Tarnobrzeg: Brakuje funduszy na pomnik ks. Michała Józefczyka. Trwa zbiórka pieniędzy

Członkowie Komitetu Budowy Pomnika Ks. Michała Józefczyka Witold Zych i Mariusz Głowacki w pracowni prof. Andrzeja Zwolaka podczas odbioru modelu popiersia.

– Z powodu zebrania niewystarczającej kwoty pieniędzy planowane odsłonięcie pomnika w dniu rocznicy urodzin ks. Michała Józefczyka 29 września zostało przełożone na rok przyszły – informuje na swoim facebookowym profilu tarnobrzeski radny Witold Zych. Radny jest przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika wieloletniego proboszcza parafii MBNP na Serbinowie.

Zbiórka pieniędzy ruszyła w grudniu ubiegłego roku. – Planujemy zebrać 40 tysięcy zł. Wielu ludzi czuje potrzebę uhonorowania w ten sposób wyjątkowego księdza i człowieka, Tarnobrzeżanina XX wieku – tłumaczył wówczas radny Zych.

W miniony piątek członkowie Komitetu Budowy Pomnika Ks. Michała Józefczyka odebrali model popiersia prałata, który powstał w pracowni prof. Andrzeja Zwolaka. Zamiarem inicjatorów akcji jest aby odlane z brązu popiersie prałata Józefczyka, zostało ustawione w przyszłym roku,  na Placu Antoniego Surowieckiego. Na dokończenie zadania brakuje jednak pieniędzy.

– Dziękując wszystkim tym, którzy dotychczas wsparli finansowo tę inicjatywę uprzejmie proszę o dalsze przesyłanie datków pieniężnych – apeluje za pośrednictwem facebooka radny Zych. – Wpłaty na pomnik prosimy kierować na rachunek w Banku Ochrony Środowiska: SPOŁECZNY KOMITET BUDOWY POMNIKA KS. MICHAŁA JÓZEFCZYKA 62 1540 1131 2028 8642 2193 0001. Wpłaty można dokonać bezpośrednio bez dodatkowych prowizji i opłat w Oddziale Banku Ochrony Środowiska, ul. Sandomierska 5 a, 39-400 Tarnobrzeg. Wpłaty z zagranicy: (IBAN) PL 62 1540 1131 2028 8642 2193 0001 SWIFT ( BIC): EBOSPLPW122 – dodaje.

********************************************************************************************************************************************************************

Przypomnijmy, kwestia w jaki sposób winniśmy uczcić pamięć zasłużonego dla Tarnobrzega prałata, była dyskutowana w trakcie styczniowej sesji Rady Miasta. Obok idei radnego Witolda Zycha, pojawiły się również inne propozycje. Ówczesny przewodniczący RM Kamil Kalinka przywołał pomysł prezesa Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Tomasza Lenarta. – Chodzi o zrobienie pięknego skweru w miejscu gdzie kiedyś była „Muszelka”. Zostałby tam umieszczony kamień lub tablica, na której wypisane by były wszystkie zasługi prałata – mówił przewodniczący. O nadanie nazwy rondu w pobliżu kościoła na Serbinowie imienia proboszcza, apelował z kolei radny Stanisław Uziel.

Biorąca udział w dyskusji radna Bożena Kapuściak przypomniała ostatnią wolę zmarłego. – Byłam przy śmierci księdza prałata, który wyraźnie powiedział do mnie „żeby zadbać o jego dzieła”. Nie życzył sobie kwiatów, nie życzył sobie tablic, pomników, itp. tylko zadbać o jego dzieła. Nawet na pogrzebie nie życzył sobie kwiatów. My nie wsłuchujemy się w to co mówił, zadbajmy o te dzieła, których nie dokończył – apelowała radna.

info: własne, Witold Zych
foto: Witold Zych/facebook

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Johny
3 lat temu

Panie Mariuszu! Konkretnie ile brakuje? 1000? 10000? 100000?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x