Jak odzyskać pieniądze od dłużnika – umowa „na słowo”

 

Jeżeli pożyczyliśmy komuś pieniądze “na słowo”, możemy mieć poważny problem z odzyskaniem należności. Należy jednak mieć świadomość, że jeżeli posiadamy jakiekolwiek dowody udzielenia pożyczki, możemy dochodzić swoich praw w sądzie. Potwierdzeniem udzielenia zobowiązania może być nawet wiadomość SMS. Sprawdź, w jaki sposób możesz odzyskać pieniądze w przypadku pożyczki prywatnej.

Czy warto brać pożyczkę od rodziny?

Część pożyczkobiorców, jeżeli oczywiście ma taką możliwość, decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania ze źródeł prywatnych. Pieniądze można pożyczyć od bliskich, przyjaciół lub znajomych – unikamy wtedy znacznej części kosztów, związanych z otrzymaniem należności – dodaje John Wozniak z portalu https://becoined.com/pl/

Czy powinniśmy brać pożyczkę od kogoś bliskiego?Jeżeli zobowiązanie finansowe zostało zawarte pomiędzy osobami należącymi do tzw. pierwszej grupy podatkowej, czynności nie trzeba nawet zgłaszać do Urzędu Skarbowego (o ile kwota nie przekroczy 9637 zł). Jest to zatem bardzo opłacalne i często wykorzystywane rozwiązanie.

Umowa pożyczki prywatnej „na słowo”

Umowa pożyczki prywatnej, ze względu na bliskie powiązanie stron, zwykle zawierana jest „na słowo”. Nie stanowi to problemu, jeżeli uczciwie i terminowo zwracamy swoje długi. Sytuacja może się skomplikować w momencie, w którym sami udzieliliśmy należności, a pożyczkobiorca nie ma zamiaru spłacić udzielonego mu zobowiązania. Między innymi z tego względu powstało zjawisko zarządzania ryzykiem kredytowym w firmach pożyczkowych.

Prywatny pożyczkobiorca zwykle nie weryfikuje jednak swoich znajomych i nie wymaga spisania fizycznej umowy pożyczki gotówkowej. W przypadku, w którym mamy problem z odzyskaniem należności, może nam to znacznie utrudnić życie. Sugestię posiadania stosownych dokumentów znajdziemy nawet w kodeksie cywilnym.

Obowiązek podpisania pisemnej umowy pożyczki pomiędzy osobami fizycznymi

Teoretycznie, nie istnieje żadne prawo, które obliguje strony do podpisania pisemnej umowy o pożyczkę. W kodeksie cywilnym istnieje jednak zapis, który jednoznacznie zaleca spisanie umowy o zobowiązanie, jeżeli przekracza ono co najmniej 1000 zł (Art. 720 KC).

Prywatny pożyczkobiorca zwykle nie weryfikuje jednak swoich znajomych i nie wymaga spisania fizycznej umowy pożyczki gotówkowej, do której należy przygotować odpowiednie dokumenty. W przypadku, w którym mamy problem z odzyskaniem należności, może nam to znacznie utrudnić życie. Sugestię posiadania stosownych dokumentów znajdziemy nawet w kodeksie cywilnym.

Oficjalne wezwanie do zwrotu pożyczki

Jeżeli chcemy odzyskać swoją należność, w pierwszej kolejności powinniśmy wystosować do dłużnika oficjalne pismo z wezwaniem do zwrotu pieniędzy. Musi ono zawierać szereg podstawowych danych, dotyczących zarówno dłużnika, jak i wierzyciela. W wezwaniu należy również podać podstawę, na której pożyczkodawca opiera swoje żądanie, dotyczące spłaty zaległego długu.

Dotyczą nas tu takie same przepisy, jak w przypadku oficjalnych kredytów, chwilówek online, czy pozabankowych pożyczek ratalnych przez internet. Nawet jeśli nie spisaliśmy stosownej umowy pożyczki prywatnej, nie powinniśmy wpadać w panikę. Dowodem dla sądu mogą być bowiem między innymi:

  • Bezpośredni świadkowie transakcji gotówkowej;
  • Potwierdzenia przelewu na określone konto bankowe;
  • Wiadomości SMS;
  • E-maile;
  • Różnego rodzaju wydruki z komputera

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty

Jeżeli dłużnik nie reaguje na wysyłane mu monity, wierzyciel powinien się zdecydować na tzw. ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Zaleca się, aby zostało ono wysłane listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W piśmie należy również zaznaczyć, że w razie braku spłaty należności, sprawa zostanie skierowana bezpośrednio do sądu.

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty często przekonuje pożyczkobiorców do spłaty zaległych należności. Dłużnicy bowiem, na ogół mają świadomość, że przegrany proces sądowy może się dla nich skończyć postępowaniem komorniczym i oficjalną egzekucją majątku.

Kiedy pismo uważa się za doręczone?

Część dłużników wychodzi z założenia, że nieodebrane wezwanie do zapłaty może ich zwolnić z konieczności zwrotu zadłużenia. W rzeczywistości, jest to jednak błędne przeświadczenie. Każde pismo, które zostało awizowane co najmniej dwukrotnie, uważa się za skutecznie doręczone. Jest tak nawet w sytuacji, w której nie zostało ono podjęte.

Wezwanie do zapłaty jest stosunkowo ważnym dokumentem dowodowym dla sądu – stanowi bowiem świadectwo tego, że wierzyciel chciał zakończyć sprawę polubownie. Brak odpowiedzi dłużnika, przemawia z kolei na jego niekorzyść.

Pozew sądowy o zapłatę pożyczki

Ostatecznym środkiem, którym możemy się posłużyć w celu odzyskania swoich należności, jest tzw. pozew sądowy o zapłatę. Jeżeli nasze racje zostaną uznane, wobec dłużnika zostanie wszczęta egzekucja komornicza. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie mamy żadnych dowodów udzielenia zobowiązania, będziemy się musieli spodziewać długiego i trudnego procesu.

Tak jak zostało wspomniane, aby mieć podstawy do odzyskania swojej należności, warto mieć jakiekolwiek potwierdzenie udzielenia pożyczki. Zdecydowanie ułatwi to postępowanie w przypadku, w którym osoba prywatna zalega ze spłatą zobowiązania.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kannaa
2 lat temu

Polecam mecenasa w kwestiach windykacji. Poukładał nam te sprawy w firmie. Wcześniej korzystaliśmy z tradycyjnych windykatorów i kompletnie nic to nie dawało. Kancelaria ma zupełnie inne podejście, bez szarpania, ponaglania etc. Raz na jakiś czas dostaję raport co jest aktualnie robione i czekam na wyniki. Więcej niż połowa zobowiązań już odzyskana. Mogę polecić.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content