09.11 (piątek) Hańba! Koncert na stulecie Republiki Tarnobrzeskiej

Z okazji setnej rocznicy proklamowania Republiki Tarnobrzeskiej, jednego z największych buntów robotniczo-chłopskich w historii Polski międzywojennej, Stowarzyszenie M-Rock zaprasza na koncert zespołu Hańba!.

09.11.2018 (piątek), godz. 20:00
Roots Pizza, ul. Wyspiańskiego 19, Tarnobrzeg
Wstęp: 20 zł (sprzedaż bezpośrednio przed koncertem)

Hańba! to tegoroczny laureat „Paszportów Polityki” w kategorii muzyka popularna. Pierwotnie: Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!. Powstała w Krakowie w 2011 r., w kręgu muzyków związanych z tamtejszą sceną folkową i punkową. Ich muzyka to połączenie miejskiego folku z punkiem. Inspiracją podstawową jest jednak dla nich Polska międzywojenna z jej rewolucyjną i antysanacyjną poezją, kabaretami, kulturą robotniczą, folklorem politycznym i ludycznym. Muzycy z Hańby! korzystają więc z wierszy Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego, piszą też sami.

W 2014 r. odebrali pierwszą ważną nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W 2015 r. nagrali pierwszy album i szybko zdobyli uznanie już nie tylko w kraju, ale też – po udanych trasach po Europie i Stanach Zjednoczonych – na świecie. To ciekawe, że mimo tak głębokiego zanurzenia w polskim społeczno-kulturowym idiomie Hańba! równie entuzjastycznie przyjmowana jest w Katalonii, w Czechach, w Niemczech czy w Ohio. W sierpniu 2017 r. wydali płytę „Będą bić!” (Antena Krzyku), na której uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą. „Sytuacja liryczna” niby z 1937 r. Czy na pewno? (źródło: Tygodnik Polityka)

16
Dodaj komentarz

15 Wątków komentarzy
1 Odpowiedzi w wątku
0 Obserwujący
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najciekawszy wątek komentarza
12 Autorów komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zyguś

Tak trzymać M-Rock, brawo!

tbg

Źle się dzieci bawicie ! Republika Tarnobrzeska to najbardziej hańbiący epizod w historii naszego miasta. Dokładnie w chwili gdy Orlęta Lwowskie i Przemyskie ginęły za odradzającą się Ojczyznę Tomasz Dąbal działał przeciwko poborowi do wojska. Wsławił się zresztą potem w roku 20-tym na kilka dni przed Bitwą Warszawską stwierdzeniem, że Armia Czerwona to nasi przyjaciele. Zwyczajny zdrajca, zabity potem przez swoich – taka drobna dziejowa sprawiedliwość. Można zrozumieć przyczyny buntu ; ogromna powojenna bieda, głód czy lukrowane teraz zachowanie rodziny Tarnowskich, ale obiektywnie patrząc było to działanie na niekorzyść tak narodu jak i samej chłopskiej klasy. Niepodległość wcale nie była… Czytaj więcej »

Franz

To nie czcij.

Tarnobrzeżanin

A ja uważam, że Republika Tarnobrzeska była ewenementem w naszej historii i ówcześni tarnobrzeżanie (i nie tylko, gdyż obejmowała ona tereny leżące w widłach Wisły i Sanu, np. Mielec i Pławo, czyli dzisiejszą Stalową Wolę) powołali ją, kierując się jakimiś przesłankami, co należy uszanować. Mamy jedną historię i nie można wyjmować z niej pewnych kart, które w danym okresie są dla nas niewygodne. Dotyczy to pomników żołnierzy radzieckich, którzy oddawali życie w walkach z Niemcami na terenach Polski, ale nie tylko. Sprawa Republiki Tarnobrzeskiej była zawsze przemilczana, bo tak naprawdę mało kto zadał sobie trud by dowiedzieć się czegoś więcej… Czytaj więcej »

Alf

Chłopi mieli dość żyć pod butem hrabiego.Były to czasy gdzie nawet pociąg do Warszawy nie miał prawa odjechać ze stacji zanim spóźniony pan hrabia nie wsiadł.Był pomysł ,żeby COP zlokalizować u nas ,ale sprzeciwił się temu skutecznie pan hrabia obawiający ,że nie będzie miał półdarmowej siły do pracy w polu.Dobrze ,że nie zakończyło się tak jak rabacja szeli w krakowskim.

tramp

Wydarzenia określane jako Republika Tarnobrzeska były spowodowane niewyobrażalną biedą i upodleniem tysięcy ludzi mieszkających na tej ziemi. Ten bunt to było wielkie wołanie o podmiotowość zwykłego człowieka w czasie, o elementarne choćby wyżywienie, gdy np. pan hrabia zamawiał u znanych malarzy swoje kolejne portrety. Dziś z perspektywy historii i tego, że nikt nie cierpi głodu i nędzy, bardzo łatwo potępić Republikę Tarnobrzeską. Ale z tymi faktami nie można łączyć późniejszych losów czy „dokonań” Tomasza Dąbala.

tbg

Do Franza : nie czczę ! Panie Tarnobrzeżaninie ja nie chcę przemilczać tego wstydliwego epizodu naszej historii, wręcz przeciwnie uważam, że należy uczyć o niej dzieci, końcu Targowica to też część naszych dziejów. Ale proszę pamiętać, że nikomu nie przyszło do głowy upamiętniać Targowicy pomnikami … Prawda jest taka, że nasi przodkowie dali się sprowokować ludziom typu T.Dąbal. O Orlętach już pisałem, w końcu roku 1918 wybucha Powstanie Wielkopolskie, cały czas trwają walki na wschodzie,wrze na Śląsku a on dezerteruje bo trudno inaczej nazwać takie zachowanie i namawia do dezercji innych. W 1920 staje po stronie Sowietów, aresztowany za próbę… Czytaj więcej »

kulfon

Niestety fundamenty tej targowicy i komuny pozostały w naszym mieście do dzisiaj, te odzywki dyskredytujące np.rolę H.Degutowskiego są tutaj też obecne,bez konsekwencji,bez represji,bez zdecydowanego dezawuowania takich opinii.Ale wciąż przy wrzasku o braku demokracji!!!

Karo

Trzeba pamiętać bo dzisiaj państwo przesiąka niebezpiecznie nacjonalizmami i ksenofobią. A wybielanie krwiopijcow Tarnowskich jest nieuczciwe. Przez nich całe społeczeństwo cierpiało.

Karo

A przecież p. Dekutowski drogi Kulfonie nie odegrał w Tarnobrzegu żadnej roli. Bohatersko walczył i cześć mu. Ale ani on ani tarnowski twoich związków by nie tolerowali.

historyk

Przy czytaniu powyższych wpisów uderza brak logiki (bunt przeciwko Tarnowskim w Pławie) czy argumenty typu „kierowali się jakimiś (sic!) przsłankami co trzeba uszanować” ! Niemcy napadając na Polskę też kierowali się jakimiś przesłankami. Ale zdanie o pomnikach żołnierzy Armii Czerwonej to przykład niedouczenia, głupoty albo złej woli. Przypominam, że „wyzwalanie” Polski rozpoczęło się 17 września 1939 w sojuszu z Hitlerem. Efektem bylo trwałe oderwanie połowy kraju, mordy jeńców – być może Tarnobrzeżanin słyszał o Katyniu- zbrodnie na ludności cywilnej, wywózki na Sybir, rabunki, kradzieże, gwałty itp. Po ponownym wkroczeniu sowietów na ziemie polskie było podobnie, skala zbrodni kwalifikuje ich postępowanie… Czytaj więcej »

lenin

Republika Tarnobrzeska to nie tylko Dąbal ale też ludzie,którzy zareagowali wówczas oraz prekursor teologii wyzwolenia czyli ksiądz Okoń 😉

takie mieściny muszą się czymś wyróżniać i fajnie gdy pamiętają o takich ciekawostkach.
może się okazać,że największy rozkwit nasz Tarnobrzeg przeżył za czasów … prlu 🙂

tbg

Ależ to bezdyskusyjne, że największy rozkwit miasta to czasy PRL, jednak wiąże się to z odkryciem złoż siarki a nie polityką władz. I własnie kiedyś siarka, obecnie Jezioro a historycznie Konfederacja Dzikowska mogą być takim wyróżnikiem a nie skompromitowana Republika Tarnobrzeska. Od lat Pan Krzysztof M. próbuje zbudować taki pozytywny lewicowy mit Republiki ale na takim fundamencie niczego zbudować się nie da. W dodatku jako źródło traktuje zbiór propagandowych referatów wydanych w stanie wojennym (1982) pn. Republika Tarnobrzeska w świetle faktów i dokumentów.

lenin

gdyby owe złoża odkryto przed wojną to zarobiłby na tym mości pan hrabia a tak z pipidówy zrobili miasto wojewódzkie do którego swego czasu waliły tłumy za pracą i szansą życiową.

teraz jak pokazuje ostatnie stracone 20 lat (wystarczy zobaczyć ile nas ubyło,jakie instytucje miasto i mieszkańcy utracili w tym czasie -kino czy choćby siedzibę rejonu energetycznego,nie wspominając o wyprzedaży PEC czy tym podobnych) nieprzypadkowo wszelkie prognozy mówią,ze za 20 lat będzie tu pipidówa na ok 20 tyś mieszkańców i trudno się tym prognozom dziwić jak się widziało jak zwijali nasze miasto kolejny pseudoprezydenci ze swoimi świtami.czas na nową ekipę 🙂

tbg

Albo piszesz to żartem, albo nie wiesz że chwalony tu półgębkiem przez ciebie ustrój kosztował życie milionów chłopskich rodzin rozstrzelanych, zamęczonych w łagrach i na zesłaniach, zagłodzonych, zmarłych od chorób, mrozu i przepracowania. Posługujesz się netem więc wpisz sobie w wyszukiwarkę np. „kolektywizacja” lub „głod na Ukrainie”

Gucio

XXI wiek a tu nadal są idioci od socjalistyczno-lewicowego pierdololo i walki klas. Niesamowite…