Wynajem mieszkania w delegacji

Wyjazdy służbowe w wielu branżach zdarzają się dosyć często. Praca w innym mieście daje możliwość zawarcia nowych znajomości i poszerzenia kontaktów biznesowych. Nierzadko jest tak, że pracownik musi zostać w danym miejscu na dłużej, więc najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstwa będzie wynajem mieszkania.

Mieszkanie służbowe a ZUS

O wysokości składek ZUS na ubezpieczenie decyduje przychód osoby fizycznej. Do kategorii przychodu ze stosunku pracy zalicza się wszelkie wpływy pieniężne, ale również wartość pieniężna świadczeń w naturze lub ich ekwiwalent. Zalicza się do nich np. mieszkanie służbowe, od którego trzeba naliczyć wysokość składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli mieszkanie udostępniane jest kilku osobom, wartość świadczenia należy podzielić przez ich liczbę. W przypadku, gdy mieszkanie jest własnością pracodawcy, a pracownik otrzymuje je w użytkowanie, jest ono wolne od składek ZUS.

Wynajem mieszkania służbowego

Przedsiębiorstwo, które poszukuje mieszkania dla nowo zatrudnionego specjalisty, powinno skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości. W Warszawie prężnie rozwija się firma: loco-estate.com, która zajmuje się nie tylko wynajmem, ale również sprzedażą, doradztwem oraz zarządzaniem nieruchomości. Korzystając z usług profesjonalistów, można być pewnym, że otrzyma się najlepszą dostępną ofertę. Poza tym nie trzeba martwić się formalnościami i samodzielnym załatwianiem dokumentów.

Mieszkanie służbowe a podatek

Udostępnienie mieszkania służbowego pracownikowi nie jest wolne od naliczania podatku. Wartość świadczenia musi być doliczona do przychodów pracownika związanych ze stosunkiem pracy. U pracowników etatowych można zastosować kwotę wolną od podatku, która wynosi maksymalnie 500 zł miesięcznie za zakwaterowanie. Każda nadwyżka przekraczająca tę kwotę musi być opodatkowana. Ponadto, zabieg zwolnienia z podatku można zastosować jedynie w przypadku pracowników etatowych. U osób zatrudnionych na umowę zlecenie albo umowę o dzieło powstały przychód podlega całkowitemu opodatkowaniu.

Wynajęcie mieszkania w delegacji nie jest procesem skomplikowanym i wiele przedsiębiorstw korzysta z tego rozwiązania. Zwłaszcza że mobilność i zmiany miejsca zamieszkania są wpisane w wiele dzisiejszych zawodów. Jak widać, chcąc udostępnić lub wynająć mieszkanie pracownikowi trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad związanych z obliczaniem opodatkowania i składek ZUS. Poza tym wybór mieszkań na rynku nieruchomości jest obecnie bardzo szeroki, więc znalezienie odpowiedniego mieszkania dla pracownika nie stanowi żadnego problemu.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content