Ubezpieczenie drewnianego domu – ile kosztuje?

Ubezpieczenie domu to praktyczne i przydatne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że trzeba spełnić pewne, określone warunki, by w ogóle otrzymać taką polisę i to w ramach stosunkowo korzystnej składki. Niektóre okoliczności sprawiają bowiem, że składka za ubezpieczenie rośnie, inne zaś, że maleje. Jak wygląda sytuacja w przypadku ubezpieczenia domu drewnianego? Sprawdzamy.

Zwolennicy domów drewnianych są w stanie na poczekaniu wymienić co najmniej kilka istotnych zalet tego rodzaju nieruchomości. Są tańsze w postawieniu niż domy murowane, tańsze w utrzymaniu, znacznie szybciej są wznoszone, niż domy murowane, są cieplejsze i oczywiście, ich zdaniem wyglądają znacznie lepiej.

Mają one jednak jedną, zasadniczą wadę – łatwopalną konstrukcję. Mimo tego, że obecnie stosuje się specjalne impregnaty do drewna, które zmniejszają jego palność, to nadal jest to materiał potencjalnie niebezpieczny, a co za tym idzie, niesie ze sobą większe ryzyko pożaru.

Ubezpieczenie domu – ostrożnie z drewnem

Większość firm obejmuje ochroną ubezpieczeniową domy drewniane. Jednakże, ze względu na specyfikę konstrukcji, z założenia naliczana jest wyższa składka. Chodzi tutaj o rozliczenie ryzyka. Podobny dom, ale wykonany z innego materiału będzie można ubezpieczyć za niższą cenę. Wzrost ryzyka ubezpieczeniowego zawsze wiąże się z wyższą składką. Na szczęście, nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tę taktykę i przed zawarciem polisy, warto poświęcić kilka chwil na poszukiwania.

Chcąc wiedzieć, które firmy naliczają dodatkowe koszty za konstrukcję drewnianą, można sprawdzić ubezpieczenie domu w www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Nawet pobieżna analiza szybko pokaże, gdzie występują różnice i na jakim są one poziomie.

Co warto wiedzieć przed zawarciem polisy?

Decydując się na ubezpieczenie swojego drewnianego domu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić właśnie, które firmy ubezpieczeniowe naliczają dodatkowe koszty. To pierwszy krok do oszczędności i znalezienia polisy w korzystnej cenie.

Przykładem niech będzie Concordia, która nie podnosi w ogóle składki za ubezpieczenie drewnianego budynku, czy Compensa, która nie wprowadzi zwyżki, jeżeli dach budynku będzie wykonany z materiału niepalnego. Gothaer również nie bierze pod uwagę klasy palności budynków mieszkalnych przy wyliczaniu składki. Wyjątek stanowią tu tylko domki letniskowe, ale to z założenia budynki nieco mniej zabezpieczone.

Bardzo ważne jest, by sprawdzić, w jaki sposób firma ubezpieczeniowa interpretuje ochronę na wypadek pożaru. Trzeba więc się zapoznać ze szczegółami samej definicji i sposobu likwidacji powstałej szkody. Może się bowiem okazać, że firma ubezpieczy drewniany dom, ale wyłączeń dotyczących pożaru będzie tak wiele, że trudno będzie znaleźć okoliczności, które pozwolą na wypłatę świadczenia.

Sam proces likwidacji również ma istotne znaczenie, dlatego warto go zweryfikować przed podpisaniem umowy. W razie pożaru bardzo ważne jest to, by dopilnować wszystkich procedur. Ewentualne braki formalne mogą doprowadzić do tego, że pieniądze nie zostaną wypłacone, a to poważna strata, ponieważ składka została opłacona, dom zniszczony, a pieniędzy nie będzie. Warto się przygotować i wyposażyć w niezbędną wiedzę.

Na koniec, należy również pamiętać, że dom drewniany może być ubezpieczony również na etapie jego wznoszenia. Tu jednak również warto sprawdzić warunki, jakie obowiązują przy zawieraniu umowy. Można się z nimi zapoznać przeglądając ubezpieczenie domu w budowie z www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

Podsumowując, koszt ubezpieczenia drewnianego domu zależny jest – tak jak we wszystkich innych sytuacjach – od parametrów ubezpieczanej nieruchomości, ale również od tego, czy dana firma ubezpieczeniowa stosuje zwyżki za palną konstrukcję, czy rezygnuje z tego rodzaju dodatkowego obciążenia ubezpieczonego.

materiał sponsorowany
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
3 lat temu

Sprawdzałem najtaniej z dobrym zakresem Gothaer zwyżka tylko w przypadku jak dach jest palny a tak to ceny jak za murowany 🙂 a samochód to przez aplikację Kupdirect z Google Play

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content