Tarnobrzeg: Laureatka nagrody Nobla Małgorzata Górska była gościem Akademii Przyrodniczej (fotoreportaż oraz video HD)

Zapraszamy do obejrzenia relacji z drugiego spotkania Akademii Przyrodniczej, które odbyło się w minioną niedzielę. Tym razem Akademia gościła Małgorzatę Górską, laureatkę Nagrody Goldmanów za rok 2010, zwanej „ekologicznym Noblem”.

Nagroda Goldmanów, często nazywana „ekologicznym Noblem”, przyznawana jest corocznie sześciu osobom działającym na rzecz ochrony środowiska. Nagroda została ufundowana w roku 1990 przez Richarda i Rhodę Goldmanów. Każdy z laureatów wyłonionych przez jury otrzymuje 150 tys. dolarów.

Małgorzata Górska została uhonorowana tą nagrodą jako współorganizatorka kampanii na rzecz ocalenia Doliny Rospudy przed planami budowy drogi międzynarodowej Via Baltica. Intensywna kampania na rzecz ochrony doliny Rospudy i zmiany przebiegu drogi ekspresowej Via Baltica przez obszary chronione rozpoczęła się w roku 2002. Małgorzata Górska, koordynatorka kampanii „Via Baltica” z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, odegrała w niej ważną rolę. Przyczyniła się do powstania sprawnie działającej koalicji organizacji pozarządowych, w której skład weszły m. in. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Polska Zielona Sieć i WWF Polska.

Ostatecznie w marcu 2009 roku rząd polski ogłosił, że nie będzie budował drogi szybkiego ruchu Via Baltica przez dolinę Rospudy. Natomiast pół roku później podjął decyzję o zmianie trasy całej kontrowersyjnej drogi ekspresowej w Polsce, tym samym chroniąc kluczowe ostoje przyrody przed zniszczeniem.

Tematem niedzielnego spotkania z Małgorzatą Górską był „Aktywizm ekologiczny” czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć a wstydzicie się zapytać”. Pani Małgorzacie towarzyszył Robert Górski, aktywista Greenpeace.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
4 miesięcy temu

Wypasione wozy,najdroższy sprzęt fotograficzny i tym walczą .Ot,ekolodzy

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content