Tarnobrzeg: Na szczodry rok dla Piotra i Karola. Pomóż organizatorom przekazując produkty

Dolinasmaku.eu zaprasza 6 stycznia około godz. 11.00 na Plac Bartosza Głowackiego, gdzie podczas Orszaku Trzech Króli, miłośnicy kulinariów będą sprzedawać szczodraki. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie braci Piotra i Karola Rzepeckich.

Członkowie doliny smaku wraz z przyjaciółmi, szczodraki będą przygotowywać w wigilię święta Trzech Króli. Tym razem kuchenne wnętrza do wypieku ponad 1000 bułeczek szczęścia użyczyła spółdzielnia socjalna Konar.

Dochód ze sprzedaży noworocznych bułeczek zostanie w całości przekazany na rehabilitację Piotra i Karola Rzepeckich.

******************************************************************************************************************************************************************************************

Osoby, które chciałyby pomóc w przygotowaniu „szczodrakowej akcji” mogą m.in. przekazać produkty na przygotowanie bułeczek. Potrzebna jest mąka, drożdże, cukier, masło, margaryna, mak (suchy), cynamon, kminek, mleko. Produkty te dzięki uprzejmości dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 można składać w szkole do godz. 15.00 lub do godz. 22.00 w internacie Budowlanki w sali kominkowej.

Osoby, które chciałyby wspomóc akcję mogą kontaktować się również przez facebooka https://www.facebook.com/dolinasmakueu-471285562972283/

******************************************************************************************************************************************************************************************

Po bułeczki szczęścia, członkowie grupy zapraszają 6 stycznia już od godz. 11.00. Wśród ulubionych przez mieszkańców Tarnobrzega szczodraków z cynamonem, makiem, czy kminkiem pojawią się również w sprzedaży bułeczki z ziołami i papryką. – Na ten Nowy Rok otwórzmy serca, na tych którzy szczególnie potrzebują naszego wsparcia. Niech ten nowy rok przemiłym i sympatycznym braciom Rzepeckim przyniesie jak najwięcej radości i zdrowia. Zapraszamy Państwa na smaczne bułeczki, ale przede wszystkim zachęcamy do wsparcia finansowego leczenia chłopców – apelują członkowie portalu dolinasmaku.eu

O szczodrakach

Zgodnie z dawną tradycją 6 stycznia, aby się w nowym roku darzyło się każdy musiał skosztować szczodraka. Dzień Trzech Króli nazywano szczodrym, stąd też pewnie nazwa placków – „szczodraki”/„szczodroki”. Szczodroki były wypiekane w całej Polsce, miały one różne kształty, smak i nadzienie. Zazwyczaj robiono je z ciasta drożdżowego lub chlebowego, mąki białej lub mieszanej. Podawane były z nadzieniem lub bez. To, co znalazło się w środku szczodroka zależało od tego jaki był rok. Gdy urodzajny pieczono duże placki i nadziewano je serem, mięsem, kapustą, grzybami lub powidłami oraz makiem. Jeśli był rok biedny przygotowywano małe często bez żadnego nadzienia bułeczki.

Szczodroki przybierały różne kształty: rogala, plecionego warkocza, gwiazdy, a nawet korony – ich smak i wygląd zależał od pomysłu i kunsztu kulinarnego każdej gospodyni.
Placki zgodnie z tradycją przygotowywano w przeddzień Święta Trzech Króli. Rozdawano je dzieciom, gościom i kolędnikom – wszystkim, którzy tego wesołego i radosnego dnia odwiedzili domostwo.
Z reguły osoby, które obdarowywały innych, ale też Ci, którzy otrzymywali szczodroki „błogosławiły na Nowy Rok”, czyli składały życzenia. Życzono sobie zdrowia, szczęścia pomyślności, urodzaju, dostatku i oczywiście błogosławieństwa Bożego. Życzenia te często zabawne i wesołe układano w zgrabne rymowanki.

KONTAKT

– w sprawie orszaku Trzech Króli:
ks. Michał Majecki – 662 053 978

– w sprawie szczodraków

Monika Zając – 513 011 251
Małgorzata Rokoszewska – 608 518 374

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x