Baranów Sandomierski: Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości (fotoreprotaż)

99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy i przedstawicie władz samorządowych Baranowa Sandomierskiego oraz władz Powiatu Tarnobrzeskiego świętowali w Woli Baranowskiej. Uroczystości zainaugurowała msza święta za ojczyznę, w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty przy popiersiu Generała Władysława Sikorskiego w Zespole Szkół w Woli Baranowskiej. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli do Domu Ludowego, gdzie obejrzeli montaż słowno-muzyczny ,,Pociąg do Wolności” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Woli Baranowskiej. Wysłuchano także pieśni patriotycznych, które wykonała grupa ,,Chorus Familiaris”. Obchody zakończyło wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych i poczęstunek.

Dlaczego 11 listopada 1918 roku jest datą wyjątkową dla Polaków?

11 listopada jest dniem szczególnym w historii Polski, ponieważ obchodzimy rocznicę odzyskania niepodległości, ale jest to oczywiście pewien symbol, bo dat, którym przypisywane było znaczenie początku budowy państwowości, jest kilka. Choćby 5 listopada 1916 roku, kiedy to dwaj cesarze – niemiecki i austriacki wydali słynny Akt 5 Listopada, zapowiadający stworzenie Królestwa Polskiego jako dziedzicznej monarchii konstytucyjnej z ziem wydartych z zaboru rosyjskiego. 10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył Józef Piłsudski, uwolniony z więzienia niemieckiego w Magdeburgu. Jeszcze tego dnia rozpoczął rozmowy z przedstawicielami niemieckiej rady żołnierskiej w sprawie szybkiego opuszczenia przez ich oddziały ziem polskich. Na dworcu powitał Józefa Piłsudskiego członek Rady Regencyjnej książę Zdzisław Lubomirski, któremu w tym dniu generał gubernator Hans von Beseler oddał formalnie władzę w Warszawie.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero w 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W latach 1939-1944 – podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi sankcjami ze strony władz. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono ustawą Sejmu w 1989 roku.

info: Powiat Tarnobrzeski, Baranów Sandomierski

foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content