Prawie 150 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę na rynku w Tarnobrzegu (fotoreportaż oraz video HD)

Dwunasta, ostatnia w tym roku przysięga w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, odbyła się dzisiaj, na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. Przysięgę na sztandar złożyło prawie 150 żołnierzy.

Terytorialsi złożyli przysięgę na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę 3.PBOT.

Przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się w dwóch lokalizacjach – Przemyślu i Dębicy. Organizatorami „szesnastek” byli sanocki i dębicki batalion lekkiej piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastka” to dopiero początek szkolenia „Terytorialsów” – trwa ono trzy lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym przynajmniej raz w miesiącu. Okres trzyletni podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego sekcje, pluton, jak również kompanię. W czasie trwania szkolenia podstawowego, równocześnie w brygadzie odbywało się szkolenie wyrównawcze oraz ćwiczenia rotacyjne.

Podczas dzisiejszej uroczystości, którą poprzedziła msza święta w kościele O.O. Dominikanów odczytane zostały listy od ministra obrony Mariusza Błaszczaka, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, słowa do żołnierzy skierowali również zaproszeni na uroczystość goście.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić ma siłę wiodącą.

foto: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
grego
3 lat temu

PIS rządzi PIS radzi PIS nigdy Cie nie zdradzi 🙂

peowiec
3 lat temu
Reply to  grego

Ale biorą się już za naszych chłopaków z PO ,akty oskar. się mnożą i penie powsadzają wnet?

Wacek
3 lat temu
Reply to  peowiec

No i bardzo dobrze.

Janusz
3 lat temu

Czy w dachu kamienicy tam gdzie była knajpa pod bażantem jest dziura czy mi się wydaje ?
Ogólnie to impreza fajna.

oko
3 lat temu
Reply to  Janusz

pilnuj sobie swoja dziurę

Greg
3 lat temu

Volkssturm. Gdzieś to już widziałem…

Ob.C
3 lat temu

Gdzie jest to video HD

Art
3 lat temu

Biorą się nie za chłopaków,ale za zdrajców i targowice PO.

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content