Tarnobrzeg: Za nami 4. edycja Dzikowskiego Festiwalu Nalewek (fotoreportaż oraz video HD)

4. edycja Dzikowskiego Festiwalu Nalewek odbyła się w minioną niedzielę w Zamku Tarnowskich. Wydarzenie nawiązuje do tradycji właścicieli Dzikowa, hr Tarnowskich, którzy w Wytwórni Wódek i Likierów produkowali słynne i cenione w Polsce i Europie trunki.

Do konkursów rozstrzyganych przez kapitułę konkursową pod przewodnictwem Pana Zbigniewa Sierszuły zgłoszono łącznie 104 nalewki.

W kategorii nalewka z derenia kapituła konkursowa przyznała trzy wyróżnienia (zgłoszono 23 nalewki). I wyróżnienie otrzymała Pani Jadwiga Rybienik z Przemyśla. II wyróżnienie otrzymał Pan Edward Derkacz z Lublina. Kapituła wyróżniła w tej kategorii także nalewkę Pana Andrzeja Nowocienia z Jedlińska.

Do konkursu w kategorii ogólnej zgłoszono łącznie 81 nalewek Palmę pierwszeństwa otrzymał Pan Tomasz Badowiec z Tarnowskich Gór za nalewkę z berberysową. II nagrodę uzyskał Pan Wojciech Suchanek z Wegierskiej Górki za nalewkę z kwiatu czarnego bzu. III miejsce przypadło Panu Wiesławowi Paszewskiemu z miejscowości Błonie za nalewkę żenicha kresowa (nalewka z owoców róży). W tej kategorii przyznano także trzy wyróżnienia. Otrzymali je Pan Tomasz Potacki z miejscowości Garbatka – Letnisko za nalewkę z kaliny koralowej, Pani Małgorzata Korczak z Tarnobrzega za nalewkę lawendową, trzecie wyróżnienie powędrowało zaś na ręce Pani Magdaleny Badowiec z Tarnowskich Gór za nalewkę cynamonową.

Dużą popularnością cieszył się Konkurs Publiczności im. Bronisława Burnatowicza. Degustujący największą liczbę głosów oddali na nalewkę pomarańczową z nutą orzecha, Pana Wojciecha Suchanka.

W tegorocznej edycji festiwalu do programu jako nowość wpisano także konkurs „Najlepszy Nalewkowicz Tarnobrzega”. W tej kategorii zwyciężył Pan Kazimierz Kiszka z Tarnobrzega za nalewkę „kubańską”. Wydarzenie objął swym patronatem Starosta Powiatu tarnobrzeskiego, Pan Paweł Bartoszek, który osobiście pogratulował zwycięzcy.

Oprócz festiwalowych konkursów na terenie parku odbył się kiermasz z tradycyjną i ekologiczną żywnością, przetworami m.in. z derenia, rokitnika i pigwowca oraz winami i nalewkami.

Oprócz atrakcji dla ciała nie brakowało także tych dla ducha. W Sali Wielkiej zamku dzikowskiego Pani profesor Svetlana Klymenko związana z Państwowym Ogrodem Botanicznym im. M.M. Gryshko oraz Ukraińską Państwową Akademią Nauk w Kijowie wygłosiła referat pt. „Pigwa i jej właściwości”. Prof. dr Andrij Prokopiv opowiedział o Ogrodzie Botanicznym we Lwowie, natomiast Pan Zbigniew Sierszuła „Czym jest nalewka”.

IV Festiwal Nalewek w Dzikowie objęty był patronatem marszałka Województwa Podkarpackiego.

Dziękujemy wystawcom, uczestnikom i wszystkim gościom. Zapraszamy za rok.

info: Radosław Pawłoszek/MHmT
video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ziom
3 lat temu

Super ! Można było sie narąbać za 20 plz alkoholem bez akcyzy. moje klimaty

kloss
3 lat temu

A od kiedy to muzeum ma zezwolenie na sprzedaż alkoholu ????

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x