Tarnobrzeg: W głosowaniu w Budżecie Obywatelskim może wziąć udział nawet 3-latek z Gdańska. Wystarczy, że umie się podpisać i zadeklaruje, że tu mieszka

Z naszą redakcją skontaktowała się internautka zdziwiona faktem, iż na jednym z podmiejskich osiedli w Tarnobrzegu ksiądz ” z ambony” informował wiernych, iż w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim mogą wziąć udział również dzieci. Jak się okazuje ksiądz ma rację, co więcej nie zweryfikowany zostanie również meldunek, wystarczy ustna deklaracja.

Głosowanie nad projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego to forma konsultacji społecznych, stąd brak obostrzeń wiekowych i meldunkowych, obowiązujących podczas „klasycznych” wyborów. Choć wcześniej gminy tworząc regulaminy wskazywały, że głosować mogą np. pełnoletni mieszkańcy danego miasta, to obecnie, byłoby to już niezgodne z prawem i paragrafy tej uchwały mówiące o ograniczeniu wiekowym, zostałyby unieważnione przez wojewodę (wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach – tutaj)

Tak stało się w tym roku w Rzeszowie, gdzie w uchwale dotyczącej głosowania nad projektami budżetu obywatelskiego pojawił się zapis o tym, iż w konsultacjach mogą wziąć udział mieszkańcy Rzeszowa, którzy ukończyli 16 rok życia. Służby wojewody, powołując się na konstytucję RP oraz ustawę o samorządzie, wskazały iż przepisy nie pozwalają na wprowadzanie ograniczeń wiekowych dla osób biorących udział w tego typu konsultacjach.

– Wyższe akty prawne wskazują, że udziału w konsultacjach społecznych nie można nikomu zakazać, tak więc w głosowaniu może wziąć udział każdy, bez względu na wiek, bez względu na zameldowanie – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl Rober Chrząstek, z UM Tarnobrzeg. – Są to konsultacje społeczne, więc każdy może je przechodzić i może mieć wpływ na przestrzeń publiczną w której przebywa. Każdy kto może się znaleźć w jakiejś przestrzeni, może wypowiedzieć się na ten temat, nie można mu tego zabronić – dodaje.

CO MUSI POSIADAĆ TRZYLATEK ŻEBY ZAGŁOSOWAĆ 🙂

W regulaminie obecnego Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega, w paragrafie 6 „Głosowanie i wybór projektów do realizacji”, nie ma szczegółowych danych, w jaki sposób swój głos może oddać osoba niepełnoletnia. – Trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości ze zdjęciem, to może być również legitymacja szkolna i trzeba się podpisać na liście odbierając kartę wyborczą – tłumaczy Robert Chrząstek.

Więcej szczegółów możemy znaleźć w paragrafie 10 „Przetwarzanie danych osobowych” z którego wynika, że osoby niepełnoletnie, muszą posiadać zgodę opiekunów prawnych na przetwarzanie danych osobowych. Co więcej doczytać tam można również, że dzieci i młodzież mogą nie tylko głosować, ale również mogły zgłaszać swój projekt czy złożyć swój podpis na liście poparcia dla danej inicjatywy. Wystarczyła jedynie zgoda opiekunów prawnych na przetwarzanie danych osobowych.

Regulamin przeprowadzenia budżetu obywatelskiego miasta Tarnobrzega na rok 2018 – regulamin-1

NIE MUSISZ BYĆ MIESZKAŃCEM, ŻEBY ZAGŁOSOWAĆ

– Nie możemy również w regulaminie wskazywać zameldowania, nie będzie drukowanych list wyborczych tak jak to było w ubiegłym roku – tłumaczy Robert Chrząstek. – Trzeba po prostu być mieszkańcem, nawet bez zameldowania – dodaje.

Paradoksalnie więc, zakładając mijanie się z prawdą przy odbiorze karty do głosowania, 3-letni gdańszczanin, umiejący się podpisać i posiadający dowód osobisty lub paszport, może wziąć udział w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego miasta Tarnobrzega. Z kolei mieszkaniec naszego miasta, wcale nie musi głosować na projekt dotyczący osiedla na którym mieszka. Konsultacje społeczne rządzą się bowiem swoimi prawami.

——————————————————————————————-

AKTUALIZACJA

Kilka godzin po publikacji naszego artykułu, Urząd Miasta w Tarnobrzegu otrzymał z Urzędu Wojewódzkiego interpretacje przepisów, dotyczących zasad głosowania nad projektami budżetu obywatelskiego. Z pisma tego wynika m.in. iż nie można wymagać by małoletni który chce zagłosować, posiadał dowód tożsamości. W interpretacji UW byłaby to bowiem dyskryminacja.

Na stronie urzędu pojawił się również regulamin, wyjaśniający m.in. w jaki sposób głosować mogą osoby niepełnoletnie. „Warunkiem wzięcia udziału w głosowaniu małoletnich mieszkańców Tarnobrzega jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego i okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość rodzica/opiekuna prawnego„. Rodzic lub opiekun, musi również podpisać stosowne oświadczenie. Pełna treść regulaminu znajduje się tutaj

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
farsa ten cały budżet obywatelski
5 lat temu

Można przywieźć na głosowanie pod swój projekt grupę wsparcia z dziećmi z okolicy, bynajmniej jest taka możliwość, przepisy tego nie zabraniają 🙂 Niezłe jaja 🙂

tarnobrzeżanka
5 lat temu

Kolejny bubel 🙁

Kokoszka
5 lat temu

No i jest ok, ja pójdę na inne osiedle a dzieci zaraz będą ćwiczyć podpis. Ale żeby z Gdańska? To już przegięcie. Wyjdzie niezły przekręt w finale.

Wojtek
5 lat temu
Reply to  Kokoszka

Z gdańska to taki przykład, wynika że głosować może każde dziecko zamieszkałe w dowolnej części kraju a będące w trakcie głosowania w lokalu wyborczym

ewa
5 lat temu

Kiedy bwdzięczny remontowana ulica ŁOKIETKA? ! 2017 mija a remontu z budżetu nie ma !!!po ci głosować na nowe projekty jak się starych nie realizuje

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content