27 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tak grał Tarnobrzeg (fotoreportaż)

W niedzielę o godzinie 20, w całej Polsce rozbłysły „światełka do nieba”, czyli kulminacyjny moment 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku Orkiestra gra pod hasłem „Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha”, a zebrane pieniądze przeznaczone będą na sprzęt dla szpitali dziecięcych.

W zbiórce pieniędzy uczestniczyło ponad 1700 sztabów w całym kraju i kilkadziesiąt w różnych częściach świata. Na ulicach pojawiło się 120 tysięcy wolontariuszy, w tym 200 w Tarnobrzegu.

Od 1993, a więc od czasu gdy Orkiestra Jurka Owsiaka zagrała po raz pierwszy, zebrano ponad 951 mln zł. Dzięki tegorocznej zbiórce, kwota ta przekroczyła już 1 mld zł, na godzinę 21 ka koncie Orkiestry było już bowiem prawie 64 mln zł. Na ostateczny wynik tegorocznej zbiórki trzeba będzie jeszcze poczekać, bowiem ostatnie aukcje internetowe zakończą się 31 stycznia br.

TARNOBRZESKI 27. FINAŁ WOŚP

27. finał WOŚP w Tarnobrzegu rozpoczęły sobotnie lekcje próbne i pokazy w Studio Pele&Roll – Pole Dance Studio. W dniu finału w parku w Dzikowie odbyła się V edycja biegu „Policz się z cukrzycą”, w hali MOSiR można było poćwiczyć w ramach „Wielkiego Maratonu Fitness” organizowanego przez Fitneskę, z kolei w Tarnobrzeskim Domu Kultury, w ramach eventu gamingowego można było zagrać i zmierzyć się w takich grach komputerowych, jak Fortnite, League of Legends, Hearthstone czy CounterStrike.

Na Placu Bartosza Głowackiego szkoła nauki jazdy Turbo przygotowała dla chętnych możliwość sprawdzenia swoich umiejętności „za kółkiem” pod okiem doświadczonych instruktorów, zaś kulinarnie tarnobrzeski WOŚP wspomagali wychowankowie Domu Dziecka w Skopaniu, Restauracja Gustum, Stowarzyszenie Dolina Smaku i Polski Związek Łowiecki.

Na scenie obok licytacji odbyły się koncerty Diany Ciecierskiej, zespołu Fast Fingers oraz Feel. Tarnobrzeski finał zakończyło „światełko do nieba”.

ATAK NA PREZYDENTA GDAŃSKA

Kilka minut przed godziną 20 prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany na scenie na Targu Węglowym, podczas 27 finału WOŚP. 27-letni gdańszczanin dźgnął go nożem w okolice serca. Prezydent trafił do szpitala, jego stan jest bardzo poważny. Na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opublikowano oświadczenie Jerzego Owsiaka po ataku na prezydenta Gdańska.

Oświadczenie Jerzego Owsiaka

„Dostaliśmy informację z Gdańska, że doszło do tragicznej sytuacji, kiedy ktoś wtargnął na scenę naszego finału i pan Prezydent Gdańska – pan Adamowicz został ugodzony nożem. Sprawca został zatrzymany. Dzieje się to w środkowej Europie, w Polsce. W Polsce, która słynęła z tego że była krajem, który wymyślił wolność, wymyślił solidarność w XX wieku. Wymyślił wolność dla innych krajów. Wymyślił, że bez przemocy możemy myśleć o naszej wolności.

W tym kraju tak się zakręciliśmy od 3 lat. Tak strasznie się zakręciliśmy, że nie możemy uszanować nawet takiego dnia, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tak się zakręciliśmy nawzajem, niewiarygodnie, tak się wzięliśmy za łby. A mówimy „grajmy bez focha”. Mając żale, mając swoje pretensje, mając swoje bóle, targniemy się z nożem na drugą osobę.

To jest momentami dziki kraj. Nie róbcie tego. Nie można przemocą walczyć z przemocą. Weźcie to sobie do serca w tym dzisiejszym dniu, kiedy robimy tak nieprawdopodobne rzeczy, kiedy chcemy być ze sobą, kiedy ktoś o nas w sposób niemal nazistowski opowiada, że jesteśmy armią ludzi z plasteliny. Ludzi złych, niedobrych ludzi, którzy mają w sobie nieprawdopodobny jad. Że robimy tylko zło. Robimy kupę dobra. Miliard złotych przed momentem pękło. Tu w tym miejscu w Warszawie – mówią o tym na cały świat.

Bądźmy Polakami, którzy się kochają, którzy mają dla siebie przyjaźń, którzy nie mają w sobie agresji.
Ta agresja miała miejsce w Gdańsku, moim rodzinnym mieście. Coś nieprawdopodobnego.

Nie dzielmy się, gdy ci którzy nas dzielą. Nie idźcie w tamtą stronę. Nie idźcie tam gdzie zło. Nie idźcie w stronę ludzi, którzy tym fochem rozdają swojego focha na prawo i na lewo. Nie idźcie tam, gdzie się dzielimy. Nie idźcie tam, gdzie jest dom podzielony na pół.

Nie jest prawdą, że był Berlin Wschodni i Zachodni. Że były Niemcy Wschodnie i Zachodnie. Nie jest prawdą, że są dwie Koree. To pęknie kiedyś.

Nie sprawmy nigdy, a to robimy, że są dwa kraje pod tytułem Polska. Nikt nie ma prawa tak mówić. Jest jedna Polska. Jedna taka, jaka jest tutaj – dobra, wspaniała, rewelacyjna.

Nie róbcie tego. Nie idźcie za fochem. Idźcie tam, gdzie są dobre emocje. Wszystkich widzów przepraszam. Scenariusz pisze życie. Dziękuję, że jesteście razem z nami. Młodzi ludzie, bardzo młodzi. I my wszyscy rodacy, Polacy, na całym świecie. Bądźmy za tym, że się kochamy razem. Posłuchajcie, jak z Kasia zaśpiewała w sposób nieprawdopodobny na najpiękniejszym festiwalu świata „Arahję”, posłuchajcie, zobaczcie. A wiecie o czym jest ta pieśń! Kazik to napisał bardzo wyraźnie – o dzieleniu się! Nie dzielmy się. Niech nas nikt nigdy nie podzieli.

Panie Prezydencie Gdańska, czuwamy także nad Pana zdrowiem, jesteśmy z Panem i oby nikomu się nie stała krzywda. Ten finał trwa jeszcze. Wysłuchajcie jeszcze, a potem schodzę do Was i dalej lecimy z naszym scenariuszem, z naszymi gośćmi, z naszą radością. Bądźcie radośni! Nie miejcie focha! Miłość, Przyjaźń, Muzyka!” – to wszystko powiedział Jurek Owsiak po wejściu na antenę TTV.

Następnie w studiu w centrum Warszawy rozbrzmiała piosenka „Arahja” Kultu wykonana przez zespół Hey podczas Festiwalu Pol’and’Rock w 2017 roku.

AKTUALIZACJA

Niestety, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje. Miał 53 lata

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content