Przed nami pierwsza niedziela z zakazem handlu. Czy zamknięte sklepy to dobry czy zły pomysł? (sonda)

Przed nami pierwsza niedziela z zakazem handlu. Idea ograniczenia jest prosta: pracownicy handlu powinni mieć prawo do dnia wolnego w niedzielę, a klienci mogą spokojnie zrobić duże zakupy w pozostałe dni tygodnia. Jaka jest Wasza opinia na temat zakazu handlu w niedzielę? Zapraszamy do udziału w sondzie.

Czy popierasz zakaz handlu w niedzielę?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Ustawa zakłada, że od marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele – pierwszą i ostatnią, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia. Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku – trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, czyli wtedy gdy sklepy organizują wyprzedaże.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele przewidziano karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł., a nawet – przy uporczywym łamaniu zakazu – karę ograniczenia wolności.

Zmiany nie dotyczą m.in. sklepów w których za ladą stoi właściciel, cukierni, lodziarni, kawiarni. W niedzielę otwarte będą również placówki pocztowe, stacje benzynowe, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, apteki i sklepiki na terenie dworców.

Pierwsza niedziela, w którą klienci dużych sklepów zastaną zamknięte drzwi przypada 11 marca. Kiedy jeszcze nie zrobimy zakupów

MARZEC: 11 marca, 18 marca

KWIECIEŃ: 1 kwietnia (Wielkanoc), 8 kwietnia, 15 kwietnia, 22 kwietnia

MAJ: 13 maja, 20 maja (Zielone Świątki)

CZERWIEC: 10 czerwca, 17 czerwca

LIPIEC: 8 lipca, 15 lipca, 22 lipca

SIERPIEŃ: 12 sierpnia, 19 sierpnia

WRZESIEŃ: 9 września, 16 września, 23 września

PAŹDZIERNIK: 14 października, 21 października

LISTOPAD: 11 listopada (Święto Niepodległości), 18 listopada

GRUDZIEŃ: 9 grudnia

Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rozum
2 lat temu

Głupota z tym zakazem do potęgi. W tym momencie dwie niedziele i tak są pracujące. Wystarczyło w kodeksie pracy zapisać, że każdy pracownik musi mieć dwie niedziele wolne, nawet trzy a i tak pracodawca dał by sobie radę. Tu chodziło o ograniczenie zarobków sieci handlowych i w perfidny sposób dać zarobić prywatnym małym sklepom. Podobnie ograniczenie rozwoju aptek, też ograniczenia.

Tadzik
2 lat temu

Pomysł głupi jak ch. Państwo PiS musi za wszystko i wszystkich decydować. Kiedy alkohol od 13? Godzina policyjna od której?

greg
2 lat temu

a to zdjecie to z galeryi w Tarnobrzegu?
buahahahahaha

amila
2 lat temu

Jak sie czyta takie wypiciny i to na Temat Tarnobrzega to az dupe sciska za wiekszym swiatem.I do tego to zdjecie hahahahha.Kuzwa O Sephorze to mozecie wiesniaki pomarzyc .Co najwyzej Biedronke wam zamkna.Kuzwa…co za ludzie Wiocha jak zapyzialy swiat a oni maja problem bo im na niedziele biedronke zamkna.

rrr
2 lat temu
Reply to  amila

pochwal sie wypierdku mamuta gdzie robisz zakupy,to ci nasram do torby buraku

owen
2 lat temu

„Kuzwa” to było modne jakieś 20 lat temu.

wqrwiony na piś
2 lat temu

Głupi pomysł to za mało powiedziane. Piś z zemsty za to, że nie zdołał opodatkować dużych sieci handlowych dodatkowym podatkiem ogranicza ich zyski pod przykrywką dobra pracowników. Wystarczyło zmienić jeden zapis w kodeksie pracy i wyszło by na to samo.

buuuu
2 lat temu

Ja tam do Douglasa po perfumki jezdze sobie do Stalowej Woli bo w tym grajdole co najwyzej jakies badziewie moge sobie kupic.

wels5
2 lat temu

Polak, to takie stworzenie, że strasznie nie lubi zakazów. A jeżeli ktoś myśli, ze w ten sposób nagonią ludzi do kościółków, to sie grubo myli.

Pytajnik
2 lat temu
Reply to  wels5

Ciebie to i końmi do kościoła by nie zagonił czerwona zarazo? A i życie smutne musisz mieć jak po sklepach w niedzielę łazisz dla rozrywwki?

Franek
2 lat temu
Reply to  Pytajnik

Wels5 ma rację z przekorą Polaków. Jeszcze żadna władza nie dała nam rady 🙂 P.S. I może ma weselsze życie niż ty „czarna zarazo”. A w ogóle to co robisz na forum? Wio do kościoła kolana trenować! 😀

aye
2 lat temu

Chwalą ludzie co robią zakupy raz w tygodniu i czekają na 500+. dajcie ludziom wybór, nie chcesz robić zakupów w niedziele – nie rób, nie chcesz pracować w niedziele – zmień prace

Pan to nie ja
2 lat temu

Poczekajmy jeszcze na zakaz sprzedaży alkoholu przed 13

przyzwyczajenie
2 lat temu

najgłośniej beczą ci, którzy nie lubią zakazów… minie kilka miesięcy i wszyscy sie przyzwyczają, nawet będzie to logiczne i naturalne że w niedzielę sklepy sa zamknięte, tak jest z kazdą nowo wprowadzoną zasadą, każda zmiana w cebulandii budzi niechęć

AlkoHolik
2 lat temu

Trza se alkoholu zakupić już w sobotę i tyle w temacie!Zdrowie

ziutek
2 lat temu

A co Wam szkodzi te 23 nieczynne niedziele w roku ?
Do soboty wszyscy tak zapieprzają, że nie mają czasu na tygodniu kupić?

studentka
2 lat temu

Dorabiałam w soboty i niedziele na kasie w supermarkecie bo nie jest mi lekko. 23 niedziele to dla mnie b. dużo a nikt mi nie dołoży. Właściciele sklepów mogą pracować w te niedziele – oni nie mają rodzin? Co za durny zakaz… Ktoś już to pisał, wystarczyło by w kodeksie pracy zapisać, że każdy pracownik musi mieć dwie niedziele w miesiącu wolne. Tu nie chodzi o dobro pracowników. Jest jakieś drugie dno.

MB
2 lat temu

Ale kibel to macie na światowym poziomie. Zamiast do sklepu to możecie ten kibel zwiedzać 🙂

18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x