W weekend 10. edycja Militariady w Nowej Dębie. Sprawdź program

MILITARIADA 2018 –10 edycja w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Od piątku do niedzieli w Nowej Dębie.

W trzeci weekend czerwca północne Podkarpacie zamieni się w poligon muzyczno-militarny. Militariada funkcjonuje już 10 lat! Z roku na rok jest coraz bardziej znana i ma ogólnopolski zasięg. W roku 2017 według informacji służb zabezpieczających imprezę odwiedziło ją kilkanaście tysięcy uczestników. Organizatorami są: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba, Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie oraz Prezes Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

Nowa Dęba jest miastem wojska i militariów. Położony jest tu jeden z największych w Polsce poligonów wojskowych i działa Jednostka Wojskowa 2090. 81 lat temu, w 1937 r. w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego powstała tutaj Wytwórnia Amunicji nr 3, dając początek dzisiejszemu miastu. – Organizując pierwszą edycję Militariady chcieliśmy podkreślić militarny charakter Nowej Dęby. Także w tym roku część naszego miasta, jak w latach ubiegłych, zamieni się w pole bitwy, z wykorzystaniem czołgów, grup rekonstrukcyjnych i innego sprzętu ciężkiego. – mówi burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon.

– W ramach części muzycznej w sobotę zaprosiliśmy wyczekiwanych przez naszą młodzież młodych wokalistów: Monikę Lewczuk i Antka Smykiewicza, w niedzielę publiczność będzie bawić się przy muzyce BRAThANKÓW– informuje Krystian Rzemień, dyrektor SOK. – Chciałbym w tym roku położyć większy nacisk na prezentację twórczości patriotycznej naszych lokalnych uczestników życia kulturalnego – dodaje.

W PIĄTEK POKAZY I PRZEGLĄD PIEŚNI ŻOŁNIERSKIEJ

Dlatego w piątkowe popołudnie 15 czerwca – rozpoczynające Militariadę, prócz części wojskowo-historycznej – odbędzie się przegląd pieśni żołnierskiej i patriotycznej Seniorów, kończący I Gminną Senioradę. Głównym punktem będzie jednak koncert Wojskowej Orkiestry Dętej z Rzeszowa, połączony z pokazem musztry paradnej Pułku Reprezentacyjnego WP. Odbędzie się on na placu mjr. Gryczmana 15 czerwca o godz. 16:00.

GWIAZDY SOBOTNIEGO KONCERTU: Monika Lewczuk i Antek Smykiewicz

W sobotę i niedzielę – 16-17 czerwca zapraszamy na tereny parkowo – rekreacyjne Nad Zalewem. Od godz.15:00 planujemy zabawy, konkursy, dioramy militarne przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, pokazy sprzętu wojskowego, pokazy artystyczne i koncerty, sklepiki, wesołe miasteczko i punkt cateringowy. Finałowym wydarzeniem będzie rekonstrukcja militarna z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, która odbędzie się w niedzielne popołudnie.

Gwiazdy sobotniego wieczoru to: Monika Lewczuk i Antek Smykiewicz.

Monika Lewczuk (ur. 1988 r.) – piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i była modelka. W 2009 roku zdobyła tytuły: Miss Mazowsza, I Wicemii Polski oraz I Wicemiss Globe International. Dwa lata później wygrała międzynarodowy konkurs piękności Miss Supranational. W 2016 roku zadebiutowała albumem #1. Z płyty pochodzą single: „#Takie tam”, który uzyskał status złotej płyty, oraz „Zabiorę Cię stąd”, certyfikowany potrójną platyną, „Ty i Ja” i „Biegnę” z gościnnym udziałem Antka Smykiewicza.

Antek Smykiewicz (ur. 1987) wokalista i autor piosenek, idol nastolatek. Pochodzi z Warszawy, mało kto wie, że popularny muzyk ma dziewięcioro rodzeństwa, a swoje najlepsze urlopy spędza co roku… pielgrzymując na Jasną Górę. W 2011r. zajął II miejsce w programie The Voice of Poland. Jego pierwsza płyta od razu zyskała status złotej, a hit „Pomimo burz” osiągnął szczyty komercyjnych list przebojów. Mówi o sobie „dobry łotr”, waleczny do bólu – zwłaszcza, gdy chodzi o miłość.

W NIEDZIELĘ KONCERT BRAThANKÓW

W niedzielny wieczór scena należeć będzie do zespołu BRAThANKI – zespół muzyczny, założony w 1998 roku, wykonujący muzykę z pogranicza folku, popa i rocka. W 2000 roku ukazał się debiutancki album zatytułowany Ano!. Na płycie znalazły się przeboje, takie jak „Czerwne korale” czy „Gdzie ten który powie mi”. Wydawnictwo uzyskało status czterokrotnie platynowej plyty. Kolejny pt. Patataj, promowany przez przebój „W kinie w Lublinie” osiągnął status platynowej i zapewnił zespołowi zdobycie Fryderyka w kategorii „Album Roku – ETno/Folk”. W 2009 roku wokalistką zespołu została Agnieszka Dyk. Łącznie zespół wydał 6 płyt i ponad 20 singli, trwale wpisując się w wartki nurt muzyki łączącej folk i rock.

Militariada wpisała się w kalendarz imprez Województwa Podkarpackiego. Kolejny raz uzyskała prestiżowy patronat Marszałka Województwa pana Władysława Ortyla a Wojewó Województwo Podkarpackie jest oficjalnym Partnerem Militariady. Na stoisku promocyjnym będzie można otrzymać szereg informacji i pomocy turystycznych związanych z naszym pięknym i wyjątkowym regionem.

Wyjątkowe stoisko zbrojeniowe prezentować będą Zakłady Metalowe DEZAMET. To firma która swoją działalność zapoczątkowała przed II wojną światową w ramach planu COPjako Wytwórnia Amunicji Nr 3 w Dębie. Następnie dała podwaliny dzisiejszej Nowej Dębie powołując do życia wiele instytucji miejskich. Obecnie DEZAMET działający w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej swoją flagową działalność skupia na produkcji militarnej, m.in. dla Polskich Sił Zbrojnych.

Na koniec warto dodać, że Nowa Dęba zaprasza jak zawsze swoich Mieszkańców oraz wszystkich, którzy chcą przyjechać i poznać unikalny charakter miasta podczas największej imprezy militarnej w regionie.

W tym roku honorowy patronat nad Militariadą objęli: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl

info: organizator

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x