Wywiad z Krzysztofem Szatanem, kandydatem na burmistrza Sandomierza

Wywiad z Krzysztofem Szatanem, kandydatem na burmistrza Sandomierza

– Co skłoniło Pana do ubiegania się o stanowisko burmistrza Sandomierza?

Krzysztof Szatan: – Od kilku lat obserwujemy, jak nasze miasto rozwija się tylko pozornie. Rozpoczęte inwestycje, brak drugiej nitki mostu oraz wyludnianie się miasta – to wywołuje smutek. Przecież Sandomierz ma potencjał, wieloletnią historię, tradycję oraz ludzi. A jednak stoi w miejscu. Chcę to zmienić i wiem, jak zdobyć pieniądze, które pozwolą miastu i mieszkańcom na rozwój.

– Jakie widzi Pan potrzeby wprowadzenia zmian w mieście?

Krzysztof Szatan: – Miasto, które posiada dobrą infrastrukturę, komunikację, jest nowoczesne i przyjazne mieszkańcom oraz inwestorom. Ten cel chcę zrealizować podczas mojej kadencji. 2,5 miliarda złotych czeka na miasta tracące funkcje społeczno-gospodarcze. Skorzystam z tych pieniędzy. Myślę też o utworzeniu bezpłatnych parkingów dla mieszkańców, ścieżek rowerowych. Zamierzam zająć się również rozbudową sieci wodociągów i kanalizacji w mieście. Od lat wszyscy zastanawiamy się, dlaczego opłaty za wodę i ścieki są tak wysokie. Czy nie mogą być niższe? Z moich obliczeń wynika, że mogą, dlatego obniżę je o 15 procent w nowej taryfie.

– Deklaruje Pan w swoim programie oddanie do użytku mostu. Jak Pan zamierza to osiągnąć?

Krzysztof Szatan: – Jako burmistrz Sandomierza będę monitorował w odpowiednich organach sposób i terminowość realizacji. Na dzień dzisiejszy trzeba przygotować całą dokumentację, bo decyzje środowiskowe wygasły w 2012 roku. W sierpniu 2018 roku zatwierdzony został przez Ministra Infrastruktury plan inwestycyjny i rozpoczęła się procedura opracowania i aktualizacji materiałów do decyzji środowiskowej. Potrzebne są kolejne decyzje związane z rozbudową istniejącego mostu przez Wisłę oraz budową ulicy Lwowskiej-bis. Jest to inwestycja na drodze krajowej i będzie zrealizowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. A ja z rządem nie będę walczył, ale będę zabiegał o terminowość realizacji tej tak ważnej dla Sandomierza inwestycji.

– Jaki jest związek między Pana programem a planem dla Polski, jaki opracowała rządząca partia?

Krzysztof Szatan: – Mój program wyborczy stworzony został jako wynik rozmów i spotkań z mieszkańcami miasta. Podczas pełnienia obowiązków radnego powiatowego oraz jako działacz społeczny wielokrotnie rozmawiałem z ludźmi o problemach ich codzienności. Bliskie są mi też rządowe programy, takie jak: Czyste Powietrze, Dostępność Plus czy Mieszkanie dla Młodych, na które powołuję się w moich założeniach. Uważam, że są one odpowiedzią na największe potrzeby Polaków. Współpraca między rządem i samorządem jest – moim zdaniem – najlepszą gwarancją realizacji programu.

– Przywoływane przez Pana rządowe programy mogą poprawić życie mieszkańców, to jednak nie wystarczy, by miasto się rozwijało. Jakie ma Pan pomysły na skok cywilizacyjny Sandomierza?

Krzysztof Szatan: – To ważne pytanie. Od czerwca bieżącego roku cała Polska stała się Specjalną Strefą Ekonomiczną. Inwestorzy, przedsiębiorcy otrzymają wiele korzystnych ulg, między innymi podatkowych. W moim programie Sandomierz Marzeń planuję opracowanie przywilejów sandomierskich dla różnorodnych grup biznesowych. Zamierzam również zadbać o rozwój działalności gospodarczej w mieście przez stworzenie warunków dla powstania start-upów i przedsiębiorczości innowacyjnej.

– A co konkretnie Pan planuje?

Krzysztof Szatan: – Planuję powstanie inkubatora przedsiębiorczości na terenie wyznaczonym przez miasto. Chcę, aby tętnił życiem i pomysłami młodych ludzi. Zamierzam organizować konferencje start-upów, podczas których zostaną wybrane najlepsze pomysły, którym zapewnię miejsce oraz możliwości realizowania w naszym mieście.

– W jaki sposób chce Pan zaprosić inwestorów do miasta?

Krzysztof Szatan: – Przywileje sandomierskie będą też dotyczyły inwestorów – będą to ulgi w podatkach od nieruchomości oraz korzystne umowy związane z terenami inwestycyjnymi miasta.

– Dlaczego sandomierzanie powinni zagłosować na Pana?

Krzysztof Szatan: – Jestem doświadczonym, sprawdzonym w działaniu człowiekiem, gotowym do pracy na rzecz mieszkańców Sandomierza. Moje doświadczenie zawodowe oraz osiągnięcia w działalności samorządowej i społecznej są podstawą do ubiegania się o stanowisko burmistrza Sandomierza.

– Kolejnym tematem poruszanym w Pana programie wyborczym jest poprawa relacji władz samorządowych Sandomierszczyzny i lepsza współpraca, która przyniesie korzyści również okolicznym rolnikom, sadownikom i lokalnym przedsiębiorcom.

Krzysztof Szatan: – Sandomierz musi być otwarty na samorządy gmin naszego powiatu. W mojej ocenie ta współpraca jest obecnie niewystarczająca. Mieliśmy kiedyś znakomity Sandomierski Ogrodniczy Rynek Hurtowy. To przedsięwzięcie funkcjonowało bardzo dobrze przez ponad 20 lat. Firma generowała obroty na poziomie kilkunastu milionów złotych. Wszystko zostało zaprzepaszczone i decyzją rady miasta w 2016 roku Rynek Hurtowy zlikwidowano. Możliwe jest odtworzenie go we współpracy z prywatnymi udziałowcami i władzami państwowymi, które planują powołanie Narodowego Holdingu Spożywczego.

– Jaką pierwszą decyzję podejmie Pan jako burmistrz?

Krzysztof Szatan: – Pierwszą decyzją będzie przeprowadzenie monitoringu urzędu oraz wszystkich podlegających mu jednostek pod kątem dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dowiem się, co należy zmienić, aby zacząć starania o dofinansowanie z programu Dostępność Plus. Powołam pełnomocnika, który będzie czuwał nad realizacją programu.

PROGRAM KANDYDATA – NAJWAŻNIEJSZE PUNKTY

Według Krzysztofa Szatana, kandydata na burmistrza, Sandomierz powinien być miastem otwartym – z dobrą infrastrukturą i komunikacją, przyjaznym mieszkańcom, gościom oraz inwestorom. Ważne jest też stwarzanie dogodnych warunków do powstawania nowych miejsc pracy.

Program wyborczy Krzysztofa Szatana opiera się na pięciu punktach:

1. Otwarty Sandomierz – dostosowanie przepisów i procedur do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak również likwidacja barier architektonicznych w budynkach użyteczności publicznej.

2. Sandomierz Innowacji – na mocy ustawy o specjalnej strefie ekonomicznej, która obejmie całą Polskę, przygotowane zostaną ulgi podatkowe i inne korzyści dla innowacyjnego biznesu.

3. Sandomierz dla Młodych – aby zatrzymać młodych ludzi w mieście.

4. Sandomierz Plus – plan włączenia się do rządowego programu Mieszkanie Plus, kierowanego między innymi do osób, które nie mają zdolności kredytowych, a chcą mieć własne mieszkanie.

5. Zielony Sandomierz – plan włączenia Sandomierza do rządowego programu Czyste Powietrze.

Krzysztof Szatan ma 60 lat, jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Pracuje na stanowisku kierowniczym w firmie Federal Mogul Gorzyce. Z wykształcenia jest inżynierem. Studiował na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Przez ostatnie cztery lata był radnym powiatu sandomierskiego. Od wielu lat działa społecznie – jest prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej. 

artykuł sponsorowany
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> Skip to content