Tarnobrzeg: O Krzemieńcu – enklawie Juliusza Słowackiego w muzeum (fotoreportaż oraz video HD)

Otwarcie wystawy pt. „Krzemieniec – Ateny Wołyńskie – miasto Juliusza Słowackiego w kolekcji Stanisława Ledóchowskiego” odbyło się wczoraj, w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega.

Krzemieniec, obecnie miasto na zachodniej Ukrainie, niegdyś na kresach Rzeczpospolitej. To tam w XIX wieku, dzięki Liceum Krzemienieckiemu które stworzyli Tadeusz Czacki i Hugo Kołłątaj, mieściła się  naukowa i kulturalna stolica Wołynia. Krzemieniec jest również miejscem urodzenia Juliusza Słowackiego, zaś w dworku w którym poeta mieszkał w dzieciństwie, obecnie mieści się Muzeum Juliusza Słowackiego.

Wystawę tworzą unikalne pamiątki i dokumenty zgromadzone przez Stanisława Ledóchowskiego związane z biografią i twórczością Juliusza Słowackiego oraz dziejami Liceum Krzemienieckiego. Kolekcja składa się z wielu cennych grafik, sztychów, map, medali, przedwojennych zdjęć, kart pocztowych, plakatów, ogłoszeń i druków ulotnych, dawnych wydań dzieł Juliusza Słowackiego, opracowań naukowych oraz krzemienieckich pamiątek.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x