Dramat Wyspiańskiego, polonez i weselny rosół. Tarnobrzeżanie wzięli udział w Narodowym Czytaniu (fotoreportaż oraz video HD)

„Wyście sobie, a my sobie, Każden sobie rzepkę skrobie”, „Niech na całym świecie wojna, Byle polska wieś zaciszna, Byle polska wieś spokojna” – te i wiele innych kwestii z „Wesela”, najsłynniejszego dzieła Stanisława Wyspiańskiego, można było dzisiaj usłyszeć na Placu Bartosza Głowackiego, gdzie odbyło się publiczne czytanie dramatu.

Akcja wspólnego czytania arcydzieł literatury polskiej zainicjowana została w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Od tego czasu pod patronatem prezydenta Rzeczpospolitej Polski odbywa się „Narodowe Czytanie”. W tym roku wybrano dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Dzieło powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Pierwotnie, akcję Narodowego Czytania w Tarnobrzegu zorganizować miała jak zawsze Miejska Biblioteka Publiczna, która jednak z braku chętnych zrezygnowała z przedsięwzięcia. Na szczęście inicjatywę podjęły przedstawicielki portalu www.dolinasmaku.eu, które wspólnie z biblioteką zorganizowały akcję. W tym roku zadbano również o dodatkowe atrakcje, był więc wspólny polonez, na koniec zaś każdy mógł zjeść rosół, przygotowany przez kucharzy z steak&burger baru „Wół w Centrum”.

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content