Tarnobrzeg: Miejskie rowery już w przyszłym sezonie? Tylko dla posiadaczy smartfonów (video)

Innowacyjny system wypożyczania rowerów ma zostać wprowadzony w Tarnobrzegu. Rowery będą wypożyczane i oddawane za pomocą aplikacji na smartfona.

Jak wyjaśniał obecny na dzisiejszej konferencji prasowej Grzegorz Bargielski z firmy Geobike, system ten znacznie różni się od tradycyjnych. – Rower obsługiwany przez jedną aplikację, co daje możliwość wypożyczania w każdym miejscu, gdzie ten system funkcjonuje. Co ważne, nie trzeba wybudować żadnej infrastruktury, potrzeba jedynie oznakowanego miejsca, w którym te rowery się znajdują – tłumaczył G.Bargielski.

– Rower otwierany jest za pomocą aplikacji, która też lokalizuje nam miejsce, gdzie znajdują się rowery. Za pomocą aplikacji będzie można również zarezerwować rower. Wypożyczenie roweru na godzinę kosztować będzie 3 zł, za każdą kolejną naliczane będzie kolejne 3 zł, przy czym maksymalna kwota opłaty za jeden dzień nie przekroczy 9 zł. Oczywiście taniej będzie dla tych użytkowników, którzy wykupią abonament miesięczny lub roczny – dodaje.

Jak tłumaczył Bargielski, z tytułu wprowadzania rowerów do miasta, koszty ponosi nie gmina lecz operator systemu.

Dotychczas, taki system wypożyczania rowerów działa m.in. w Anglii, w Niemczech i w Holandii. W Polsce zadebiutuje w przyszłym roku.

Szczegóły w materiale video. Zapraszamy

Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek
3 lat temu

Inicjatywa pozytywna, ale biorąc pod uwagę brak właściwych rozwiązań rowerowych na większości tarnobrzeskich ulic, a przy tym bardzo powolne i niejednokrotnie nieudolne ich tworzenie, nie zachęci mieszkańców do poruszania się rowerem po mieście.

brzoza
3 lat temu

ha ha ha…z jednej strony nowoczesność w domu i zagrodzie, a z drugiej likwidacja ścieżek rowerowych i zbicie ich w ciągi pieszo -rowerowe. I gdzie ma iść pieszy ,a gdzie jechać rower? jakie to jest bezpieczeństwo dla jednych i drugich?
Takie rzeczy tylko w Tbg. Plus znaki drogowe na środku i kostka zamiast asfaltu. O czym my mówimy w ogóle?
Niech się urzędnicy zdecydują co chcą osiągnąć – czy rozwijać kulturę jazdy rowerem, czy zniechęcać mieszkańców do jazdy rowerem po mieście.
Po drodze jechać nie wolno – bo ścieżka, ale ścieżka to tak naprawdę nie ścieżka tylko ciąg pieszo-rowerowy. Bez sensu.

Maciek
3 lat temu

Może włodarze myślą, że nie ma problemu z poruszaniem się rowerem po Tarnobrzegu, bo przecież rowerzysta może jechać chodnikiem. Może, ale nie jest to legalne, a jakoś nie wydaje mi się, żeby Prezydent był skory opłacać rowerzystom mandaty za jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

krzys
3 lat temu

To skandal by dyskryminować ludzi nie posiadających smartfonów, nie macie prawa dzielić ludzi na nowoczesnych i nie nowoczesnych, jeśli wprowadzacie takie rowery to powinny być dostępne dla wszystkich, tych starszych ludzi bez smartfonów również, Tyle w temacie.

Kokoszka
3 lat temu
Reply to  krzys

Pozyczysz babci smartfona na 3 godziny, paluszki i oczki Ci odpoczna. Przyjemne z pozytecznym. Jestem na tak.

Eye
3 lat temu
Reply to  krzys

To skandal by ludzie ze smartfonem, dowodem osoboistym, kartami kredytowymi i posiadający 3 pln nie mieli możliwości wypożyczenia roweru tylko z tego tytułu, że ktoś tego niema jak również skandalem jest to, że nie ma rowerów dziecięcych, z fotelikami czy z trójkołowych. Wszystkim nie dogodzi nie ma chu…

Shazzza
3 lat temu
Reply to  Eye

a po wycieczce chciałbyś pewnie pomacać Dodę na koszt miasta

Mania
3 lat temu

Kiedy ten obleśny rybowaty weźmie się za jakąś konkretna robotę??!! Kopernika juz rok remontuje i końca nie widać bo to łajza skończona, w podstawówce po dupie kopana. Kończ waść nieudacznik wstydu oszczędź i z Jolką z Tarnobrzega wypier…j!

Zniesmaczona
3 lat temu
Reply to  Mania

Ogarnij się człowieku. Co Twój chamski komentarz wnosi do tematu „rower miejski”, bo nie pojmuję?

Mieszkaniec
3 lat temu

Likwidacja ścieżek? Człowieku weszły nowe przepisy nt. oznakowania – poczytaj zanim zaczniesz gadać głupoty! Teraz masz w takich miejscach ciągi pieszo rowerowe. Co za ignoranci! A że będzie smartfon? I słusznie – będzie zdecydowanie prościej namierzyć złodzieja po IMEI. Co za kretyństwo na tym forum….

dyba
3 lat temu

Jak chcecie zobaczyc jak sie to robi to wystarczy pojechac do Stalowej Woli.To co ma powstac w Ttarnobrzegu bardzoooo odbiega od standartow.No i ta cena.W Stalowej Woli pierwsze 20 min jest za free.A trzy godziny kosztuje 3(trzy zlo)

https://stalowawolamiastorowerow.pl/

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  dyba

Zdecydowanie się zgadzam. Jeśli coś robimy, to róbmy z głową. Miasto powinno mieć opracowaną mapę ścieżek rowerowych, punktów wypożyczenia takich rowerów oraz odpowiednią stronę, tak jak chociażby Stalowa Wola, gdzie jest w miarę uczciwy cennik, regulamin, możliwość złożenie reklamacji itd. Chodzi o to, żeby taki przeciętny konsument wypożyczając rower wiedział gdzie nim może pojechać (jaką trasą), co zwiedzić oraz gdzie znajdują się inne punkty wypożyczenia/oddania roweru. Zacznijmy od tego, że poruszanie się rowerem po Tarnobrzegu wcale nie jest takie przyjemne. Jadąc po ulicy wkurzasz samochody, jadąc chodnikiem – pieszych, ścieżek rowerowych sensu stricto jest bardzo mało, zaczynają się one i kończą często w bardzo dziwnych miejscach – nie wiadomo jak dalej jechać, bo zgodnie z przepisami rowerzysta powinien wtedy zjechać na jezdnię, gdyż jadąc chodnikiem ryzykuje mandat (nie dotyczy to ciągów pieszo-rowerowych, które są de iure ścieżkami rowerowymi, po których mogą poruszać się piesi, a de facto wręcz przeciwnie – są chodnikami, po których mogą poruszać się rowerzyści). Moim zdaniem sieć ścieżek rowerowych powinna być oparta o główne ulice miasta oraz atrakcyjne z punktu widzenia turysty punkty – Jezioro Tarnobrzeskie, Zamek Tarnowskich, Kościół Dominikanów, Kościół w Miechocinie, tereny nad Wisłą, Plac Bartosza Głowackiego, cmentarz w Sobowie (może nie jako miejsce… Czytaj więcej »

mieszaniec
3 lat temu
Reply to  dyba

W Stalowej Woli koszt utrzymania tego systemu kosztuje prawie MILION złotych płacony z kieszeni każdego mieszkańca tego miasta. W Tarnobrzegu według tej prezentacji jest to prywatny biznes do którego miasto nie będzie dokładać jakiś chorych pieniędzy więc nawet jak będzie nawet trochę bardziej skomplikowany czy miał większe ograniczenia to tylko pozostaje się cieszyć, że ktoś chce zainwestować swoje pieniądze a miasto dzięki temu coś ciekawego zyska. Bardzo dobra inicjatywa, sam na pewno nie raz skorzystam.

dyba
3 lat temu

Co do utrzymanie w Stalowej Woli to sie mylisz.To firma zabiegala u prezydenta Stalowej Woli o zgode na uruchomienie takiego przedsiewziecia.I miasto Stalowa Wola do tego nie doklada.To prywatny interes za zgoda miasta.

Rowerzysta
3 lat temu
Reply to  dyba

mieszkaniec się nie myli koszt systemu w Stslowej Woli to prawie 1 mln złotych
http://stw24.pl/ile-miasto-kosztuja-rowery-miejskie/

Stalowiak
3 lat temu

Śmiejecie sie ze Stalowej od 30 lat ale wy też robicie sie miastem rowerów!

faktfaktow
3 lat temu

Staowa Wolazadnymim roonalny Trnobrzeg zwielowiejska mentalonscia chcial dobiec sasiedniemu miastu a tak naprawde to zaszczyt gdyby tak sie naprawde stalo.Ponizej cos na ten temat.Stalowej Woli nie ma nawet w pierwszej czterdziestce….

http://www.green-projects.pl/2016/10/miasta-dla-rowerow-ranking-2016/

a Polski w pierwszej dziesiatce….

http://odpicuj.mojrower.pl/top-10-krajow-najbardziej-przyjaznych-rowerzystom/

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x