Budowa domu jednorodzinnego – jakie wydatki nas czekają?

Z budową domu jest podobnie jak z kupnem samochodu – na rynku dostępnych są dziesiątki wariantów, ogranicza nas tylko fantazja i grubość portfela. Jednak w przypadku czterech kółek, kupujemy produkt gotowy do użytkowania. Chcąc samodzielnie postawić dom, musimy liczyć się z wieloma wydatkami. Umiejętne szukanie oszczędności na poszczególnych etapach inwestycji to, przy tak drastycznym wzroście cen surowców budowlanych, nasz obowiązek. Weźmy pod lupę wariant budżetowy.

Projekt domu oraz dokumentacja

Jeszcze zanim postawimy pierwszą cegiełkę czekają nas spore wydatki. Po pierwsze musimy zorganizować pełną dokumentację: plany zagospodarowania przestrzennego, warunki techniczne przyłączy, mapy, badania geotechniczne itd. Najwięcej jednak pochłania projekt domu jednorodzinnego – od 2 000 do 5 000 zł. Adaptacja tego projektu dla naszych warunków to kolejne 3 000 zł. Wraz z wcześniej wymienioną dokumentacją startujemy więc z naszym wymarzonym domem, wyszczuplając budżet o około 10 000 zł. Gotowe projekty domów są zazwyczaj tańsze od ich odpowiedników rysowanych od podstaw.

Prace wykonawcze

Koszty samej budowy domu w wersji ekonomicznej da się zamknąć w około 100 000 zł. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ceny materiałów budowlanych względem ubiegłego roku idą w górę nawet o 20-30%. Najbardziej kosztowne prace związane są z fundamentowaniem, murowaniem ścian oraz wykonaniem więźby dachowej. Każdy z tych etapów może pochłonąć około 20 000 zł. Kilkanaście tysięcy złotych trzeba liczyć także na pokrycie dachowe oraz na wykonanie ścian działowych. W zależności od tego jak bardzo wymagający jest teren, na którym zdecydowaliśmy się postawić dom, prace w gruncie, a więc wykopy, odwodnienia itd. to także koszt około 10 000 zł.

Jeśli szukasz oszczędności, z pewnością warto rozważyć budowę małego, ale zarazem praktycznego domu jednorodzinnego. Ciekawe inspiracje oraz projekty dostępne na www.pracownia-projekty.dom.pl/male_domy.html

Instalacje

Kolejnym krokiem w budowie domu jednorodzinnego są instalacje. W wersji bardzo oszczędnej można zamknąć się w granicach 30 000 – 40 000 zł. Z tego nawet 30% może stanowić wyposażenie kotłowni. Sporo budżetu, bo po kilka tysięcy złotych musimy wydać na instalację gazową, materiały wentylacyjne, hydraulikę oraz instalację elektryczną. Niestety do każdej z tych prac musimy liczyć inną ekipę specjalistów, która dostanie osobne wynagrodzenie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że oszczędzanie na fachowcach może przynieść odwrotny skutek i bardzo dużo, czasem nawet do 15% wspomnianego budżetu na instalacje, przeznaczone jest na kosztowne poprawki.

Przyłącza

Instalacja oznacza pełną sieć mediów w naszym domu. Jednak nic nam po nich jeśli nie zostaną one przyłączone do zasilania. To kolejny wydatek, który oscyluje w okolicach 10 000 zł. Zdecydowanie najdroższe, bo prawie połowę tej sumy, jest przyłącze wodne i kanalizacyjne. Około 2 000 zł dodatkowo należy liczyć na przyłączenie do skrzynki w ogrodzeniu.

W ten sposób postawiliśmy surowy dom, w pełni funkcjonalny jeśli chodzi o instalacje. Koszty wykończenia powyższego domu opisaliśmy w kolejnym artykule. Zapraszamy!

materiał partnera
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> Skip to content