Szkiełkowanie silnika – na czym polega?

Obróbkę powierzchni przeprowadza się rożnymi sposobami. Jednym z takich procesów jest szkiełkowanie, które w swojej istocie przypomina piaskowanie. W przypadku szkiełkowania nie używa się sprzężone powietrza, a szklanych kuleczek do wygładzania, oczyszczania oraz utrwalania poddawanej powierzchni. Metodę tę często wykorzystuje się w motoryzacji. Na czym polega i kiedy się ją stosuje?

Powierzchnia poddawana procesowi szkiełkowania staje się gładka i czysta na długi czas, ponieważ uodparnia się dzięki temu na osadzanie się brudu i pyłu, co daje przewagę nad piaskowaniem. Oprócz tego widoczna różnica jest w efekcie końcowym. W przeciwieństwie do wypiaskowanej powierzchni, powierzchnia poddana skiełkowaniu nie jest błyszcząca, a bardziej matowa lub z delikatnym satynowym połyskiem.

Sprawdź też: jak szybko wytrzeźwieć

Szkiełkowanie – kiedy je zastosować?

Szkiełkowanie stosuje się najlepiej do czyszczenia aluminiowych powierzchni – takich jak: elementy silnika czy bębnów hamulcowych (w przeciwieństwie do przedmiotów żeliwnych, które lepiej poddać piaskowaniu). Szkiełkowanie polega na umieszczeniu czyszczonych elementów w specjalistycznej komorze, w której oczyszcza się je strumieniem szklanego granulatu. Odstąpieniem od tej reguły jest czyszczenie silnika, ponieważ jest on za duży i zbyt skomplikowany, by umieścić go w komorze i potraktować granulatem, którego opiłki mogłyby dostać się w nieporządne miejsca i uszkodzić urządzenie. Szkiełkowanie jest jednak procesem delikatnym, dlatego można poddawać wiele nawierzchni temu procesowi, nawet bez zabezpieczania gwintów, szpilek, różnych otworów, świec, komór, łożysk, gniazd, itd. Wejdź tutaj, jeśli chcesz sprawdzić, jakie powierzchnie można poddać szkiełkowaniu: http://www.mireko.pl/szkielkowanie/.

Po szkiełkowaniu danej powierzchni nie należy jej w żaden dodatkowy sposób zabezpieczać czy pokrywać, ponieważ mogłoby to zniszczyć uzyskany efekt. Jedne co należy wykonywać, to przemywać elementy czystą benzyną ekstrakcyjną. Proces szkiełkowania nie należy do skomplikowanych, jednak wykonuje się go tylko w wyspecjalizowanych warsztatach. Ceny takiej usługi wahają się w zależności od miejsca oraz gabarytów danej powierzchni, jednak sięgają średnio od 400 do 700 złotych.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content