Tarnobrzeg: „Żywa miejska choinka” stanęła na placu Bartosza Głowackiego (fotoreportaż)

W miniony poniedziałek, ze Szczecina do Tarnobrzega przyjechała jodła kaukaska, która została posadzona na placu B. Głowackiego. Drzewo, które liczy prawie 7,5 m wysokości i 5 m szerokości w dolnej części, docelowo będzie pełniło funkcję choinki miejskiej.

Choinka została posadzona w miejscu, gdzie jeszcze niedawno rósł dąb szypułkowy. Zainfekowany mączniakiem prawdziwym i usunięty w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków dąb, został wycięty, pod warunkiem zastąpienia go nowym drzewem gatunku abies normandiana – jodła kaukaska.

Przywieziona do miasta jodła posadzona została wraz z zakotwieniem bryły korzeniowej w gruncie, oraz systemem nawadniającym i napowietrzającym strefę korzeniową.

– Dzięki temu rozwiązaniu unikniemy wycinania drzew w przyszłych latach na choinkę miejską oraz ponoszenia kosztów transportu i utrudnień związanych z poszukiwaniem i transportem drzewa. Towarzyszący usuniętemu dębowi, drugi dąb szypułkowy, zlokalizowany w tej samej grupie nasadzeń obumarł z przyczyn naturalnych w 2015 roku i został już usunięty. Stąd też decyzja o lokalizacji choinki miejskiej w tym miejscu, jako najbardziej pasującym pod względem wizualnym i kompozycyjnym – informuje tarnobrzeski magistrat.

info: UM Tarnobrzeg

foto: Piotr Morawski

foto: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x