Czym charakteryzuje się aparat lingwalny?

Zapewne każda osoba, która ma choćby małą wadę zgryzu, chciałaby się jej pozbyć, by móc cieszyć się pięknym uśmiechem. W dzisiejszych czasach tak naprawdę nie ma zbyt wielu przeciwwskazań, które stanęłyby na przeszkodzie. Jednak jednym z nich może być uprzedzenie związane z estetyką. Wygląd stałego aparatu ortodontycznego dla niektórych osób bywa niezwykle istotną wadą. W taki przypadku warto skorzystać z aparatu lingwalnego.

Czym różni się aparat lingwalny od zwykłego?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że aparat lingwalny bywa również nazywany językowym. Jeżeli chodzi o różnicę pomiędzy nim a zwykłym aparatem stałym, to bardzo ważne jest to, że ten drugi jest widoczny właściwie dla każdego. Wiąże się to z tym, że jest mocowany również na zewnętrznej stronie zębów. W przypadku aparatu lingwalnego sytuacja jest inna, ponieważ zamki są przyklejane do wewnętrznej części zębów. Dzięki temu jest on właściwie niewidoczny, ale też pacjenci nie muszą się martwić tym, że w trakcie jedzenia będą widoczne resztki pokarmu. W ten sposób znacznie zwiększa się komfort psychiczny.

Krótka historia aparatów lingwalnych

Trzeba przyznać, że aparaty lingwalne to stosunkowo młody wynalazek. Choć pierwsze próby stworzenia aparatu, który zostałby przyklejony do wewnętrznej strony zębów, miały miejsce w latach 70. ubiegłego wieku, to jednak nie zakończyły się sukcesem. Dlatego przez jakiś czas zaprzestano kolejnym próbom. Jednak ostatnie lata przyniosły duży rozwój technologii, które są związane ze stomatologią. Zaowocowało to powstaniem aparatu lingwalnego, który jest obecnie znany.

Aparat lingwalny – dla kogo jest idealny?

Trzeba przyznać, że od jakiegoś czasu aparaty lingwalne zyskują coraz większą popularność. Szczególnie dotyczy to pewnej grupy osób, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na założenie stałego aparatu ortodontycznego, na przykład ze względu na pracę zawodową, którą wykonują. Jednak należy pamiętać o tym, że to nie jedyna grupa zainteresowana aparatami lingwalnymi.

Przykłady grup osób, które najczęściej wybierają aparaty lingwalne

  • Osoby starsze – zazwyczaj jest to podyktowane stereotypami. Część osób uważa, że widoczne aparaty ortodontyczne są odpowiednie dla młodzieży. Właśnie dlatego chętniej wybierają niewidoczne rozwiązanie.
  • Osoby, które cenią sobie estetykę – trzeba przyznać, że niektóre stałe aparaty na zęby nie stanowią najpiękniejszego dodatku. Choć warto zaznaczyć, że wszystko zależy od rodzaju aparatu, który wybierze pacjent.

Zalety aparatu lingwalnego

Warto zauważyć, że niewidoczność aparatu lingwalnego, to nie jest jego jedyna zaleta. Należałoby także zwrócić uwagę na fakt, że za jego pomocą można prostować nawet bardzo duże wady zgryzu. Ważne jest również to, że pacjenci odczuwają mniejszy ból związany z przesuwaniem się zębów w porównaniu do tradycyjnego modelu. Więcej informacji na temat aparatu lingwalnego można znaleźć na stronie http://www.orto.info.pl/certyfikowany-gabinet-techniki-lingwalnej/

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content