Zaczynasz przygodę z bieganiem? Pomyśl o dobrych butach

Odpowiednio dobrane, wygodne i bezpieczne dla naszych stóp buty potrafią naprawdę wiele. Przede wszystkim pozwalają cieszyć się bieganiem i podchodzić do sportu z jeszcze większym entuzjazmem. Jednak wybór odpowiednich butów do biegania to już wcale nie taka prosta sprawa. Zwłaszcza dla początkującego biegacza. Jeśli właśnie zaczynasz swoja przygodę z bieganiem, podpowiadamy, o czym pamiętać wybierając buty do biegania.

Zastanów się, gdzie będziesz biegać

Wybór butów w dużym stopniu zależy od nawierzchni, na której będziemy trenować. Dlatego zastanów się, gdzie będziesz biegać – na asfalcie, w parku, na leśnych ścieżkach, czy na drodze z kostki brukowej. Niemal każdy typ podłoża to inny rodzaj obuwia sportowego.

Sprawdź swój typ stopy

Typ stopy to nic innego, jak to, w jaki sposób stawiamy ja na podłożu podczas marszu lub biegu. Jeśli buty wybierzesz odpowiednio do typu swojej stopy, pozwoli ci to z pewnością uniknąć wielu przykrych dolegliwości. Wybierz się zatem do sklepu, w którym pracują specjaliści od sprzętu do biegania i gdzie oferowana jest usługa identyfikacji sposobu stawiania stopy. Możesz też sam dokonać takiego odkrycia analizując zagadnienie pronacji.

Zmierz długość swojej stopy

Nawet jeśli myślisz, że dokładnie wiesz, jaki rozmiar butów nosisz, zmierz dokładnie długość swojej stopy i dokonaj weryfikacji swoich przekonań. Czasem okazuje się, że nie dobieramy butów dokładnie do rozmiaru naszych stóp. A w przypadku butów do biegania, kwestia ta ma szczególne znaczenie.

Pamiętaj, że podczas biegania stopa przesuwa się w bucie nieco do przodu, będzie zatem potrzebowała trochę miejsca na tego rodzaju ruch. Kupując buty w danym rozmiarze, miej zatem na uwadze niezbędną przestrzeń pomiędzy palcami, a czubkiem buta.

Zmierz szerokość swojej stopy

Optymalne dopasowanie butów zakłada także dopasowanie pod względem szerokości. Nasze stopy różnią się, są szersze, bądź węższe. Aby twoje nowe buty nie były za luźne, lub wręcz przeciwnie – za ciasne, zmierz szerokość swojej stopy i na tej podstawie dokonuj wyboru.

Pamiętaj, że ciężar też ma znaczenie

W przypadku wyboru butów do biegania, nasza waga odgrywa całkiem dużą rolę, bowiem od tego właśnie czynnika będzie zależała konieczność zapewnienia wyższej lub niższej amortyzacji w bucie. I tak, jeśli ważysz nieco więcej, zadbaj o to, aby buty do biegania dysponowały dobrą amortyzacją i wsparciem dla stopy.

Poza tym, warto w tym miejscu pamiętać, że sam ciężar butów to także ważna sprawa. Otóż im dalej biegasz, tym cięższe i lepiej zamortyzowane buty powinieneś założyć.

Nie zapominaj o skarpetkach biegowych

Buty i skarpetki to całość. Nic ci po dobrych butach, jeśli założysz do nich nieodpowiednie skarpetki. Dlatego zanim założysz na stopy swoje nowe buty, pomyśl o skarpetkach biegowych, dzięki których podczas biegu z pewnością będziesz czuć się bardziej komfortowo.

Buty wybieraj z głową

A zatem tam, gdzie masz naprawdę szeroki wybór. Zakupu możesz dokonać w Internecie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, np. co do rozmiaru, przymierz dany model butów w sklepie stacjonarnym, a potem zamów je przez Internet. Najlepiej tam, gdzie masz naprawdę duży wybór, czyli wchodząc na https://1but.pl/

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x