Nowy likwidator Kopalni Siarki Machów S.A. K.Kalinka: Uznałem, że Józef Motyka lepiej poradzi sobie z realizacją najważniejszych zadań

Józef Motyka z Prawa i Sprawiedliwości został nowym szefem Kopalni Siarki Machów S.A. Były wiceprezydent Tarnobrzega zastąpił na tym stanowisku Damiana Bogdańskiego. Gmina Tarnobrzeg jest jedynym akcjonariuszem w kopalni.

O powody odwołania dotychczasowego likwidatora oraz powołania w jego miejsce Józefa Motyki, zapytaliśmy p.o. prezydenta Kamila Kalinkę.

– Podejmując tę decyzję uznałem, że Józef Motyka lepiej wywiąże się z obowiązków które kopalnia ma przed sobą – tłumaczy w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl K.Kalinka. – Jeśli chodzi o zastrzeżenia w stosunku do Damiana Bogdańskiego, to mogę je opierać wyłącznie na raporcie NIK-u, który wykazał pewne błędy i zaniechania – dodaje.

W raporcie opublikowanym początkiem bieżącego roku, Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła rekultywację i zagospodarowanie b. wyrobiska Piaseczno po kopalni siarki w Świętokrzyskim. Zwrócono uwagę, że choć wydano ok. 48 mln zł, nie można korzystać z pokopalnianych terenów. Zdaniem NIK to efekt sporów kompetencyjnych i błędnych decyzji.

– Problem Piaseczna to jedno z dwóch ważnych zadań, których rozwiązanie kopalnia ma przed sobą. Jeżeli Piaseczno będzie dalej problemem miasta, to kwestia kosztów dla miasta wcześniej czy później się pojawi, ponieważ nawet jeśli system melioracji będzie zrobiony, to ktoś ten system będzie musiał utrzymywać – tłumaczy NW24.pl p.o. prezydenta. – Uważam, że Józef Motyka który jako wiceprezydent tymi sprawami zajmował się już wcześniej i bardzo dobrze sobie poradził, poradzi sobie również teraz – dodaje.

Drugą ważną kwestią, której rozwiązanie Kamil Kalinka stawia przed nowym likwidatorem, to uporządkowanie struktury własnościowej działek należących do kopalni a znajdujących się na terenie strefy. W rozwiązaniu tego problemu likwidatorowi pomóc mają dwie nowe osoby w Radzie Nadzorczej spółki.

– Z Rady Nadzorczej kopalni odwołałem pana Janusza Paruzela oraz panią Magdalenę Kwiatkowską, których miejsce zajęli prawnicy, Marcin Nowak i Sławomir Kanclerz – tłumaczy NW24.pl K.Kalinka. – Z członkowska w radzie nie odwołałem zaś pani Agnieszki Wielgus – Dec – dodaje.

Kolejnych ruchów kadrowych p.o. prezydenta nie wyklucza. – Jestem dalej na etapie przyglądania się pracy urzędu i podległych jednostek – wyjaśnia NW24.pl Kamil Kalinka. – Na tę chwilę nie planuję jednak żadnych decyzji w tej kwestii – dodaje.

Subskrybuj
Powiadom o
45 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tarnobrzeżanin
2 lat temu

To jest już jawna bezczelność…

Osiedlanin
2 lat temu

Jeden z obrońców GK poleciał ze stołka. Ciekaw jestem kiedy KK zacznie wywalać z UM świadków obrony 🙂

Anka
2 lat temu

Brawo K.Kalinka! Rządów Bogdańskich w Tbg już dość!

tbg
2 lat temu
Reply to  Anka

Brawo! teraz my, nie wybrano nas, ale daliśmy radę!
Nie drzwiami to oknem!

Stach
2 lat temu

Wraca stare – nowe. A rada nadzorcza z wodociągów 🙂 to jest kpina ludziom w twarz…

Mieszkaniec
2 lat temu

A Ty Ania gdzie się wybierasz z namaszczenia pisu

Helll
2 lat temu

Świetny ruch. Jeszcze tego brakowało, by za chwilę miasto dopłacało do Piaseczna.
Wywalić tę sitwę jeszcze po Norberciku na zbity pysk.

Grażyna z Serbinowa
2 lat temu

Panie Prezydencie. Na wstępie chciałam powiedzieć ze razem z moja rodzina obserwujemy Pana poczynania, w pierwszych dniach Pana urzędowania. Jesteśmy ogromnie dumni ze tak odpowiedzialna i rzetelna osoba została powołana przez Pana Premiera na stanowisko.

Panie Kamilu, proszę się nie przejmować fala krytyki, bo będzie narastała z każdym dniem. Jest Pan bez wątpienia najlepsza osoba od lat na tym stanowisku, i grono mieszkańców Naszego Tarnobrzega pokłada w Panu ogromne nadzieje. Już widać jak mocno Pan angażuje się w dobro Naszego miasta, jak los zwykłego, prostego obywatela lezy Panu na sercu.

W imieniu moim i najbliższych życzymy wytrwałości !!!

Pani Grażyna z Serbinowa

aye
2 lat temu

hehe, no zeszcze sie zaraz ze śmiechu, powieś se jego zdjęcie nad drzwiami 🙂 Pani Grażynko, weź Ty sie kobito wreszcie do roboty

Tropiciel idiotologii
2 lat temu

Łubu dubu łubu dubu

gabinet
2 lat temu

kto następny panie Kamilu?

maxim
2 lat temu

chory z ambicji i nienawisci kamil przemeblowuje okołomiejskie struktury , bez pomysłu poki co bo NIk odnosil sie do okresu Niedbalowskiego a Bogdanski w miare dobrze robił swoje ale zbyt bylo mu blisko do Kielba ; Motyka jest tak samo kompetentny jak radna Kłeczek jako dyrektorka w KRUSie … i jak sam kalinka na tym stanowisku , ale czas twoj krotki szybko minie panie niedouczony bibliotekarzu

Błazen polityczny
2 lat temu
Reply to  maxim

Czyżby SOoK (syndrom oderwania od koryta cię maximie dopadł!
Motyka na tym stanowisku może irytować, ale żeby aż tak?

Adam
2 lat temu

TKM (teraz k…. my)i tyle w tym temacie….żenujące draństwo, do którego próbuje się dorobić ideologię.

zbyszek maria
2 lat temu

No to co róbmy drugi staw w Piasecznie bedą dwie sadzawy zwane jeziorami. Bedzie ubaw, a kasy ile sie zaoszczędzi, dół zalać i koniec likwidacji.

To
2 lat temu

Już Pisiory zaczynają. Panie Kalinka miał Pan porządek ze śmieciami zrobić w Wielowsi raz odebrane w marcu kolejny odbiór za miesiąc WSTYD O KOMPROMITACJIA

Prawnik
2 lat temu

Odwołanie rady nadzorczej w miesiącu kwietniu która zgodnie z kodeksem spółek na zgromadzeniu rocznym podlega skwitowaniu jest zwykla polityczna hucpa .Dodam ze takie zgromadzenie musi się odbyć do końca czerwca każdego roku To mecenasom którzy zostali powołani tak się spieszy glo..Dobrze zaczeliscie doradzac yCO TAM MY INTERPRETUJEMY TO PO SWOJEMU.Przeciez z klasą i kultura polityczna można było nie powołać na dalszą część kadencji dotychczadowych czlonkow rady na rocznyn zgromadzeniu pPrawda panowie mecenasi.Byloby fajnie z z szacunkiem do powołanych. Dzisiaj to już nikomu się nie dziękuję.Takie czasy.

bolo
2 lat temu

Chciałem zapytać o nowego członka RN Sławomira Kanclerza. Jaki jest z niego prawnik skoro nie znajduje się ani na liście adwokatów ani radców prawnych?

Gość
2 lat temu

Problemem dla miasta jest to, że gmina Tarnobrzeg jest właścicielem terenu (niezakończona rekultywcja wyrobiska Piaseczno) co stanowi zagrożenie dla kilku sąsiednich gmin i zawdzięczamy to byłemu prezydentowi.

Obecnie nie ma dobrych rozwiązań i wszystkie bardzo kosztowne. Aby uniknąć odszkodowań za szkody wyrządzone po zaprzestaniu pompowania wód co spowoduje podniesienie rzędnej wód powierzchniowych jak twierdzą specjaliści o 7-8 m i zalane terenów sąsiednich gmin należałoby wybudować za około 100 milionów system rowów melioracyjnych i pompoowni oraz ponieść kilku milonowe koszty eksploatacji. Alternatywą jest pompowanie wody bez końca też za grube pieniądze.

Dlatego najważniejszym zadaniem będzie obecnie doprowadzenie do wydzelenia obszaru Piaseczna i przekazanie do skarbu państwa. A tak na marginesie to należy wybierać bardziej rozgarniętych ludzi na prezydentów aby w przszłości unikną tego typu problemów.

lolo
2 lat temu
Reply to  Gość

Kto ci takich głupot nagadał, że poziom wód podniesie się o 7 – 8 metrów(?!) i druga sprawa – to nie jest teren gminy Tarnobrzeg, tylko kopalni Machów – spółki prawa handlowego, która odpowiada swoim , a nie gminnym majątkiem. Zanim napiszesz głupoty doczytaj i doucz się 🙂

dsadsada
2 lat temu
Reply to  lolo

Lolo doucz sie 🙂
A czy kopalnia machów to sp z o.o., że odpowiada tylko swoim majątkiem? Odpowiada majątkiem właściciela czyli gminy Tarnobrzeg. Przeczytaj raport NIKu i doucz się debilu 🙂

bolo
2 lat temu
Reply to  dsadsada

Od kiedy właściciel akcji odpowiada swoim majątkiem. Pomyśl durniu – kupisz sobie 100 akcji PZU, firma zbankrutuje i narobi długów, czy w związku z tym przyjdzie komornik i zabierze ci mieszkanie?

Nie! Po prostu stracisz „jedynie” te 100 akcji, bo w przypadku bankructwa będą one warte 0 zł.

Tak samo jest z akcjami spółki akcyjnego KS Machów.

lolo
2 lat temu
Reply to  dsadsada

Słuchaj debilu: Kopalnia Machów to spółka akcyjna, a właściciele akcji nie odpowiadają swoim majątkiem – nauka to pożyteczna rzecz – do nauki zatem!

Do goscia
2 lat temu

Do gościa Proszę sprecyzować któremu prezydentowi zarzuca się winę w sprawach kopalni Madtalerzowi czy Kielbowi z uwzględsieniem prawdy.

Gość
2 lat temu

Ale trzeba też pamiętać, że rzeczywistość jest nieprzewidywalna, a ludziom nawet się często nie śni, do jakich efektów mogą prowadzić ich działania.

Gość
2 lat temu

Jedynym udziałowcem Kopalni Machów S. A. jest gmina Tarnobrzeg czyli jest właścicielem z całym dobrodziejstwem i odpowiedzialnością. Rekultywcja jest prowadzona w oparciu o projekt i wykonane analizy, również utrzymywania rzędnej wód i skutków zaniechania pompowania.

lolo
2 lat temu
Reply to  Gość

Kopalnia Machów to spółka akcyjna, a właściciele akcji nie odpowiadają swoim majątkiem. Gmina nic za akcje nie zapłaciła – zatem także nic nie straci i nie będzie odpowiadać finansowo – wbrew temu co niektórzy tutaj sugerują.

maxim
2 lat temu

byłoby dobrze aby sie tarnobrzeg pozbyl Piaseczna … wszystko jedno czy w spolce czy jakos inaczej … DO DZIEŁA MOTYKO POKAZ ZE MASZ PRZELOZENIE W WARSZAWCE I ZE Z WASZYCH 6 MIESIECZNYCH RZĄDÓW W TARNOBRZEGU COS ZOSTANIE A NIE TYLKO BELKOT W STYLU ‚ W dniu dzisijszym …”

maxim
2 lat temu

A SPRAWA SKOKU NA STANOWISKA JEST JEDNOZNACZNA ,,, PRZYJDZIE SZYBKO CZAS ZE I WAS – SZYBKO I BOLESNIE – DOSIEGNĄ KOMPETENCJE ORGANÓW … I NIKT SIE NIE ZAWAHA TAK JAK ZAWAHAŁ SIE LENART I DZIUBEK JAK MOGLI ODSTRZELIC MASTALERZA …

asd
2 lat temu

1

tbg
2 lat temu

Pan Pełniący Obowiązki nie jest prezydentem miasta, jest tylko PEŁNIĄCYM JEGO OBOWIĄZKI – nie wybrali go mieszkańcy a partia rządząca krajem i rozpychająca się łokciami gdzie się da w myśl zasady teraz my.

Jako Pełniący Obowiązki K.K. powinien wypełniać podstawowe i niezbędne zadania wynikające z kierowania Miastem pod nieobecność demokratycznie wybranego prezydenta, nie szarogęsić się na stanowiskach – raz jeszcze podkreślam – mieszkańcy nie wybrali go na włodarza i nie dali mu mandatu do takich działań.

Arogancja ludzi prawicy mnie nie dziwi, są słabo wykształceni, mają podwójną moralność, są ślepi i chciwi na władzę, przy tym nepotyzm to drugie imię partii. Przy wyborach KK nie ma szans, społeczeństwo się obudzi – także społeczeństwo Tarnobrzega.

Ale pora zadać pytanie – gdzie jest Rada Miasta, organ stanowiący, że na taki cyrk pozwala?

Gość
2 lat temu

Twój guru siedzi w areszcie a działanie poprzedniego nastręcza opisywane problemy. Daj czas na działanie obecnym i później osądzaj.A tak na marginesie to należy wybierać bardziej rozgarniętych ludzi na prezydentów aby w przszłości uniknąć tego typu problemów.

tbg
2 lat temu
Reply to  Gość

Żaden guru. Nie głosowałem na GK, od początku jego kampanii byłem przeciwko, szczególnie przeciwko metodom, które wykorzystał, by dostać się do koryta.

Ale szanuję wybór innych mieszkańców – ot demokracja, przetrzymałem Wałęsę, przetrzymam i GK. Ale to co robi KK i partia którą reprezentuje to już – jak ktoś w pierwszym komentarzu napisał – jawna bezczelność.

Komuno wróć – jak nam prawo nie pasuje to je zmienimy, by pasowało.
A co tam. Naród głupi wszystko kupi.
A żeby wybierać „bardziej rozgarniętych” to trzeba mieć wybór. A wyboru w naszym mieście od dawna nie ma.

Jadzia
2 lat temu

I w tym problem brak „wyboru”. Dziwię się tym którzy mówia o daniu szansy obecnemu. Przecież to ewidentny skok na kasę i władzę . A ‚rozgarnięty ‚może być bibliotekarz ? Chyba nie . Należy o tym pamietać.

tbg
2 lat temu

P.O. Kalinka jawnie wykorzystuje sytuacje w której sie znalazl do skoku na władzę i stołki. Powołanie Motyki na likwidatora nie obroni sie . Rozdawnictwo moze ewentualnie nastąpić kiedy wiadomo,ze PIS wygrał wybory i sam może przejąc władzę w mieście. Teraz mamy okres przejściowy i obsadzanie swoimi to nie tylko nepotyzm ale nadużycie. Czy swojej sytuacji polegającej na skoku na kasę nie rozumieja np. mecenasi powołani wczoraj do rady nadzorczej w Kopalni. Oni juz uzyskali status prawników PISu a Pani mecenas Dec nie. Ona nie zrobiła skoku -została powołana przez tego co wygrał wybory i jest okey . Tak trudno pisowi poczekac Tylko narażać ludzi na odwołanie w listopadzie jak wygra kto inny. No cóż można z motyką na księżyc i na falklandy. Chyba że wybory juz są pewne a to co innego. .

wiosna
2 lat temu

Jadzie Kalinka przez Tarnobrzeg jak czołg ,ale świeci słońce niech uważa aby się nie rozpuścił bo jest z cukru pudru.

gość
2 lat temu

Pytanie raczej retoryczne, czy przez dwa lata były likwidator mecenas zabiegał o oddanie tego kukułczego jaja podrzuconego miastu przez Mastalerza bo nie słychać było o tym. Nie ma innej opcji jak wykorzystać kontakty obecnej ekipy z rządzącą koalicją i pozbyć się problemu z Piasecznem przez zwrot tego terenu.

Maciek
2 lat temu

Dojna zmiana w samorządowym wydaniu.

Jeśli ktoś wierzy jeszcze P.O. Kalince, że zależy mu na dobru miasta to ma już doskonałe tego potwierdzenie.

Błazen polityczny
2 lat temu
Reply to  Maciek

A co to ma wspólnego z dobrem miasta? To co jak jest Motyka to nie jest dbanie o dobro miasta, a jak jest Bogdański to już jest?
Mam wrażenie, że po tym tekstem, dają upust swoim frustracją sami oderwani od koryta, i to sami ci żółto-czerwoni, których Kiełb ostatnio do niego dopuścił!

ewwka
2 lat temu

motyka niech bawi wnuki a polityke zostawi operatywnym domy juz maja wszyscy wybudowane niech inni zarobia

Tarno
2 lat temu
Reply to  ewwka

Czyli Bogdańscy nie ukończyli jeszcze hawiry na Miechocinie?

Co będzie w nowym tygodniu
2 lat temu

Może są przecieki z filii Nowogrodzkiej jakie decyzję personalne ma wykonać p.o. w przyszlym tygodniuDla tarnobrzezan wiadomość chodzi o siedzibę PiS na ulicy Sandomierskiej w Tarnobrzegu.Moze jakie typowanie ?

Paolo
2 lat temu

Co tak drzecie pióra jak pamięcią sięgam każdy prezio obsadzał wszystko swoimi. Dlatego mieszkańcy coraz bardziej mają w d wybory i wszelkie budżety obywatelskiego itp.

Kocham Tarnobrzeg
2 lat temu

Paolo masz rację z jednym zastrzeżeniem miało być inaczej.A jest gorzej bo w Tarnobrzegu od lat czeka dwór tatusia p.o i przewodniczącego Solidarności na stolki Pomysł ile stanowisk w mieście obsadzie obsadcili Mamy prawo mieć wątpliwości do ich kompetencji.Wièrze że wreszcie nasze miasto będzie miało super prezydenta

Interpretator
2 lat temu

Najpierw to się naucz języka polskiego i sensownego wyrażania myśli, o ile jest co wyrażać!!!!

45
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x