Pożyczka od rodziny czy w instytucji pozabankowej?

Każdy zna powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Relacje rodzinne nie zawsze są proste. Każdy ma inny...

Każdy zna powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Relacje rodzinne nie zawsze są proste. Każdy ma inny charakter, inne poczucie humoru i zasady postępowania. Czy warto jeszcze nadwyrężać wzajemne stosunki pożyczaniem od siebie pieniędzy? Tym bardziej, że według danych Big InfoMonitor i BIK, już co piąta para i tak kłóci się o pieniądze. A jeśli jeszcze wesprzemy budżet rodziców czy teściów bez zapytania, co sądzi o tym nasz partner, konflikt nieunikniony. Czy zatem lepiej jest pożyczać od bliskich, czy może skorzystać z bogatej oferty sektora pozabankowego?

Umowa pożyczki w rodzinie

Umowa pożyczki w rodzinie to cały czas bardzo popularny sposób na poprawę swojej sytuacji finansowej. Odsetek osób, które korzystają z tej metody, to 11,3 procent w skali całego społeczeństwa. Im starsi jesteśmy, tym rzadziej zapożyczamy się u bliskich. W grupie wiekowej powyżej 60 roku życia, odsetek ten jest najniższy i wynosi 6,6 procent. Z kolei najwyższy, na poziomie 19,6 procent, jest w przypadku ludzi młodych przed trzydziestym rokiem życia1.

Chociaż pożyczanie jest przejawem chęci pomocy bliskiej osobie, to nie może stać się darowizną. Czasami uważamy, że mamie czy bratu wcale nie musimy zwracać gotówki, w końcu to rodzina. Dlatego w celu zabezpieczenia interesów każdej ze stron, przy pożyczkach powyżej 1000 zł, należy spisać umowę. Kodeks cywilny określa ten wymóg jako “zachowanie formy dokumentowej”. Dokumentem może być inny nośnik niż papier, pod warunkiem, że umożliwia zachowanie oraz odtworzenie informacji w celu poznania zawartych na niej oświadczeń woli każdej ze stron. Czy są jeszcze inne, ważne kwestie w przypadku pożyczki od najbliższej rodziny? Tak, jest to podatek.

Czy pożyczka od rodziny jest opodatkowana?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w wielu przypadkach pożyczanie w rodzinie może być opodatkowane. Kiedy należy zapłacić podatek od pożyczki udzielonej wnukowi czy teściowej? Prawo jasno określa sytuacje, w których pożyczkobiorcy z rodziny są zwolnieni z odprowadzania świadczeń. Jeżeli wysokość pożyczki nie przekroczy 9637 zł, a pożyczkobiorca i pożyczkodawca zaliczają się do I grupy podatkowej, nie trzeba odprowadzać podatku od uzyskanej kwoty. Kto zalicza się do I grupy podatkowej? To najbliższa rodzina, czyli:

  • małżonek,
  • zstępni,
  • wstępni,
  • rodzeństwo,
  • pasierb,
  • ojczym,
  • macocha,
  • teściowie,
  • zięć,
  • synowa.

Kiedy kwota przekroczy ustalony pułap, wówczas pożyczkobiorca jest zobowiązany złożyć deklarację w sprawie podatku w swoim Urzędzie Skarbowym. Ma na to 14 dni od zawarcia umowy, dlatego tak istotne jest, aby udokumentować fakt otrzymania takiego wsparcia. Nie unikajmy tego obowiązku, dokument pozwala ustalić jasne zasady i termin spłaty. Jest też dowodem w przypadku wszelkich sporów. Rodzina rodziną, ale pieniądze potrafią popsuć nawet najlepsze relacje. Dlatego może warto skorzystać z innych sposobów na szybką gotówkę?

Pewne i bezpieczne pożyczki w instytucjach pozabankowych

Szybkie pożyczki cieszą się coraz większym poważaniem. W porównaniu do pożyczki w rodzinie, gdzie (szczególnie przy niższych kwotach) ustalenia nie zawsze są konkretne, pożyczki pozabankowe zaciąga się na jasnych zasadach. To duży plus, ponieważ instytucja pozabankowa nie ma prawa zmienić nagle zdania i skrócić nam okresu kredytowania. Brat z kolei może natychmiast potrzebować pożyczonych pieniędzy i chcąc nie chcąc – będziemy zmuszeni je zwrócić. W przeciwnym wypadku nasze relacje znacząco się ochłodzą. Dlatego to właśnie internetowe pożyczki są pewne i bezpieczne. Pożyczkodawcy zawsze spisują z nami umowę i dokładnie weryfikują swoich klientów, co jest tylko potwierdzeniem ich rzetelności.

Ponadto, staranie się o pożyczki internetowe, jest w zasadzie dużo prostsze, niż proszenie o pomoc bliskich. Nie musimy się przed nikim tłumaczyć. Składamy wniosek, wpisując niezbędne informacje, a następnie czekamy na odpowiedź. Zwykle nie potrzeba żadnych zaświadczeń. Pożyczkodawcy mają obowiązek weryfikowania naszej historii kredytowej. Nie działają tym na naszą niekorzyść – wręcz przeciwnie, w ten sposób chronią nas przed podjęciem błędnych decyzji. A to nie koniec zalet pożyczek – na ich plus przemawiają też promocje i programy lojalnościowe. Eksperci TWINO (właściciel marki Netcredit.pl i Incredit.pl) szacują, że spłacalność pożyczek online w Polsce jest na poziomie 80 proc.

Programy lojalnościowe i promocje firm pożyczkowych

Pożyczając od bliskich, nie mamy okazji korzystać z promocji i rabatów, które są częścią oferty sektora pozabankowego. Firmy pożyczkowe muszą w jakiś sposób przyciągać klientów, dlatego oferują im dodatkowe korzyści. To przede wszystkim darmowe chwilówki dla nowych klientów, nie naliczające żadnych dodatkowych opłat. Oddajemy dokładnie taką samą kwotę, jaką otrzymaliśmy wraz z podpisaniem umowy.

Jak się okazuje, warto też być lojalnym klientem. Instytucje pozabankowe gwarantują szereg udogodnień, o ile zdecydujemy się skorzystać z ich oferty więcej niż jeden raz i trzymaliśmy się warunków umowy. Spełniając te wymagania, przy kolejnej chwilówce albo pożyczce ratalnej, będziemy mogli liczyć na niższą prowizję, atrakcyjniejsze oprocentowanie albo możliwość korzystania z platform edukacyjnych. Zapoznanie się z wartościowymi artykułami podniesie poziom naszej wiedzy i pozwoli w świadomy sposób zarządzać naszymi finansami. Chociaż programy lojalnościowe nie są atutem, który powinien przeważać nad wyborem tej a nie innej oferty, z pewnością pomagają w podjęciu dobrej dla naszego budżetu decyzji.

Pożyczka prywatna czy pożyczka online?

Kiedy mamy nienaganne relacje rodzinne, a nasza zdolność kredytowa również nie budzi żadnych zastrzeżeń, możemy mieć trudność z dokonaniem wyboru, którą z pożyczek wybrać. Chociaż najczęściej zgłaszamy się do banku, później do bliskich, a dopiero na trzecim miejscu – do instytucji pozabankowych2 – rola firm pożyczkowych w naszym życiu jest coraz większa. Chcemy brać szybkie pożyczki przez internet, ponieważ wnioskowanie o nie jest bardzo proste, a pieniądze możemy otrzymać w ciągu kilkunastu minut. Warunkiem jest nasza wiarygodność finansowa. Jeśli do tej pory dobrze radziliśmy sobie z zarządzaniem funduszami i w terminie spłacaliśmy zobowiązania, nasza aplikacja zostanie zaakceptowana. Co za tym idzie, będziemy mogli przeznaczyć uzyskaną kwotę na dowolnie wybrane przez siebie cele. Dlatego warto wybrać pożyczki pozabankowe i nie trapić bliskich naszymi problemami finansowymi.

_____________________________________________________
[1] badania GetBack S.A., 2017 rok
[2] Blue Media, raport “Jak pożyczamy pieniądze”, 2016

materiał partnera
Ikona

Czytaj również

Zobacz wszystko »

Nieodpłatna pomoc prawna, obywatelska i mediacja

Od dnia 1 stycznia 2020 r. w Tarnobrzegu, Gorzycach, Grębowie, Padwi Narodowej/Wadowicach Górnych, Nisku/Krzeszowie, Stalowej Woli, Bojanowie, Pysznicy, Zaklikowie, Radomyślu nad Sanem, Zaleszanach funkcjonują punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnej pomocy obywatelskiej prowadzone przez Fundację „Masz Prawo”.

7 najlepszych książek o biznesie

Jak stworzyć przynoszący dobry zysk biznes? Jak prawidłowo zarządzać zespołem pracowników? I jak zostać liderem? Na powyższe pytania odpowiedzi szuka...