Katedra w Sandomierzu odzyskuje dawne piękno (zdjęcia)

W lipcu rozpoczęły się prace konserwatorskie w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Mają one na celu zabezpieczenie dekoracji malarskich oraz elementów kamiennych na sklepieniu nawy głównej i naw bocznych bazyliki. Prace prowadzone są zgodnie z planem i potrwają do końca 2019 roku.

Realizowany aktualnie program prac jest kontynuacją projektu z lat 2008 – 2011. Wówczas odnowiona została wschodnia część katedry: prezbiterium, kaplica Najświętszego Sakramentu oraz zakrystie. Poddano konserwacji unikatowe freski bizantyńsko-ruskie z fundacji króla Władysława Jagiełły – jedne z czterech tego typu malowideł zachowanych na terenie kraju.

Rzymskokatolicka Parafia Katedralna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu od kilku lat podejmowała kroki mające na celu pozyskanie dofinansowania na drugi etap prac konserwatorskich. Projekt „Konserwacja wnętrz korpusu nawowego perły wczesnogotyckiej architektury sakralnej – Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu” o wartości 7,7 mln złotych otrzymał wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny parafii katedralnej pochodzi z prywatnych ofiar księży Diecezji Sandomierskiej.

Konserwacji poddane zostaną dekoracje malarskie autorstwa krakowskiego artysty Jana Bukowskiego (1935-39) zdobiące sklepienie i ściany naw bocznych. Polichromia wpisana do rejestru zabytków ruchomych woj. Świętokrzyskiego przedstawia symbole astralne i zwierzęce, tekst „Bogurodzicy” i herby dawnych województw. Inspiracją do projektu malowidła miał być dla Bukowskiego widoczny na sklepieniu napis z czasów króla Jagiełły: „niebo, morze i ziemia chwalą Boga”. Freski straciły swój dawny blask na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, widoczne są także ubytki spowodowane ostrzałem z okresu II wojny światowej. Poza elementami malarstwa równolegle renowacji poddane zostaną kamienne żebra, łuki i filary w nawie głównej i nawach bocznych katedry. Aktualnie widoczne są ślady reperacji z okresu przedwojennego oraz powstałe w czasie wojny uszkodzenia kamiennych elementów konstrukcyjnych budowli.

Katedra w Sandomierzu to jeden z najstarszych obiektów architektury sakralnej w Polsce – powstały z fundacji króla Kazimierza Wielkiego korpus nawowy datuje się na 1361 rok. Powstały wówczas trzy nawy dobudowane do wczesnogotyckiej bryły dzisiejszego prezbiterium. Nazywana jest Matką Kościołów Diecezji Sandomierskiej zarówno ze względu na jej symbolikę religijną, jak i niekwestionowaną wartość historyczną i kulturową. W ramach realizowanego projektu zaplanowane są także działania promocyjne (obiekt odwiedza rocznie około 80 tys. turystów) oraz ułatwienia dla osób niepełnosprawnych (makieta budynku oraz opis katedry w języku Braille’a).

Mówi ks. Zygmunt Gil – proboszcz Parafii Katedralnej w Sandomierzu: Zygmunt Gil

Mówi Wojciech Zych – Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości (instytucja zarządzająca projektem): Wojciech Zych

Mówi Roland Róg – kierownik prac konserwatorskich i wykonawca generalny: Roland Róg

Mówi Mariusz Ratajczyk – konserwator zabytków – przedstawiciel wykonawcy: Mariusz Ratajczyk

informacja prasowa

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content