Tarnobrzeg: Poznasz walory ekologiczne parku w Dzikowie dzięki ścieżce przyrodniczej (fotoreportaż oraz video HD)

– Jakie gatunki roślin i zwierząt występują w parku w Dzikowie, które ze starych drzew zasługują na zaszczytne miano „pomnikowych”, jakie rośliny można zebrać do zielników – na te i wiele innych pytań odpowiedzi można znaleźć na tablicach informacyjnych, które pojawiły się w parku. Oficjalnego otwarcia ścieżki przyrodniczej dokonały wczoraj Rosabelle Tarnowska, wnuczka Artura Tarnowskiego i wiceprezes Związku Rodziny Tarnowskich oraz Zofia Maziarz, wiceprezes tarnobrzeskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody.

W przypadku ścieżki przyrodniczej w parku okalającym dawną siedzibę rodu Tarnowskich, przysłowie do „trzech razy sztuka” sprawdza się idealnie. Już kilka lat temu występowano o grant na ten cel do województwa, projekt pojawił się również w budżecie obywatelskim. W końcu udało się, a pieniądze na zrealizowanie zadania, Liga Ochrony Przyrody pozyskała w drodze konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Myślę, że to bardzo pożyteczna inicjatywa, która zrodziła się w zarządzie Ligi Ochrony Przyrody. Udało się załatwić dofinansowane, a zadanie to znalazło się w gronie 16 zwycięskich projektów – mówi Zbigniew Golec, prezes LOP Tarnobrzeg. – Myślę, że ta ścieżka podniesie rangę całego tego zespołu zamkowo – parkowego, a jest to zasługa przede wszyskim pana Janusza Wepsięcia – dodaje.

Nie bez przyczyny prezes Golec wychwalał swojego zastępcę, bowiem to właśnie z inicjatywy Janusza Wepsięcia LOP wziął udział w konkursie. – Jako pracownik Centrum Natura 2000 oprowadzając grupy po parku często odpowiadałem na pytania dotyczące gatunków roślin i zwierząt występujących w parku. Zapotrzebowanie na tego typu informacje więc było, stąd ta inicjatywa – wyjaśnia wiceprezes LOP. – Ta ścieżka adresowana jest do osób indywidualnych czy grup, które chcą poznać przyrodę parku. W przeciwieństwie do Centrum Natura 2000 które czasami jest zamknięte, ścieżka dostarcza informacji o przyrodzie w parku przez cały czas – dodaje.

TABLICE, CZYSTY STAW I UPORZĄDKOWANA ALEJA DERENIOWA

W ramach projektu w parku powstała ścieżka przyrodnicza, wytyczona przez dziesięć dużych oraz czterdzieści małych tablic, które mają pomóc w zidentyfikowaniu choćby piernikowego drzewka czy kłokoczki południowej. W doborze gatunków roślin i zwierząt LOP mógł liczyć na pomoc pracowników Regionalnego Centrum Natura 2000 zaś o rys historyczny uzupełniający informacje przyrodnicze, zadbali pracownicy Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega. Oprócz informacji o gatunkach, na tablicach znajdują się również stosowne fotografie, które LOP otrzymał od miejscowych fotografów przyrody.

W ramach zadania „Ochrona bioróżnorodności w Parku Dzikowskim” odmulono i oczyszczono również staw znajdujący się na terenie parku, pracom pielęgnacyjnym poddana została także aleja dereniowa rosnąca przy ul. Nadole, będąca najstarszą tego typu aleją w Polsce.

Wartość projektu wyniosła 24 tysiące zł, został on w całości sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

foto: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content