55 wiekowych drzew z Budy Stalowskiej ocalonych przed wycinką

55 drzew, głównie dębów z terenów lasów Budy Stalowskiej zarządzanej przez Nadleśnictwo Nowa Dęba, ustanowionych zostało Pomnikami Przyrody. Wobec ekspansywnej polityki prowadzonej w lasach przez nadleśnictwa, to jedyna skuteczna forma prawnej ochrony pojedynczych cennych drzew przed wycinką.

Drzewom nadano status pomnikowych w ramach akcji „Niepodległe dęby, lipy, klony” zorganizowanej przez tarnobrzeski oddział Ligi Ochrony Przyrody, a zainicjowanej przez osoby prywatne m.in. miłośników przyrody, fotografów, którzy od lat obserwują intensywną wycinkę cennego drzewostanu w ramach tzw. „gospodarki leśnej”.

By ochronić przed piłami to co jeszcze cenne w lasach pozostało, „wykorzystano” obchodzoną w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zgłaszając do gmin Nowa Dęba i Grębów 120 pomnikowych drzew, „niemych świadków tamtych czasów”.

Stosowną uchwałę obejmującą ochroną 55 drzew z terenu lasów Budy Stalowskiej przyjęli już radni z Nowej Dęby. Teraz wnioskodawcy czekają na decyzję władz Grębowa leżącego na skraju Puszczy Sandomierskiej.

foto: Monika Ogorzałek  (prace nad ustalaniem które z zaproponowanych drzew będą Pomnikami Przyrody trwały kilka miesięcy)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content