Tarnobrzeg: Będą utrudniać pracę, brudzić lub niszczyć. Dyrektor Tadeusz Zych nie chce radnych w zamkowej sali (video)

Z powodu remontu w Tarnobrzeskim Domu Kultury, przez najbliższe siedem miesięcy w sali kameralnej nie mogą odbywać się sesje Rady Miasta. Z prośbą o udostępnienie Sali Wielkiej w zamku w Dzikowie, do dyrektora muzeum zwrócił się przewodniczący Rady Miasta Dariusz Bożek. Otrzymał jednak odpowiedź odmowną.

Odmawiając listownie przewodniczącemu, dyrektor muzeum które swą siedzibę ma w zamku w Dzikowie, argumentował: Po pierwsze, obiekt zamku jest siedzibą muzeum historycznego miasta Tarnobrzega, w którym zgromadzone są bezcenne skarby dla polskiej kultury, będące w naszym depozycie. Nie wszystkie pomieszczenia są zamknięte, stąd zaistniałby problem, odpowiedniego zabezpieczenia tych zbiorów, za które muzeum i ja osobiście bierzemy pełną odpowiedzialność. Po drugie obrady rady utrudniłyby bieżące funkcjonowanie muzeum. Po trzecie sala wielka jest miejscem ekspozycji, w którym umieszczone są wymagające specjalnego traktowania eksponaty, przeznaczone do specjalnego użytkowania, np. w czasie niepogody jej użytkownicy zakładają obuwie ochronne. Po czwarte informuję, że w zamku nie posiadamy stolików ani specjalnego sprzętu nagłaśniającego i multimedialnego, chcąc jednak wyjść naprzeciw pańskiej prośbie proponuję by obrady Rady Miasta toczyły się w pięknej, świeżo wyremontowanej sali w Muzeum Siarki na ulicy Pawłowskiego

Zdumiony, jak to sam określił, odpowiedzią dyrektora był radny Norbert Mastalerz, który przypomniał, iż miasto wyłożyło kilkanaście milionów na remont zamku.

– Za 13 mln zł zrobiliśmy perłę komu? Tarnowskim czy mieszkańcom? Po wysłuchaniu tego pisma jest mi wstyd, że dyrektor którego szanuję jako regionalistę wszedł w te „smutne papcie łańcutowe” dyrektora Wójcika. Bo w tym obiekcie grano w tenisa, bo w tym miejscu zanim stało się muzeum w sali odbywały się bale.(…) Ładujemy pieniądze w coś co miało nam służyć, (…) Przenieśliśmy tam urząd stanu cywilnego i czy parkiet albo ściany ucierpiały, czy ktoś torcikiem coś zapaskudził? A gdyby nawet tak się stało, to jest tylko parkiet, on nie jest oryginalny, większość zamku odrestaurowanego nie ma wartości historycznej. Czy radni w przerwie obrad libację zrobią w patio? Czy panie radne obcasami zepsują podłogę? (…) Ukradniemy obrazy ze ścian (…) To jest jakaś paranoja, powinien pan panie prezydencie dyrektora jednostki przywołać do porządku – mówił radny Mastalerz.

Oburzony treścią pisma był również radny Witold Zych. – To jest jakaś rzecz niepojęta dla mnie (…) Zastanawiam się kto tym naszym miastem rządzi, czy urzędnicy administracji pana prezydenta Grzegorza Kiełba czy mamy prezydenta miasta (…) To jest ogromnie ważna rzecz budowanie prestiżu miasta, spotykanie się w tak ważnym miejscu historycznym jakim jest zamek w Dzikowie (…) Rada jest najważniejszą rzeczą w mieście i obradowanie w tak ładnym i historycznym miejscu to jest też kreowanie wizerunku miasta – argumentował radny Zych.

– Wstyd mi jest za takie stanowisko pana dyrektora – mówił z kolei radny Jan Dziubiński przypominając, iż w czasie gdy była podejmowana decyzja o finansowaniu remontu zamku, właśnie Sala Wielka miała służyć do obrad sesji. – Zamek miał być do tego celu wykorzystywany , pokoje w których prezydent miał przyjmować ważnych gości są obecnie gabinetami dyrektora

ZNAJDŹMY NORMALNE MIEJSCE DO OBRAD

Ostatnia, listopadowa sesja odbyła się w budynku tarnobrzeskiego magistratu. W opinii części radnych, miejsce to absolutnie nie nadaje się do prowadzenia trwających często po kilka godzin obrad. – To nie chodzi o to, że radni chcą właśnie na zamku obradować. Nie rozumiem pisma od pana dyrektora, ta sala przecież jest normalnie do wynajęcia więc nie rozumiem dlaczego nie miałby tam odbywać się sesje Rady Miasta. Zastanówmy się nad miejscem gdzie będziemy mogli w dobrych, normalnych warunkach pracować – mówił radny Kamil Kalinka.

Z kolei radny Leszek Ogorzałek nie widzi żadnych przeciwwskazań do prowadzenia obrad w sali urzędu miasta. – Nie wytrzymamy w tym miejscu pół roku? Co wy chcecie, sal królewskich, luksusu? Co nam tu potrzeba? Ciepło jest, blisko jest, mieszkańcy mają gdzie usiąść, kamery są – mówił radny.

– Panie Leszku, dlaczego pan takie rzeczy opowiada, my nie chcemy luksusów tylko normalnej sali (…) tu jest już duszno, ludzie już uciekli (…) – ripostował radny Kalinka. – Naprawdę nie chcemy wygód, chcę żeby sala była większa, żeby było czym oddychać, żebyśmy się o siebie nie obijali, to może być nawet szkoła

Gorącą dyskusję zakończył prezydent Grzegorz Kiełb. – Ja nie wtrącam się żadnemu dyrektorowi w kompetencje (…) Pismo jest takie a nie inne, a więc proszę mi wybaczyć ale sesji Rady Miasta w zamku nie będzie. Koniec i kropka (…) Co do innych miejsc, sprawa jest otwarta

SZCZEGÓŁY W MATERIALE VIDEO (od 1:30:26)

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cysorz Josef
3 lat temu

1. Drobne mijanie się z prawdą – większość kasy na remont- Unia Europejska (więc Pan Norberto trochę tutaj manipuluje faktami sugerując mieszkańcom – czytelnikom,że całość kwoty pochodziła z kasy miasta:) 2. „bo w tym miejscu zanim stało się muzeum… ” – no właśnie zanim. Bal – czyżby pan Norberto tęsknił za balem sylwestrowym w zamku ??? :). 3. „parkiet nieoryginalny…”- więc skoro nie historyczny to wg Pana radnego Norberto można go zniszczyć, choć wyżej krzyczy że tyle pieniędzy wpompowano. „torcikiem zapaskudził”- brak szacunku w wypowiedzi 🙂 Jak dziecko. 4. Urząd Stanu Cywilnego nadal znajduje się tam gdzie znajdował – tylko śluby są udzielane w Zamku. 5. Wiedza na temat wartości historycznej Pan radnego Norberto zerowa. Dodatkowo pragnę poinformować radnego, że minął się z prawdą podczas jednej z sesji rady Miasta mówiąc o zamku tj. stwierdził Pan, że w zamku nie ma nic z biblioteki Tarnowskich. A wystarczy pójść do muzeum i będzie się wiedziało co w nim jest a nie piać jak kogut (no chyba że się na sylwestrze ostatni raz było :). Dla radnego link : http://podroze.onet.pl/aktualnosci/zamek-tarnowskich-w-dzikowie-i-biblioteka-dzikowska/y7l5m9 6. O wypowiedziach radnych Zycha i Kalinki szkoda pisać 🙂 7 Jan Dziubiński – niestety – brak podstawowej wiedzy dot. przeznaczenia pomieszczeń… Czytaj więcej »

brzoza
3 lat temu

Jakoś jaśnie radnym nie przeszkadzało dotychczas obradowanie w sali bez okien, dusznej,w krzesełkami od ścianą dla intruzów i gości..
A teraz sala z oknami, widna, w dobrym miejscu, rzut beretem do biura rady na parterze i nie pasuje…bo nie na zamku! Litości ludzie,zabierzcie się za sprawy miasta,a nie bijcie piany na temat salonów.
Na zamku mogą się odbywać uroczyste sesje i to jest właściwe miejsce.
A do codziennej pracy spokojnie może służyć sala w UM, od dawna tak powinno zresztą być. Aż ciężko uwierzyć że radni mają takie problemy. No litości panie i panowie aspirujący…

Eye
3 lat temu

I dobrze prezydent powiedział. Poprzednik już by zmienił dyra 🙂

benek
3 lat temu

To fakt Mastalerz był i pozostanie ignorantem oraz małym dyktatorkiem. Jak on sobie umyślał bal na zamku, to nie było przeproś i musiał być. Mieszkańcy pokazali mu co myślą o wielkopańskich zapędach.

Brawo dyrektor Zych, brawo prezydent Kiełb. Jeden za rozsądną deczyję, drugi na jej uszanowanie.

miki
3 lat temu

Niektórym radnym potrzebne są salony i do tego w centralnym miejscu mównica aby mogli wygłaszać swoje pseudonaukowe mitoamanistyczne wywody na temat swoich fantastycznych pomysłów rzekomo mających na celu rozwój miasta. Przecież za 11 miesięcy wybory więc sala 201 w Urzędzie Miasta i w dodatku bez mównicy to niewielka szansa na promocje własnej osoby. No cóż jak chce się solidnie pracować na rzecz miasta to nie trzeba godzinami wystawać panowie radni przy mównicy i swoimi dyrdymałami zadręczać ludzi tylko solidnie pracować w komisjach a na sesjach merytorycznie podejmować decyzje i sesja zamiast trwać 9 godzin będzie trwała 4 godziny.

P.
3 lat temu

Wyobraźcie sobie, że radni obradują nad tematem unikalnym lub ważnym w skali kraju i przyjeżdżają ogólnopolskie TVNeny zrobić z tego relacje. Co pokażą? zapyziałą ciasną salkę w której nawet wszystkie stacje się nie zmieszczą czy piękną salę i zamek? Darmowa reklama? Nie po co nam bo i tak nikt do zamku nie przychodzi. I niektórym nie zależy aby to zmienić. Zobaczcie co się dzieje w Sandomierzu po tym jak go pokazali w Ojcu Mateuszu. Wbrew pozorom wiele imprez odbywa się w tej sali. Ostatnio cała była wypełniona krzesłami i ludźmi, pogoda była kiepska a nie widziałem u nikogo ochraniaczy na butach podczas rozdania nagrody Marczaka, ucierpiał parkiet? Zginęło coś? Wtedy był koncert i było nagłośnienie. Odbywają się tam warsztaty i wiele innych imprez. Mi sie wydaje, że po prostu ludziom w muzeum nie chce się i tyle.

eye
3 lat temu
Reply to  P.

Wyobraź sobie, że tveny to przyjeżdżają do nas tylko na programy kulinarne o jajecznicy itp.

mieszkaniec
3 lat temu

Równie dobrze Mastalerz mógł przyjąć Tuska w swoim gabinecie a zrobił to na zamku. Dyrektor Zych ma w d. czy ludzie przychodzą do muzeum czy nie bo nikt go z tego nie rozlicza.

Pies na baby
3 lat temu
Reply to  mieszkaniec

racja brachu p. dr Zych uczynił z Zamku Dzikowskiego martwe pole i pomijając tu zapędy tarnobrzeskich radnych to jest to miejsce w którym jedyną atrakcją jest p. Dyrektor Zych. To miejsce powinno tętnić życiem kulturalnym bo jest w Tarnobrzegu grupa ludzi, która chętnie by przyszła i zapłaciła za bilet tylko trzeba mieć pomysł na funkcjonowanie obiektu.

byczek
3 lat temu

mastalerz też zrobił w Muzaum/Zamku sylwester dla świty po całkiem zabawnej kwocie najmu.niech ktoś teraz wynajmie Zamek za tą cenę.
ale wiadomo elyta mogła…

GURU TOM RODZEŃ
3 lat temu

kolego n mastalerz nie wpuszczę komunisty na SALONY SEJMOWE ZAMKU HRABIEGO TARNOWSKIEGO./chyba kolega rozumie!-TO MIEJSCE DLA WYBITNIE URODZONYCH !!!!

GURU TOM RODZEŃ
3 lat temu

TAK ! panie i panowie radni miasta Tarnobrzeg! TO MOJA I RODZINY DECYZJA o zakazie waszych spotkań W ZAMKU HRABIEGO TARNOWSKIEGO , PRZEKAZANA PANU TADEUSZOWI .

GURU TOM RODZEŃ
3 lat temu

ale mam i dla was dobrą nowinę!/jest takie dobre miejsce dla was i na wasze obrady!/ TO SALA EKSPOZYCYJNA KINO WISŁA W TARNOBRZEGU-ŚWIETNE MIEJSCE DLA WAS ZE WZGLĘDU NA WYBUJAŁĄ HISTORIĘ MIASTA.NISZCZEJE OD WIELU LAT kolego n mastalerz! TROCHĘ CHĘCI I SAMOZAPARCIA A PRZYWRÓCICIE JEJ DAWNY BLASK!

GURU TOM RODZEŃ
3 lat temu

to mój PREZENT OD MIKOŁAJA W TYM ROKU DLA MIASTA .

GURU TOM RODZEŃ
3 lat temu

a zapomniałbym ! jest jeszcze PREZENT POD CHOINKĘ -W TYM ROKU !-OD MOJEJ SKROMNEJ OSOBY I RODZINY TARNOWSKICH I RODZEŃ !! TO OBRADY RADY MIASTA TARNOBRZEG W MACHOWSKIEJ SSE!

GURU TOM RODZEŃ
3 lat temu

ŻYCZĘ OWOCNYCH OBRAD.

Latarnik
3 lat temu

Najlepsza sala na świecie to sala w Domu Ludowym w Mokrzyszowie świeżo po remoncie,podłoga nówka,nie śmigana. Wchodzi 120 osób ,także radni powinni się zmieścić.

bosky
3 lat temu

Do namiotu ogrzanego kozą kurna darmozjady jedne. Mastalerek tylko patrzy gdzie dupisko wygodnie usadzić. I ja na tego trolla glosowałem. Wstyd. Sie chudzina wypłakał że sie naremontował, ojojoj. Ze swojej kieszeni nie wyjął. Albo niech sie usadowią w volvo , duże jest to sie pomieszczą.

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x