Zarzut nieumyślonego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym dla kierowcy „Polskiego Busa”

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu skierowała do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu akt oskarżenia przeciwko 60-letniemu kierowcy „Polskiego Busa” Piotrowi Z. Mężczyzna został oskarżony o to, że 12 sierpnia 2017 r w Nowej Dębie nieumyślnie sprowadził katastrofę w ruchu lądowym.

– Piotr Z został oskarżony o to, że nieumyślnie sprowadził katastrofę w ruchu lądowym w ten sposób, że przewożąc 78 pasażerów, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez prowadzenie rozmowy z pasażerką autobusu, której podczas jazdy pomagał rozłożyć boczny fotel i w tym czasie nie obserwował należycie przedpola przed kierowanym przez niego pojazdem, w wyniku czego nie utrzymał właściwego toru pojazdu i na łuku drogi zjechał na pobocze, uderzył w słup oświetleniowy, a następnie wjechał do rowu melioracyjnego, doprowadzając do wywrócenia się pojazdu na prawy bok, przez co spowodował zagrożenie życia lub zdrowia wielu osób – wyjaśnia Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Tarnobrzegu.

W wyniku wypadku rannych zostało 49 pasażerów, 33 osoby odniosły obrażenia lekkie, u 15 osób obrażenia wymagały dłuższej hospitalizacji zaś życie jeden osoby było zagrożone.

– Oskarżony w toku postępowania przygotowawczego nie przyznał się do umyślnego naruszenia zasad ruchu drogowego, natomiast potwierdził, że przez pewien krótki czas nie obserwował przedpola pojazdu, w konsekwencji czego wjechał do rowu – tłumaczy rzecznik Andrzej Dubiel. – Oskarżony wyjaśnił, iż jego nieuwaga spowodowana była tym, iż próbował pomóc pasażerce w rozłożeniu bocznego siedzenia – dodaje.

Kierowcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content