów odwiedziło większość krajów Unii Europejskiej i Turcję – mówi dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gorzycach Krzysztof Komórkiewicz. – Piszemy kolejne projekty, gdyż chcemy być szkołą nowoczesną, szkołą europejską. Chcemy aby każdy nasz uczeń miał możliwość wyjazdu za granicę, nie tylko zachodnią, ale również wschodnia – dodaje dyrektor.

materiał partnera