Karta pobytu czasowego – kiedy można się o nią starać? Sprawdź!

Problemy na polskim rynku pracy coraz bardziej dają się we znaki przedsiębiorcom. Wielu z nich narzeka, iż nie jest w stanie znaleźć pracowników, a co za tym idzie, musi rezygnować z nowych zleceń i zamówień. Receptą na te kłopoty są pracownicy spoza Polski, a w szczególności z Ukrainy. W jakiej sytuacji można zatrudnić Ukraińca?

Karta pobytu czasowego – co to jest?

Karta pobytu czasowego to specjalny dokument, na mocy którego posiadacz może legalnie przebywać oraz przemieszczać się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak sama nazwa wskazuje, zostaje ona wydana na określony czas. Co ważne, jego przedłużenie nie następuje z urzędu, w sposób automatyczny. Posiadacz karty musi bowiem złożyć odpowiedni wniosek, na podstawie którego zostanie dokonane przedłużenie.

W jakich sytuacjach można się starać o kartę pobytu czasowego?

Wśród powodów, dla których ktoś składa wniosek, należy dla przykładu wymienić:

1. podjęcie lub kontynuowanie pracy w Polsce;
2. wykonywanie pracy w zawodzie, który wymaga posiadania specjalnych kwalifikacji;
3. wykonywanie pracy delegowanej w Polsce;
4. podjęcie lub kontynuacja studiów wyższych;
5. kurs przygotowawczy do podjęcia nauki na studiach licencjackich, magisterskich, albo doktoranckich w języku polskim;
6. prowadzenie badań naukowych;
7. przyjazd do członka rodziny będącego obywatelem Polski lub członkiem rodziny cudzoziemca;
8. bycie ofiarą handlu ludźmi podejmującą współpracę z właściwymi organami.
Nietrudno się jednak domyślić, że w zdecydowanej większości przypadków chodzi o możliwość podjęcia zatrudnienia. Konieczne jednak będą wymagane dokumenty.

Zdaniem eksperta

Na polskim rynku działa coraz więcej podmiotów, które oferują swoje usługi cudzoziemcom pragnącym rozpocząć życie w Polsce. Zdaniem specjalisty z firmy Visa and Work, Uzyskanie karty pobytu czasowego wiąże się z wcześniejszym uzyskaniem zezwolenia na pobyt tymczasowy. Procedurę tę inicjuje złożenie wniosku w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Postępowanie to regulowane jest przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Oznacza to, że powinno zakończyć się w przeciągu miesiąca, w przypadku szczególnie skomplikowanym, w terminie dwóch miesięcy. Dopiero po uzyskaniu zezwolenia na pobyt tymczasowy można ubiegać się o kartę pobytu czasowego. Z powyższego jednoznacznie wynika, że procedura nie jest najprostsza, albowiem wynika złożenia poprawnie sformułowanego wniosku. To z kolei wiąże się z koniecznością znajomości języka polskiego.

Karta pobytu czasowego jest dokumentem niezwykle ważnym z punktu widzenia każdego cudzoziemca, a już szczególnie Ukraińca. To właśnie przedstawiciele tego kraju najczęściej przyjeżdżają do Polski, głównie w poszukiwaniu pracy. Nic więc dziwnego, że chcą oni przebywać tutaj legalnie. Dla większości z nich przecież Polska to nowa ojczyzna, w której pragną pozostać na dłużej.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator
4 lat temu

załosny artykuł.rak do pracy nie brakuje w PL,tylko za 1300 zl na reke to nich sami tzw.pracodawcy pracuja !!!

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content