Aparat ortodontyczny – z jakimi mitami spotykamy się najczęściej?

Wokół aparatów ortodontycznych powstało wiele mitów, w które duża część osób wierzy. W konsekwencji boi się rozpocząć leczenie wady zgryzu, co może mieć naprawdę negatywne skutki dla naszego zdrowia. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda prawda. Dzięki czemu będziemy mogli oprzeć się na faktach, a dopiero później podjąć decyzję dotyczącą zakładania aparatu ortodontycznego.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych nie ma sensu

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, że leczenie ortodontyczne ma w każdym wieku sens. Jednak mit ten powstał prawdopodobnie dlatego, że np. prostowanie zębów u starszych osób może po prostu przebiegać dłużej. W pełni wykształcony narząd żucia wymaga większej ilości czasu, choć nie zapominajmy o tym, że zależy to od stopnia wady zgryzu. Pamiętajmy też o tym, że brak interwencji ortodonty może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, dlatego warto to robić bez względu na wiek.

Przykładowe problemy zdrowotne
  • Paradontoza,
  • Rozwój próchnicy i choroby dziąseł,
  • Problemy z samoakceptacją,
  • Odkładanie się kamienia nazębnego,
  • Bóle żuchwowo-skroniowe.

Noszenie aparatu ortodontycznego powoduje nieustanny ból

Zwróćmy uwagę na to, że podczas pierwszych dni po założeniu stałego aparatu na zęby faktycznie możemy odczuwać ból i dyskomfort. Jednak jest to spowodowane tym, że nasze uzębienie musi przyzwyczaić się do aparatu. Pamiętajmy o tym, że taki stan może utrzymywać się do 3 dni. Później nie będziemy już czuli żadnego bólu. Ważne jest jednak to, żebyśmy stosowali się do zaleceń lekarza, który podpowie nam np. jakie produkty spożywcze powinniśmy omijać. Dotyczy to w szczególności twardego jedzenia, których spożywanie może powodować ból.

Wybór ortodonty nie ma znaczenia

Wiele osób uważa, że wybór specjalisty, który zajmie się naszym uzębieniem, nie ma żadnego znaczenia. Jednak jest to jeden z największych mitów. W końcu musimy pamiętać o tym, że to ortodonta decyduje o tym, jak ma przebiegać cały proces leczenia. Niezwykle istotne jest także to, że jego umiejętności i doświadczenie mogą wpłynąć na efekty po ściągnięciu stałego aparatu. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy zwrócili uwagę na wybór właściwego ortodonty. Dobrym wyborem będzie np. Specjalistyczne Centrum Ortodoncji, o którym przeczytamy na stronie ortolingwa2.pl.

Aparat ortodontyczny przyczynia się do psucia zębów

Budowa aparatu ortodontycznego utrudnia dostanie się do niektórych części uzębienia. Jednak bez problemu możemy tego dokonać, jeżeli będziemy stosowali odpowiednią technikę czyszczenia zębów. Musimy też pamiętać, że higiena jamy ustnej nie powinna ograniczyć się do samego mycia. Ważne jest także to, żebyśmy stosowali nić dentystyczną, a także płyn do płukania jamy ustnej, dzięki temu nie będziemy musieli martwić się problemami z próchnicą lub kamieniem nazębnym. Konieczne jest jednak to, żebyśmy wszystkie te czynności wykonywali dokładnie i regularnie. Zatem warto zawsze nosić ze sobą szczoteczkę, dzięki czemu nawet poza domem będziemy dbali o nasze zęby.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content