Tarnobrzeg: Grzegorz Kiełb z absolutorium. Radni krytykują pracę prezydenta (fotoreportaż oraz video HD)

Dostaje pan pałę, dwóję, ocenę niedostateczną, deprecjonuje i kompromituje pan samorząd Tarnobrzega – to tylko niektóre z cytatów, które można było usłyszeć w trakcie ostatniej sesji. Choć głównym jej punktem było udzielenie absolutorium prezydentowi za wykonanie budżetu za rok 2016, radni wykorzystali okazję do przedstawienia własnej oceny pracy prezydenta Grzegorza Kiełba.

Jednym z głównych zarzutów podnoszonych przez część radnych, był brak aktywności ze strony prezydenta. – O żadne sprawy miasta nie zabiegał pan na zewnątrz, a w momencie kiedy ludzie, którzy chcieli nam pomóc przyjeżdżali tutaj, nawet nie miał pan czasu, żeby ich przyjąć – mówił radny Kamil Kalinka. – Nie przychodzi pan na sesje, czy na komisje (…), moja ocena, używając języka szkolnego to jest po prostu pała, pięć z plusem dla pani skarbnik a dla pana pała

Dwóję prezydent otrzymał również od radnej Anny Pekar. – Panie prezydencie, za brak pomysłu na rozwój Tarnobrzega, za chowanie się za plecami kompetentnych naczelników, za opuszczanie zajęć obowiązkowych, za przypisywanie sobie zasług innych, dzisiaj dwója

Na niedostateczną, pracę prezydenta ocenił również radny Sławomir Partyka. – Budżet nie został wykonany w 100% (…) Jako radny wystawiam panu ocenę niedostateczną za miniony rok budżetowy, za upadek Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przez złe decyzje kadrowe, ciągłe przesuwanie inwestycji, brak przedsiębiorców i inwestycji które pan obiecywał w kampanii wyborczej (…) Pod pana rządami Tarnobrzeg ubożeje, wyludnia się i starzeje

O analizę poszczególnych punktów z budżetu pokusił się radny Norbert Mastalerz, nie obyło się jednak bez uszczypliwości. – Chciałem podziękować panu prezydentowi Kiełbowi, że w tym swoim napiętym grafiku wypoczynku i rekreacji, znalazł czas dla radnych i zaszczycił nas swoją obecnością na sesji. (…) Pan samorząd Tarnobrzega nieustannie deprecjonuje i kompromituje przez swoje działania (…)

Z kolei radny Łukasz Nowak zaapelował do prezydenta o działanie. – Panie prezydencie, teraz czas na pana, zostało półtora roku, mam nadzieję panie prezydencie, że to będzie półtora roku skutecznej walki, bardzo silnej pracy na rzecz naszego miasta, naszych mieszkańców. A z tej mównicy jeszcze raz dziękuję wiceprezydentom Brzezowskiemu i Motyce za obwodnicę, bo wiemy dobrze, że ten wariant i to rozwiązanie, było już zaklepane w zeszłym roku i kto włożył w to największą pracę

Studzić emocje próbował radny Stanisław Uziel. – Ja nie jestem adwokatem pana prezydenta, ale czy on nic nie zrobił dobrego tylko wszystko na „nie”? O czym to świadczy, panowie z prawej strony (…) Tak panie Kalinka, troszku pokory, a w przyszłym roku mieszkańcy pokażą, ocenią, i zastanowią się co robić. Nie bądźcie pewni, że wygracie wybory

Z kolei radna Bożena Kapuściak zwróciła uwagę, że uchwała nie dotyczy oceny pracy prezydenta, lecz wykonania przez niego budżetu. – Proponuję zapoznać się z oceną Regionalnej Izby Obrachunkowej (…) Jej opinia jest obiektywnym stanowiskiem (RIO wydała pozytywną opinię w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu – przyp. red)

Ostatecznie, po wysłuchaniu mnóstwa słów krytyki, prezydent otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2016. Do przyjęcia uchwały potrzebna była bezwzględna liczba głosów. Za udzieleniem absolutorium głosowało 11 radnych: Dariusz Bożek, Bożena Kapuściak, Dariusz Kołek, Marian Kołodziej, Halina Mudrecka, Mariusz Myszkowski, Leszek Ogorzałek, Waldemar Stępak, Waldemar Szwedo, Stanisław Uziel i Witold Zych.

Przeciw byli radni Norbert Mastalerz i Sławomir Partyka, zaś od głosu wstrzymali się radni: Jan Dziubiński, Kamil Kalinka, Barbara Kłeczek, Łukasz Nowak, Anna Pekar, Robert Popek, Wiktor Stasiak i Marian Zioło

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

foto&video: Piotr Morawski

CZĘŚĆ 1

CZĘŚĆ 2

Subskrybuj
Powiadom o
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tbg
3 lat temu

Nie jestem zwolennikiem obecnego prezydenta, ale obiektywnie mówiąc, obiecał mieszkańcom Dzikowa zagospodarowanie placu za blokiem na ul Marczak i słowa dotrzymał. Dzisiaj ruszyła budowa. Miał być blok i sklepy z piekarnia pod oknami po cichu przepychane przez Brzezowskiego będzie rekreacja głośno obiecaną przez Kiełba. Dziękuję w imieniu mieszkańców. Puste słowa nas nie interesują ale czyny już tak.

Mieszkaniec
3 lat temu
Reply to  Tbg

Otóż to. Dlatego się ich pozbył i dobrze zrobił. Artykuł tendencyjny, RIO całe leży ze śmiechu, że komisja wstrzymała się od głosu mimo, iż budżet został wykonany prawidłowo. Z UM mówią, że subwencja na skrzyżowanie przeszła, promesa też, wnioski też idą i Kalinki nie potrzeba…zarzuty, że nie jeździ…z tego co znajomi mówią, jeżdzi tam, gdzie TBG coś z tego może mieć, a nie na zasadzie byłem tu i tu…

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Ale o S-9 to nic nie słyszał, mimo, że w planach ta droga ma łączyć Rzeszów z Warszawą, więc chyba kluczowym dla nas by było by biegła przez Tarnobrzeg a nie przez Mielec…

inzynier
3 lat temu

Zejdzmy na ziemie z ta S9 .. o S74 jest mowa juz od 15 lat i postepu zadnego po za wylotowka z Kielc ..Zadnej S9 nie bedzie w nastepnych 10 latach ..Cieszmy sie ze rzad zaczyna S19 i dla Tarnobrzega to tez dobra sprawa bo bo wybudowaniu drogi obwodowej mamy polaczenie z S19 w Stalowej Woli ( Nisku) a stamtad juz w 2,5 h do Warszawy ..Na krajowej 9 jest plan wybudowania obwodnicy Ilzy , Opatowa ( skrzyzowanie 74 i 9 ), obwodnicy Kolbuszowej i tyle ..bo wybudowaniu S19 i obwodnicy Radomia w ciagu S7 droga beda dwa wybory od nas do Warszawy : S19 – Lublin -s17 Warszawa . Lub Tbg – Kielce i dalej S7 ..
http://supernowosci24.pl/kiedy-ekspresowo-z-rzeszowa-do-warszawy/ http://siskom.waw.pl/DK9.htm

Oksa
3 lat temu

Radni, którzy nie dostrzegają pozytywnych stron swoich działań. Bo przecież to także zasługa radnych. Prezydent jest po to, aby pokierować Państwa pracą, a nie jeździć tu i tam, a od czego ma radnych – okazuje się bezradnych.
Ja osobiście jako mieszkanka miasta, jestem zadowolona i nie piszcie, że nic nie zrobił Prezydent dla miasta, bo sami zakładacie sobie pętlę na szczyt.

Pokory Panie i Panowie Radni!!!

Drugim razem nie wybierzemy was wcale. Trzeba umieć współpracować bez względu na opcję polityczną, dla dobra naszego miasta, a nie tylko „drzeć koty” – nie tego oczekują mieszkańcy. Dość już tej zabawy w podchody – RADNI DO PRACY – za coś przecież wam płacimy i zaznaczam – nie za utarczki na każdej sesji. Do wiwatu możecie sobie dawać na neutralnym gruncie, dla miasta musicie działać wspólnie.

Pozdrawiam 🙂

Obserwator
3 lat temu

A ja chętnie poznam czym to pan Sławomir Partyka się wykazał jako radny – ileż to pan Partyka zrealizował projektów unijnych – jest w końcu specjalistą,jak sam zapewnia – dla miasta, o którego teraźniejszość i przyszłość tak się boi…?

O poprzednią ekipę nie pytam nawet..
Skompromitowany w oczach wielu radny Kalinka – no cóż …

Markos
3 lat temu

Paniusia Oksa to chyba nie bardzo wie o czym pisze od samego początku poczynając. Prezydent nie jest od kierowania radnymi nigdy tak nie było i prawdopodobnie nie będzie. Co innego już sami radni, którzy stanowią swego rodzaju organ nadzoru nad prezydentem i mają „patrzeć mu na ręce”. Łopatologicznie – Prezydent sprawuje władzę wykonawczą wykonując zadania związane z zarządzaniem gminą oraz reprezentuje ją na zewnątrz, a Rada ustawodawczą. A więc to nie prezydent, wójt, burmistrz ma radnych tylko radni mają prezydenta, wójta burmistrza. Zalecam na przyszłość troszeczkę poczytać, a nie wdawać się w jakiekolwiek dyskusje bez przynajmniej podstawowej wiedzy.

Tomek
3 lat temu
Reply to  Markos

Panicz Markos też „chyba nie bardzo wie o czym pisze od samego początku poczynając”. Po 1: Rada jest organem uchwałodawczym, a nie ustawodawczym, gdyż nie uchwala ustaw. W Polsce tylko sejm i senat to organy ustawodawcze. Po 2: radni nie „mają” wójta, burmistrza, prezydenta, bowiem od 2002 roku to już nie rada wybiera (i odwołuje) zarząd miasta z prezydentem na czele ale to sami mieszkańcy wybierają prezydenta – 1-osobowy organ wykonawczy gminy. Mandat prezydenta jest o wiele silniejszy niż kiedyś (rada już nie może go odwołać jak np odwołała swego czasu prezydenta Żwiruka, teraz jedynie mieszkańcy mogą odwołać prezydenta w drodze referendum lub przy kolejnych wyborach). Porównując zaś kompetencje prezydenta i rady, a tym bardziej kompetencje prezydenta i pojedynczych radnych (o ile w przypadku części radnych mówienie o jakichkolwiek kompetencjach nie jest nadużyciem 😉 łatwo można zauważyć, że to rada jest dodatkiem do prezydenta a nie na odwrót. W zasadzie można rządzić bez rady – co pokazał w Stalowej Woli były wieloletni prezydent Andrzej Szlęzak, który radę olewał i prawie w ogóle tam nie zaglądał (bo i po co). Podkreślenia też wymaga fakt, że zgodnie z przepisami radni nie są żadnym organem nadzoru nad prezydentem, a nawet nie jest nim… Czytaj więcej »

Urzędnik
3 lat temu

na szczęście do końca jego kadencji bliżej jak dalej

Patrycja
3 lat temu

z tego co się mówi na mieście, to raczej nie ma szans na powtórne wybory

Mieszkaniec
3 lat temu
Reply to  Patrycja

Kiepskie informacje. Otóż ma.

Maniek
3 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Bardzo w to wątpię, ale nikt w Kiełba tak nie wierz jak Ty-wierny obrońco !!!

Stanisław Anioł
3 lat temu

a co u Jolki słychać? wszystko dobrze?

Kaczor Donald
3 lat temu

Śmiech na sali. Radni nie wiedzą po co są na tej konkretnej sesji i wylewają żale przy każdej okazji. Pomimo, że nie na temat to część zarzutów w pełni uzasadniona, mocna co stawia prezydenta w złym świetle. Szkoda, że przez polityczne gierki obu stron traci nasze miasto. Jak dla mnie to czerwona kartka należy się prezydentowi i radnym za nieróbstwo.

Kasia
3 lat temu

Po ostatniej sesji absolutoryjnej ; Radni stawiają zarzuty ??? :
1- nie boi sie PISu ,kto to w Polsce widział ?
2-podejmuje samodzielne decyzje np oświatowe zgodnie z ustawą PISu be z konsultacji z PIS a to zupełnie żle!!!
3 nie jeździ na spotkania w politykami PIS i na nich nie ubija interesu dla miasta tylko zgłasza wnioski o dofinansowanie z dobrym skutkiem to też źle
4 a poza tym jakim prawem rządzi -przecież pokonał kandydata PIS na prezydenta

ptaszek
3 lat temu

bardzo słaba prezydentura,zapowiadał zmiany a zostało po staremu tylko zmieniły się osoby choć pewne klany u koryta utrzymał i nawet jeszcze więcej podsypuje,bez większej idei tylko administrowanie władzą co nie najlepiej wychodzi i tak co widać nie tylko nad jeziorem,poza tym widać,że zręcznie prezydentowi idzie kiwanie tak w kadrach bo ławka krótka jak i w innych tematach.
cieszy względny spokój a nie rozbuchane ego i nachalna autopromocja jak u beznadziejnego poprzednika.
może po prostu na takiego swojskiego Grzesia stać nas Tarnobrzeżan i tyle.
miasto się zwija od dwóch dekad i żadna z poprzednich ekip tej tendencji nie zmieniła.
tu trzeba cudu.a cudów jak wiadomo nie ma.

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  ptaszek

Grzegorz Kiełb jest jaki jest, ale na pewno przebija swoich poprzedników – Dziubińskiego i Mastalerza. Był on najlepszym kandydatem w poprzednich wyborach i zasłużenie wygrał. Jednak moim zdaniem wiele rzeczy mogłoby i powinno być robionych lepiej. Swojskość nie oznacza braku skuteczności, można być skutecznym i ludzkim włodarzem. Czy Tarnobrzeżan stać na lepszego prezydenta? Tak. Podobnie można odpowiedzieć na pytanie o to czy cuda się zdarzają. Tak, zdarzają się, również w takim Tarnobrzegu.
Naszym „cudem” jest obecny radny Witold Zych. Mając takiego prezydenta jak on na pewno moglibyśmy liczyć na to, że prezydent dosłownie wszędzie zabiegałby o środki dla miasta, a w Tarnobrzegu powstawałaby inwestycja za inwestycją. Pan dr Zych ma wizję rozwoju miasta, pewną strategię planowanych działań i jakoś mam wrażenie, że byłby dużo bardziej skuteczny w kontaktach z władzami wojewódzkimi i centralnymi, niż poprzedni prezydenci a także obecny.

ptaszek
3 lat temu

radny Zych to największy szum robi ale nic z tego nie wynika.
jak wszędzie by tak dreptał jak rok temu za swoim własnym projektem i wszystko miałoby się skończyć taką piękną katastrofą to ja za nawiedzonego Zycha serdecznie dziękuję.
jest wprawnym populistą ale nie każdy łapie się na te jego tanie sztuczki.

ale kto wie może kurort uzdrowiskowy,most na Wiśle i inne jego wybitne pomysły kiedyś powstaną 😉

adam
3 lat temu
Reply to  ptaszek

no patrz, ale jego pomysł z połączeniem dworca PKS i PKP jakoś chwycił, facet jest łebski i temu nikt nie zaprzeczy, a że ma odważne pomysły – to już cecha wizjonerów

ptaszek
3 lat temu
Reply to  adam

póki co słowo ciałem się nie stało.a trudno też spodziewać się by natężenie ruchu kolejowego miało na nowo ożywić nasze miasto.
ale kto wie zobaczymy.
to kwestia preferencji,jedni mogą w nim widzieć nawet mesjasza ja widzę tylko taniego populistę i szalonego solistę acz oczywiście pod względem ilości podejmowanych inicjatyw oraz rozgłosu bije resztę rady na głowę razem wziętą nawet biorąc pod uwagę tak tęgo łby tam jak jajecznica co też raczej lubi się lansować.choć przycichł odkąd zabrali mu helikoptery i inne gadżety.

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  ptaszek

Słowo ciałem się nie stało, ale to nie znaczy że to wina Zycha. Jak go każdy tak tępi to nie ma się czemu dziwić – czego ten człowiek nie zaproponuje, to od razu jest skreślane. A szkoda. Jakby dr, mgr inż. Zych był nie tylko radnym, a prezydentem, to jestem przekonany, że wszystko o czym mówi byłoby realizowane! A tak to miej pretensje do Kiełba, że nie czerpie z pomysłowości Pana Radnego, Tarnobrzeg śpi i śpi, a Stalowa i Mielec odjeżdżają, właściwie to już odjechały, tylko dystans się pogłębia. Zych pragnie by nasze miasto goniło, łapało każde możliwe środki, wymuszało na województwie czy władzach centralnych dostrzeżenie Tarnobrzega? To źle? Robi, co może, w sprawie dworca PKP już coś załatwił, jakby miał większe możliwości to byłyby też efekty. Ma holistyczne wykształcenie – zarówno inżynierskie (mgr inż. budownictwa) jak i humanistyczne (dr n. humanistycznych w zakresie sztuki), naprawdę widać po jego profilu na FB, że zna się na wielu sprawach. Dobre przykłady z Polski czy innych nawet państw mógłby przelać na nasze miasto. Jak ktoś jest myślący to widzi w tym sens. Nie należy bujać w obłokach, ale też nie można być zbyt przyziemnym – trzeba mieć jakieś ambicje. Zych je ma,… Czytaj więcej »

ptaszek
3 lat temu

ten emocjonalny ton wpisu coś sugeruje.
ale jasne wierz pan/pani,że to mesjasz.
tylko nie zawracaj mi tym dupy.

ja w nim widzę sprawnego ściemniacza i tyle.
prezydentem nie bronię mu by został,niech startuje-śmiało !

kto wie może wobec bryndzy wśród kandydatów sam na niego zagłosuję ale nadziei bym nie miał,że poza swoim losem,swoich ziomków i partii odmieni los Tarnobrzega.

Tarnobrzeżanin
3 lat temu

Niczego nie zawracam – nie chcesz Pan, to nie odpisuj, prosta sprawa. Nie wiem co sugeruje niby emocjonalny ton, Zych się raczej podpisuje imieniem i nazwiskiem, kiedy coś pisze. Poza tym nawet nie znam człowieka, czytałem o nim sporo, obserwuję jego profil na FB i śledzę sesje RM. To mi wystarczyło by mieć o nim bardzo pozytywne zdanie. Nie powiedziałem, że to mesjasz, ale podobają mi się jego wizje, które wcale nie są nierealne, po prostu ambitne cele. Działaczem partyjnym raczej też nie, jest – jak widać po ostatniej sesji jego głównym wrogiem jest Kalinka.

mieszkaniec
3 lat temu

Kaźdy dobry włodarz wykorzystuje wszelkie moźliwości dla rozwoju swojego miasta. Urzędnicy są od pisania projektów a prezydent określa cele i zadania. Równieź sam o to powinien zabiegać wykorzystując kontakty równieź osobiste, co jest oczywistym zadaniem głowy miasta. Jeśli tego nie robi to nie ma klimatu do współpracy i nie ma lobbowania za włączaniem projektów strategicznych, kluczowych dla rozwoju a finansowanych z poza budźetu miasta. Nie moźna być nieobecnym gdyź oni nie mają racji. Budowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt pilotaźowy wspierający miasta średniej wielkości jest adresowany właśnie dla Tarnobrzega. Tu jest wręcz konieczność osobistego zaangaźowania się Prezydenta. Źycie uczy pokory, czasu straconego nie da się cofnąć.

adam
3 lat temu
Reply to  mieszkaniec

dokładnie

obserwator
3 lat temu

Jak dla mnie prezydent z niego kiepski jest. Nic specjalnego dla miasta nie zrobił i pewnie nie zrobi, bo w przyszłym roku wybory. Chodniki, ulice i dni Tarnobrzega to i jego poprzednicy robili, a ten podobnie jak tamci nic rewolucyjnego. Miasto potrzebuje kogoś kto będzie mógł ściągnąć tutaj jakieś pieniądze z zewnątrz i konkretne inwestycje.

Mieszkaniec
3 lat temu
Reply to  obserwator

Ta…za to Mastalerz narobił i Dziubiński – miasto zarżnęli długami, a ten spłaca i porządkuje ten bałagan. Wejdź Ty sobie na przetargi UM i zobacz ile przetargów. A co do projektów to z tego co wiem i widzę to idą inwestycje dzięki dofinansowaniu z UE czy tam innych. Najlepszy w tym wszystkim Norbert, jak mi koleżanka opowiadała – na sesji wychwalił jedną z naczelniczek a w czasie swojej kadencji chciał bodajże kilkakrotnie ją usunąć…ten człowiek to jest po prostu prze kur…

Bratek
3 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Ojejku, jejku! Bo zaraz w samozachwyt popadniesz z tym wychwalaniem Kiełba !

neutralny
3 lat temu

Łatwiej krytykować niż zrobić.
Ci co krytykują nie se wezmą coś na powstrzymanie. Kierowanie miastem w Polsce nie jest łatwe bo to naród wojowniczy, zadziorny a czasem zwyczajnie chamowaty.Poza tym to pamiętajcie co „nagle to diable”. Nie da się wszystkiego naraz poczynić. Łatwo zepsuć, trudniej naprawić.Za poprzednich ekip niestety wiele zepsuto w Tbg-u.

ptaszek
3 lat temu

nie ma wątpliwości,że w marazm wpędziły nas kadencje Jana.wówczas kompletnie nic nie robiono.
później był blichtr dla wybranych i pseudoinwestycje jajecznicy oraz całej stojącej z nim elyty.

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content