Co trzeba wiedzieć o obozach windsurfingowych dla dzieci?

Windsurfing – jak każdy inny sport ekstremalny – wymaga przygotowania teoretycznego i praktycznego pod opieką trenera. Co ważne, dzieci mogą zaczynać swoją przygodę z deską nawet, jeśli nie umieją pływać, posługują się bowiem kamizelkami. Najważniejsze są bowiem dwie rzeczy: koncentracja i zrozumienie żywiołów wody i powietrza.

Odpowiedni wiek i niezbędne umiejętności

W przypadku windsurfingu trudno podać dolną granicę wieku, w którym można zacząć naukę. Dzieci około szóstego roku życia najczęściej potrafią się już odpowiednio mocno koncentrować, by rozpocząć pierwsze zajęcia, natomiast pierwsze lata szkoły podstawowej to dobry moment, by spróbować swoich sił na obozie windsurfingowym. Towarzystwo innych dzieci sprawia, że nasze pociechy chętniej i mniej lękliwe stawiają pierwsze kroki w nowej dla nich dziedzinie.

Dzieci nie muszą umieć pływać, bo są wyposażane w kamizelki – warto jednak przetrenować z nimi zachowanie po wpadnięciu do wody. Muszą być przygotowane na to, że niektóre upadki będą zupełnie nieprzewidziane i dlatego po każdych zajęciach będą całkowicie mokre. Ponadto należy zwrócić uwagę na dyscyplinę i koncentrację. Windsurfing jest męczący, ale nie wymaga specjalnego przygotowania i już na pierwszych zajęciach dzieci zaczynają pływać samodzielnie na desce. Wystarczy, że zrozumieją, jaką postawę utrzymać i jak posługiwać się sprzętem.

Co zapakować dziecku na obóz tego typu?

Organizatorzy tworzą różne listy niezbędnych przedmiotów. My skorzystamy z listy przygotowanej przez Warszawskie Towarzystwo Sportowe DeSki, organizatora obozów windsurfingowych oraz kitesurfingowych, tenisowych czy narciarskich. Z ich doświadczenia wynika, że przydatna bywa czapka narciarska i kurtka, a także czapka z daszkiem, krem z filtrem UV o wysokim współczynniku, stroje kąpielowe, obuwie sportowe i klapki oraz dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne chroniące wzrok dziecka. Zapakowanie pianki, trapezu i kapoka nie jest obowiązkowe – organizator obozu zwykle bierze na siebie odpowiedzialność za sprowadzenie sprzętu, na który dziecko musi uważać i o który musi dbać.

Windsurfing jest wspaniałym sposobem na oswojenie dziecka z wodą, świetnie wpływa na kondycję i może stać się wieloletnią pasją. W Polsce uprawia się go przy Mierzei Helskiej – na plażach w okolicach Chałup zobaczyć można mnóstwo szczęśliwej młodzieży z deskami.

artykuł sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x