18.03 (niedziela) XV Dzień Św. Patryka w Sandomierzu. Sprawdź program

Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Sandomierzu serdecznie zapraszają na jubileuszowy XV Dzień Św. Patryka, czyli szereg atrakcji w irlandzkim stylu, które będą miały miejsce w Sandomierzu w niedzielę 18 marca 2018 roku.

PROGRAM DNIA:

godz. 15.00

  • Warsztaty tańca irlandzkiego prowadzone przez Damien’a Doherty (I LO Collegium Gostomianum, ul. J. Długosza 7).

Czas trwania 60 min. Wstęp wolny!
Uwaga! Zgłoszenie udziału w warsztatach prosimy wysłać mailem na adres biuro@esceka.pl. W tytule maila prosimy o dopisek: Warsztaty taneczne, XV Dzień Św. Patryka w Sandomierzu.

godz. 15.30

  • Warsztaty muzyczne (Dom Katolicki, ul. Mariacka 12).

Czas trwania 60 min. Wstęp wolny!
Uwaga! Zgłoszenie udziału w warsztatach prosimy wysłać mailem na adres biuro@esceka.pl. W tytule maila prosimy o dopisek: Warsztaty muzyczne, XV Dzień Św. Patryka w Sandomierzu.

godz. 17.30

  • Koncert zespołu SHANNON z udziałem DAMIEN’ A DOHERTY – solisty najsłynniejszego, irlandzkiego, tanecznego show „LORD OF THE DANCE” (Dom Katolicki, ul. Mariacka 12).

Bilety w cenie: 25 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu koncertu).
Przedsprzedaż prowadzona jest codziennie w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 20, tel. 15/ 644 61 05, e – mail: informacja@sandomierz.travel.

  • godz. 20.00 SHANNON akustycznie (Lapidarium pod Ratuszem, Rynek 1).

Bilety w cenie 15 zł do nabycia bezpośrednio przed koncertem.
Telefoniczna rezerwacja biletów codziennie w Centrum Informacji Turystycznej, tel. 15/ 644 61 05. Miejsca siedzące i stojące.
UWAGA! Liczba miejsc ograniczona!

KONKURSY…

  • Konkurs na najbardziej oryginalny strój w zielonym kolorze.

Podczas koncertu w Lapidarium pod Ratuszem przeprowadzimy konkurs na najbardziej oryginalny strój lub/i dodatki do stroju w kolorze i stylistyce nawiązującej do świętowanego na całym świecie Dnia Św. Patryka. Mile widziane zielone gadżety, rude brody, oryginalne nakrycia głowy oraz różnego rodzaju motywy zielonej koniczynki. Dla najbardziej pomysłowych uczestników konkursu przewidujemy upominki.

  • Konkurs wiedzy o Irlandii. Szczegóły wkrótce.
  • Konkurs na najciekawszy wiersz na temat Dnia Św. Patryka. Do wygrania darmowe wejściówki na koncerty w dniu 18 marca 2018 r. Szczegóły wkrótce.

Więcej informacji na temat XV Dnia Św. Patryka oraz prowadzonych konkursów tutaj: www.esceka.pl, tel/fax: 15 832 29 64, @sandomierskiecentrumkultury

Sandomierski Dzień Św. Patryka został włączony do ogólnopolskiego FESTIWALU ŚW. PARTYKA.

HONOROWY PATRONAT nad wydarzeniem objęli:
Gerard Keown – Ambasador Irlandii w Polsce
Marek Bronkowski – Burmistrz Sandomierza

***

SHANNON zespół został założony przez Marcina Rumińskiego w 1994 roku w Olsztynie. Od momentu powstania, grupa wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasował się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.

Od ponad 20-tu lat na scenie, wielokrotnie nagradzany:
(Odznaczenie orderem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury” – dla Marcina Rumińskiego,
Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna dla zespołu SHANNON – 2014,
indywidualna Nagroda Marszała Woj. Warmińsko-Mazurskiego dla Marii Rumińskiej – 2015 r.
indywidualna dla Marcina Rumińskiego – 2013r,
Nagroda Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury dla SHANNON – 2013r).

Wraz z zespołem ELPHIN od 2002 roku współtworzyli – 'Dublin Dancers” – jedno z pierwszych, irlandzkich show tanecznych w Polsce.
Na koncie mają również współpracę ze Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Grzegorzem Turnauem, Szamanem z Tuvy – Gendosem (†2015), uczestnictwo w „Jazz Campingu -Kalatówki”, występy na międzynarodowych festiwalach muzyki World i Celtyckiej .

Częste łączenie nurtów muzyki celtyckiej (irlandzkiej, szkockiej, bretońskiej) i World, z Rockiem, Jazzem, czy Popem od lat stanowi charakterystyczną cechą stylu SHANNON, który, choć modyfikowany, zawsze brzmi rozpoznawalnie.

Dzieje się tak przede wszystkim dzięki stałemu prowadzeniu zespołu przez lidera Marcina Rumińskiego, który prócz nieustannie rozwijanej umiejętności gry na irlandzkich whistlach
i mandolinie od lat przykuwa uwagę słuchaczy rzadko wykorzystywaną w tym nurcie umiejętnością śpiewu alikwotowego (Tuva, Mongolia).

W dorobku grupy znajdziemy dziewięć albumów studyjnych, ścieżkę dźwiękową do filmu (SPI, -„1409 Afera na zamku Bartenstein”), singiel z grupą „Ryczące 20-tki”, projekt z szamanem z Tuwy – Gendosem, show taneczne z trójmiejską grupą tańca irlandzkiego „Elphin”, funkcjonujący przez dwa sezony – SHANNON UNPLUGGED oraz od 2013 projekt z orkiestrą kameralną – CELTIC RIVERS ORCHESTRA, wraz z jego drugą odsłoną „Spring Storm” (planowana premiera w 2018 r.).
Celtic Rivers Orchestra jest kolaboracją zespołu Shannon z Orkiestrą Kameralną. Wszystkie orkiestracje do tego zespołu zostały wykonane przez legendę polskiego jazzu, multiinstrumentalistę, kompozytora i aranżera Zbigniewa Namysłowskiego.
Od jesieni 2013 roku Shannon jest zespołem międzynarodowym, do którego dołączył na stałe znakomity irlandzki gitarzysta tradycyjny młodego pokolenia – Oisin Dillon.

Wybrane festiwale:
– Rainforest World Music Festival (Borneo-Malezja 2005, 2007)
– Celtica (IT 2005, 2011,2013)
– Triskell (IT 2013)
– Celtival (IT 2013)
– Festival Celtique (Luxembourg-Grund 2012)
– Celtie d’Oc (FR 2010)
– Przystanek Woodstock (PL 2006, 2011)
– NovaAria Festival (IT 2010)
– Interceltique de Lorient – off Festival (Francja-Bretania 2003-2012)
– RPO – Olsztyn 2016

DAMIEN DOHERTY – SOLISTA – rozpoczął naukę tańca w wieku 4 lat, kontynuując tym samym tradycję rodzinną, jego babcia Ita Cadwell była gwiazdą tradycyjnego tańca irlandzkiego. Tańcząc w wielu zespołach sięgnął po najwyższe trofea w Irlandii oraz na arenie międzynarodowej, aby ostatecznie znaleźć się w gronie 4 najbardziej utalentowanych tancerzy irlandzkich.

W 1998 roku Damien został zaproszony do współpracy przez mistrza i legendę tańca irlandzkiego Michaela Flatleya i wkrótce po tym został solistą najsłynniejszego, irlandzkiego, tanecznego show „Lord of the Dance”. Najważniejsze przedstawienia, w których wziął udział to „Feet of Flames” i „Celtic Tiger“. Z czasem Damien zaczął wywierać co raz większy wpływ na kształt i układy taneczne zespołu.

Po latach spędzonych w „Lord of the Dance” dołączył do drugiego najważniejszego show „Riverdance” i to tam postanowił związać się z tańcem już na zawsze – rozpoczął studia na wydziale sztuki w O’Shea School of Irish Dancing Dublin. Dostrzegł okazję do wykorzystania zgłębionych stylów tanecznych, co zaowocowało w 2010 roku powstaniem bardzo innowacyjnego programu, The Cotton Club Dublin, który zdobył aprobatę międzynarodowych wykonawców tańca tradycyjnego i współczesnego.

W swojej karierze tańczył i występował w wielu programach telewizyjnych oraz dla wielu znanych osobistości w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. M.in. podczas obchodów 300-lecia Petersburga, na Balu Charytatywnym w Monako przed księciem Albertem, w Pałacu Kremlowskim w Moskwie przed prezydentem Władimirem Putinem, przed Jej Królewską Mością Królową Elżbietę II, a także w Aras An Uachtarain przed Prezydentem Mary McAleesem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content