Wady i zalety pożyczek przez internet

Pożyczka pozabankowa pozwala na realizację dużych i małych marzeń. Wiele osób z pomocą takiego rodzaju wsparcia przeprowadziło metamorfozę mieszkań, kupiło dziecku nowy rower czy zwiedziło najpiękniejsze kraje Europy. Choć branża pożyczkowa jest obecnie niezwykle rozwinięta, to oferty takich zobowiązań mają również pewne wady, z którymi musimy się liczyć. Przedstawiamy jasne i ciemne strony pożyczania przez internet.

3 najważniejsze zalety pożyczek przez internet

Pożyczkodawcy wiedzą, jak sprawić, aby oferty ich firm były bardzo atrakcyjne. Korzystne warunki na przykład szybkiej pożyczki przez internet w Ratka.pl, sprawiają, że zainteresowanie taką formą wsparcia finansowego nie gaśnie, a wręcz jest coraz większe. Wśród głównych zalet pożyczek pozabankowych wyróżnić można:

  • Szybkie rozpatrywanie wniosku – to z pewnością cecha, która wielu pożyczkobiorcom ułatwia życie. W nagłych sytuacjach, które wymagają natychmiastowego wkładu gotówki, fakt, że wniosek rozpatrywany jest maksymalnie przez dwa dni robocze jest dużym plusem. Nie spotkamy się tutaj ze zbędną papierologią, której oczekują banki.
  • Niewygórowane wymagania względem pożyczkobiorców. Klientem instytucji pozabankowej zazwyczaj może być każdy, kto ukończył 20 lat. Ponadto pożyczkodawcy nie weryfikują nas tak skrupulatnie jak banki, a więc nawet jeśli nasza historia kredytowa nie prezentuje się dobrze, to i tak istnieje duża szansa, że otrzymamy zobowiązanie.
  • Pieniądze bez wychodzenia z domu – jest to ogromna zaleta pożyczek. Wszelkie formalności załatwiamy przez internet w domowym zaciszu. Nie tracimy więc czasu w kolejkach w placówkach finansowych, gdzie zapewne będziemy musieli udać się w naszej sprawie kilka razy. Proces aplikowania o pożyczkę online nie trwa dłużej niż 15 minut.

Inne zalety pożyczek pozabankowych

Szybkie rozpatrywanie wniosku i możliwość składania wniosku przez internet to tylko kilka zalet pożyczek pozabankowych. Do plusów dodać możemy fakt, że są to zobowiązania dopasowane do klientów, ich potrzeb i możliwości. Przy tego typu zobowiązaniach klient samodzielnie ustala ich parametry – takie, jakie mu odpowiadają. Oczywiście nie zawsze otrzymamy taką pożyczkę, o jaką wnioskowaliśmy, gdyż bardzo wiele zależy od zdolności kredytowej. Jednak rzadko zdarzają się decyzje odmowne, ponieważ w przypadku, gdy poprosimy o zbyt wysoką kwotę, pożyczkodawca po prostu zaproponuje inne warunki, które nie przyniosą nam problemów w spłacie.

Ciemniejsze strony pożyczek online

Cechy pożyczek ratalnych, które nie cieszą pożyczkobiorców, to często dodatkowe koszty. Firmy pożyczkowe potrafią sobie wiele zażyczyć za ekspresowe zobowiązanie. Odsetki i kary za spóźnienia w spłacie to tylko niektóre z opłat wiążących się z pożyczką pozabankową. Warto zatem dokładnie czytać umowy pożyczek – firma ma obowiązek przedstawić wszystkie szczegóły dotyczące zobowiązania. Dotrzymujmy też terminów spłaty – dzięki temu unikniemy nadprogramowych opłat.

Inną kwestią, której obawiają się klienci jest ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Zdaniem instytucji pozabankowych, dostępność pożyczek może być jednocześnie plusem i minusem. Nieodpowiedzialni pożyczkobiorcy często spłacają inne zobowiązania właśnie za pomocą chwilówek, a to najprostsza droga do popadnięcia w spore długi. Na szczęście większość z nas przy pożyczaniu zachowuje ostrożność i nie działa lekkomyślnie.

Fałszywe firmy pożyczkowe, czyli oszuści na horyzoncie

Wiele obaw pożyczkobiorców budzą fałszywe instytucje finansowe. Branża FinTech rozwija się dynamicznie i dzięki temu ufa jej coraz więcej osób. Wciąż można jednak trafić na firmy działające nieuczciwie. Nielegalnie działającym firmom nie chodzi przede wszystkim o wyłudzenie pieniędzy, ale o kradzież czegoś bardziej wartościowego – naszych danych osobowych. Z tym problemem jednak można sobie poradzić. Wystarczy, że nasza decyzja odnośnie do wyboru pożyczkodawcy będzie przemyślana, a nie pochopna. Wcześniej powinniśmy dokładnie zweryfikować wiarygodność instytucji pozabankowej – wtedy będziemy pewni, że nie staniemy się ofiarą oszustwa. W tym celu warto zajrzeć do baz KRS, KNF lub ZFP – mamy do niej wolny dostęp online. Oprócz skontrolowania firmy pożyczkowej, warto również sprawdzić, czy wybrana przez nas oferta na pewno jest tak atrakcyjna, jak nam się wydaje – porównywarka pożyczek będzie pomocna w wyborze korzystnego zobowiązania finansowego.

materiał partnera