Drwale powrócili…Kolejne „łyse placki” straszą w lesie Zwierzynieckim (fotoreportaż)

W połowie października br. do lasu Zwierzynieckiego powrócili drwale. Efektu ich działań nie można przeoczyć, wycięli bowiem kolejne obszary i tak mocno wyeksploatowanego lasu w Tarnobrzegu.

Jesienna wycinka objęła swym zasięgiem obszar liczący około 70 arów. Wszystko odbyło się zgodnie z Planem Urządzania Lasów z 2012 roku, przyjętym przez gospodarza tego terenu, czyli Nadleśnictwo Nowa Dęba. – Wycinaliśmy dęba czerwonego, zaś miejsca wycinki, na wiosnę przyszłego roku zalesimy naszym rodzimym dębem – wyjaśnia nadleśniczy Kazimierz Kopeć w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl. – W bieżącym roku musieliśmy przeprowadzić wycinkę, ponieważ mieliśmy już sporządzone plany i nie mogliśmy się z nich wycofać – dodaje.

Przypomnijmy, prace na terenie lasów państwowych przebiegają zgodnie z Planem Urządzania Lasu na lata 2013-2022, zatwierdzonym przez Ministra Środowiska. Zakłada on na obszarze lasu w Zwierzyńcu wycinkę niemal o 100% większą od tej, która miała miejsce w poprzednim dziesięcioleciu. Czy las w Zwierzyńcu czeka więc armagedon? Czas pokaże. W marcu br. po społecznych protestach dotyczących wycinki w lesie i rozmowach o wyłączeniu tego terenu z gospodarki leśnej i przekształcenia go w park lub las miejski w celu zastopowania wycinki, pojawiło się światełko w tunelu.

– Jest deklaracja nadleśniczego, że ta wycinka będzie mniejsza niż w Planie Urządzania Lasu – informował wtedy prezydent Tarnobrzega. – Taka deklaracja padła, a jej świadkami byli obecni na spotkaniu radny Leszek Ogorzałek oraz Naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa, pani Paulina Długoń – dodał.

– Te masy podane w Planie Urządzania Lasu nie są obowiązkowe  – tłumaczył wówczas w rozmowie z naszym portalem nadleśniczy K.Kopeć. – Nie jestem w stanie na tę chwilę powiedzieć ile to będzie, gdyż te masy wylicza się co roku.  To nie jest tak, że my coś musimy, to wszystko będzie przebiegać w zależności od potrzeb, może być np. huragan i te masy z tego będą wynikać  – dodaje.

Jak dziś przyznaje w rozmowie z naszym portalem szef nowodębskiego nadleśnictwa, po społecznym oddźwięku i nagłośnieniu w mediach wycinki w Zwierzyńcu inaczej patrzy na ten las. – Rozumiem, że mieszkańcy chcą mieć ładny las a nie plantację drzew. Aby Zwierzyniec był bardziej przyjazny mieszkańcom poprawiliśmy drogę prowadzącą przez las  – mówi dodając, iż w przyszłym roku nadleśnictwo nie planuje żadnej wycinki w lesie.

Czy jednak jeden rok bez wyrębu, ma istotne znaczenie dla przetrwania lasu?…

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mieszkaniec Tarnobrzega
3 lat temu

Bardzo źle to wygląda. Przez rok nie będą ciąć ale przez rok las nie urośnie z powsadzanych patyczków 🙁

działkowicz
3 lat temu

Idąc na działką często zahaczam o las. Łza się w oku kręci gdy widzę wycinkę i to co leśnicy zostawiają z naszego pięknego lasu. Dla nich to plantacja jak każda inna. Dla nas, mieszkańców to miejsce spędzania wolnego czasu, miejsce odpoczynku.

tarnobrzeżanin
3 lat temu

zdj. nr 96 nadleśnictwo kuriozalnie pokazuje 13 zalet lasu a właśnie sami zniszczyli co najmniej 11 z nich.

Jan W.
3 lat temu

Jest mi bardzo przykro, że w pogoni za pieniędzmi i zyskiem z tych 13 zalet dwie są najważniejsze: dostarczyciel drewna oraz praca czyli wysokie pensje leśników. Cieszyć może fakt, iż z dojrzałością lasów dojrzała również duża część społeczeństwa, której nie podobają się masowe wycinki w naszych lasach. Nie samymi pieniędzmi człowiek żyje.

miwszkaniec Dzikowa
3 lat temu

Rodzi się pytanie czy władze coś w tym temacie zrobiły? Żadnego Radnego to nie rusza? wybory już za rok! zapamiętamy tą bezczynność!

Abcd
3 lat temu

Chory kraj.To co sie wyczynia z lasami to jest kryminał.Jestem grzybiarzem.Zbieram w Żupawie i Krawcach.Kiedy w tym roku przyjechalem na miejsce to nogi sie pode mną ugięły.Miałem problem żeby sie odnaleźć.Wielkie połacie wykarczowane i to w moich ulubionych miejscach.Tnie się wszędzie na potęge.Nie tylko w rejonie Tarnobrzega ale również Stalowej Woli i Mielca.Niech sadzą specialne lasy pod wyręb,jeśli juz na prawde muszą a nie karczują stare.Patologia

Jan W.
3 lat temu

Budując dom w bliskiej okolicy pięknego zwierzynieckiego lasu nie tak wyobrażałem sobie jego przeznaczenie. Kilkanaście lat temu ten las był praktycznie cały lasem z drzewostanem ponad 100 letnim lub zbliżającym się do 100 lat, można to było sprawdzić na stronie banku danych o lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy Te piękne stare dęby mogły żyć i cieszyć oko mieszkańców spokojnie przez kolejne 100-200-300 lat. Mam wielki żal do władz miasta. Wcześniejsze władze nic nie robiły a obecne zrobiły niewiele i to nie z własnej woli lecz pod naciskiem mieszkańców i mediów.

Zigi
3 lat temu

Kiedy wytną ostatnie drzewo …., wtedy może się zorientują że mamony nie da się jeść.

brzoza
3 lat temu

W 2018r.nie będzie wycinki, ale to cisza przed kolejną burzą, ponieważ w 2019r. jest planowana wycinka starodrzewu. Resztek ponad 100 letnich dębów, które nadal chciałyby żyć, ale już NIGDY ich nie będzie. Plany na 2019r. dotyczą obrębu 163i gdzie Plan urządzania lasu (PUL) zakłada 100% pozyskania, obrębu 163b, gdzie PUL zakłada 90% pozyskania oraz obrębu 163Af gdzie PUL zakłada 50% pozyskania. W banku danych o lasach można sobie sprawdzić co rośnie w tych obrębach. Starodrzew. Dęby przekraczające wiek 147 lat. To jest po prostu zbrodnia. Leśniczy mówi, że masy nie są obowiązkowe, ale rębnie czyli obręby przewidziane do wycinki już tak, więc i tak wejdą drwale na obszary ze starodrzewem. I nikogo to nie obchodzi, poza grupką mieszkańców , którzy od jakiegoś czasu nagłaśniają sprawę. Ale co oni mogą? Możemy się przykuć. I pewnie w 2019r. tak zrobimy.Bo nie będzie innego wyjścia, żeby uratować choć kilka stareńkich, pięknych drzew. Pan Nadleśniczy dostrzega, że las jest dla ludzi ważny, to już coś. To teraz czas na wykazanie się odwagą i podjęcie kroków żeby jeszcze coś z niego zostało. O samorządowcach z prezydentem na czele już nic nie napiszę. Rachunek wystawię w nadchodzących wyborach.To koniec Zwierzyńca za przyzwoleniem i zaniechaniem tych, którzy… Czytaj więcej »

sosna
3 lat temu
Reply to  brzoza

Daj Boże w 2019 nową władzę, która podejdzie do tematu naszego Zwierzyńca rzeczowa albo będzie kocioł.

sosna
3 lat temu
Reply to  sosna

a gdzie w 2019… już w 2018 bo za rok wybory !

Wasyl
3 lat temu

Po co Kiełb będzie zajmował się lasem zwierzynieckim jak jego interesuje tylko galeria i tylko on forsuje jej budowę robiąc tarcia z konserwatorem Komadą. Ta tarnobrzeska galeria tak w ogóle to komu jest potrzebna jak starając się o pracę której w Tarnobrzegu brak a młodzi uciekają z tego miasta . Tyle miało być miejsc pracy , tyle firm na strefach a tu gówno i jeszcze niech wytną las to nie będzie już tak naprawdę gdzie spacerować nie mówiąc o świeżym i nie zanieczyszczonym powietrzu . Większość miast Podkarpacia ma obwodnice a Tarnobrzeg jak zwykle przy opieszałości prezydenta obietnicę na XXII wiek i to samo z obietnicami w mieście choćby koło dzikowiaka x przejściami. W miescie smród , brud i ubóstwo tyle potrafi władza i znowu będą obiecanki przed wyborami a po nich oleje się wyborców.

urzędnik
3 lat temu
Reply to  Wasyl

Pod koniec kadencji nie będzie szczania po kątach w mieście, wyszczasz się w kiblu miejskim za ponad pół miliona złotych. Mają rozmach s…

Marek
3 lat temu

Ktoś wie jak i kto odwołuje nadleśniczego? bo się mu należy za to co zrobił z tym lasem !!!

Mieszkaniec
3 lat temu

Piotrek i drodzy forumowicze. Zrozumcie, że ten las jest lasem GOSPODARCZYM!!!!! Jak macie z tym problem, to idźcie przywiążcie się do drzew, ciekawe, czym ludzie będą ogrzewać domy…Piotrek jesteś potwornie nierzetelny. Sam widzisz, że w miejsce wycinki są posadzone nowe drzewa. Mało tego, myślicie, że to na deski czy parkiety? otóż nie. To drewno opałowe, ponieważ zwierzyniec jest „lasem mokrym” to i zważcie, jak pokrzywione są drzewa. Piotrek, może jeszcze idź napisz o kotłowni nieopodal lasu, bo pali węglem, ale dzięki temu masz ciepło w domu! Dwa – co ma Kiełb i samorząd do lasu? Nic. Weźmie las pod skrzydła i zarżnie w długach gminę? Pomyślał ktoś ile kosztuje utrzymanie, ubezpieczenia? Narzekacie na stan dróg, to jeszcze niech weźmie las, to już budżet padnie na pysk…Piotr i ludzie – uczcie się uczciwej ekonomi. Pisz prawdę tak, jak jest. A nie w obronie lasu, zupełnie bezsensownie, pomyśl, że część tego drewna pójdzie nie tylko na handel, ale do MOPRów, GOPsów itd i otrzymają je ludzie potrzebujący, starzy, którzy ogrzewają się nim w zimie. Otwórz horyzonty, nie ograniczaj się li tylko do obrony, a jak chcesz bronić, to zorganizuj akcję protestacyjną i jedź do nadleśnictwa, albo z aktywistami przypnijcie się do drzew.… Czytaj więcej »

do urzędnika UM
3 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

Drogi urzędniku UM broniący brak skutecznych działań prezydenta Kiełba i zapewne swojego status quo. Po pierwsze utrzymanie lasu – to praktycznie zerowy koszt gdyż mądre dziecko dziś wie, że las rośnie sam. Im mniej ingerencji człowieka tym piękniejszy, bardziej naturalny las. Inaczej rzecz ma się z plantacją leśną, którą trzeba wyprowadzić. Drewna w lasach gospodarczych oddalonych od wsi i miast jest pod dostatkiem więc argument, że musimy wycinać Zwierzyniec(otoczony miastem) aby mieszkańcy mieli ciepło w domu o kant d. rozbić. Co ma samorząd do nie swojego lasu? Hymm chyba powinien mieć, mieszkańcy korzystają z niego tak samo jak mieszkańcy będą korzystać z galerii powstałej na prywatnym terenie. Na tym prywatnym terenie nie powstanie galeria taka jaką by chciał inwestor tylko taka na którą zgodzi się prezydent i urząd miasta. Czyli miasto jak chce lub musi ma wpływ na to co dzieje się nie na jej gruncie. Urzędnik również czepia się autora artykułu, w którym wszystko jest napisane, same fakty, jest wycinka będą nasadzenia itp. Widać boisz się o swój cieplutki stołeczek. Mieszkańcy mają prawo być niezadowoleni. A prasa ma pisać i pokazywać fakty bo taka jest jej rola.

ekoterrorysta
3 lat temu

to czas by była w mieście kotłownia gazowa,która podłączy wszystkich tych co palą właśnie owym drewnem w piecu i czas by podłączeni do tej sieci byli wszyscy ci truciciele na wszystkich osiedlach,którym nie przeszkadza palenie śmieciami,oponami i innymi odpadami.
i od tego jest prezydent by o tym myślał i przygotował rozwiązania a nie zajmował się tylko administracją urzędu i zdjęciami z działkowiczami.odpowiedzialny prezydent a nie malowany.

Mieszkaniec
3 lat temu

Przecież masz koło Górnika gazową. A cz emu nie idzie? Bo gaz za drogi!wówczas jakby chodziła gazowka to w blokach by ludzie wymarzli takie by były rachunki. Następny mądry na forum….

proboszcz
3 lat temu

PiS robi wszystko co może by w razie wojny partyzanci nie mieli gdzie się schować. Sprytne zagranie sterowane przez ruskie służby. Przy okazji polaczki się między sobą pokłócą i to też ruskiej propagandzie się przysłuży.

ekoterrorysta
3 lat temu
Reply to  proboszcz

gdyby to nie były takie ciołki to ktoś by pomyślał,że to tylko rosyjska agentura ale zdaje się,że to tylko usłużni idioci putina.

ekoterrorysta
3 lat temu

zatem trujmy się smogiem i całą resztą a w Polsce niech umiera 50 tysięcy ludzi rocznie a kilkaset tysięcy niech dalej choruje i skraca sobie życie bo gaz jest za drogi.

brzoza
3 lat temu

Mieszkańcu, Zwierzyniec posiada status lasu OCHRONNEGO! Nie jest to las gospodarczy! Poniżej przytaczam fragment z Planu Urządzania Lasu – str. 54 elaboratu: „Kategorie ochronności Lokalizację lasów ochronnych przyjęto na podstawie Zarządzenia nr 92 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Nr 92 z dnia 25.11.1993 r. i Zarządzenia Nr 273 MOŚZNiL z dnia 29.12.1995 r. aktualizującego powierzchnię lasów ochronnych pozostawiając lokalizację z Zarządzenia Nr 92 bez zmian. Tabela 30. Zestawienie lasów ochronnych Obręby Wyszczególnienie Buda Stalowska Dęba Babule Nadleśnictwo Powierzchnia w ha 1. Lasy wodochronne 999,85 2858,58 3858,43 2. Lasy w granicach administracyjnych miast i wokół nich 2612,91 223,23 2836,14 3. Lasy o szczególnym znaczeniu dla obronności i bezpieczeństwa Państwa 2166,42 6987,11 9153,53 Ogółem lasy ochronne 5779,18 6987,11 3081,81 15848,10 Wg Zarządzeń Nr 92 z 1993 r. i Nr 273 z 1995 r. Ministra OŚZNiL 5769,00 6996,00 3084,00 15849,00 Lasy ochronne wg planu urządzenia lasu na lata 2003-2012 5808,43 6959,10 3082,27 15849,80” Owszem jest to tez sprawa prezydenta i samorządu. Gdyby były faktyczne naciski i skuteczne ze strony samorządu, bo jest to teren w granicach administracyjnych miasta zarządzany przez Lasy Państwowe, to być może druga strona czyli Lasy musiałaby skorygować jednak swoje plany. Do drzew się przywiążemy, żeby była jasność… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
3 lat temu
Reply to  brzoza

Jak spadnie ci cegla na łeb to tez prezydenta wina? A się od Przywiązuj to będę się śmiał jak Cię będą ściągali to się dopiero usmieje.

ekoterrorysta
3 lat temu

miejmy nadzieję,że tą propisowską szajkę z Lasów Państwowych też ktoś przywoła do porządku i da po łapach za wcielanie szyszkowych marzeń.a dywidendę przedsiębiorstwa weźmie skarb państwa nie pójdą na wytworne siedziby LP i do kieszeni samych leśników.basta.

Mieszkaniec
3 lat temu

Krotko: debile. No normalnie debile. Zobaczcie co podpisał Pawlak a PiS podtrzymuje – mała podpowiedź głąby – gaz.

25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x