Tarnobrzeski marsz milczenia przeciwko przemocy i nienawiści.”Światełko dla prezydenta Pawła Adamowicza” (fotoreportaż oraz video HD)

Kilkaset osób wzięło udział w marszu przeciwko przemocy i nienawiści, który odbył się dziś wieczorem w Tarnobrzegu. Pod budynkiem magistratu mieszkańcy ustawiali znicze – światełka dla zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Krzyż mieliście na piersi, a brauning w kieszeni” tym fragmentem wiersza Juliana Tuwima swoje przemówienie rozpoczął prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

– Wiersz ten poświęcony był Gabrielowi Narutowiczowi, pierwszemu prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, zastrzelonemu, zabitemu na służbie, w stolicy, w Warszawie. Dzisiaj jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć „NIE” po raz kolejny temu co się zdarzyło w naszej historii. Przyszliśmy tu dla Pawła Adamowicza, człowieka który kochał Gdańsk i gdańszczan, który tam się urodził, tam pracował, kochał ludzi – mówił prezydent Bożek.

– Ksiądz Tischner powiedział kiedyś bardzo ważne słowa: Polacy odzyskali wolność od odpowiedzialności”. Płacimy dzisiaj rachunek za to, że jesteśmy dzisiaj wolni od odpowiedzialności, spokojnie przyglądamy się temu jak koło nas opluwamy się, nienawidzimy, jak koło nas dzieją się rzeczy złe a my nie reagujemy, Kiedy koło nas dzieją się krzywdy, w realu albo w wirtualu, nie reagujemy – kontynuował prezydent Tarnobrzega.

Po przemówieniu prezydenta i złożeniu zniczy, uczestnicy marszu przemaszerowali w milczeniu na rynek, pod pomnik Bartosza Głowackiego. Tam odmówiono krótką modlitwę w intencji śp.Pawła Adamowicza.

video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
54 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
4 lat temu

[*]

Marc
4 lat temu

Ludzie na zdrowym rozum czego nie było marszu jak zgineło 5 15 latek w Koszalinie?czemu nie było marszu jak zgineło 11 górników w Czechach to też byli Polacy czemu wtedy nie było was tylko teraz

Zed
4 lat temu
Reply to  Marc

Dokładnie. Widać jakie priorytety ma nasza władza. Jak giną „szaraki” to nikogo to nie rusza.

tadek
4 lat temu
Reply to  Zed

Taka prawda 🙁

obserwator
4 lat temu
Reply to  Zed

sa równi i równiejsi !

frank
4 lat temu
Reply to  obserwator

Ludzie, przecież to był marsz przeciwko przemocy i nienawiści. Posłuchajcie, co krzyczał nożownik. Nie widzicie różnicy pomiędzy tymi trzema tragediami?

uraz
4 lat temu
Reply to  frank

Mądrzy ludzie nie przywiązują wielkiej uwagi co chrzanią psychole.

Dorian
4 lat temu

porównywanie tego co się stało z zamachem na Narutowicza to jest kuriozum.
Skala zidiocenia polskiego społeczeństwa jest ogromna

Marc
4 lat temu

a co ty nie jesteś Polakiem żebym współczuć dzieciom 15-letnim i ich rodzinom że tak gadasz.każdy Polak to Polak i szanujący się obywatel RP powinien szanować innego obywatela nie twierdze że mi nie żal P.Adamowicza bo nikomu śmierci nie życze ale niech każdy weźmie pod uwagę to żer wszyscy jesteśmy Polakami i trzeba się szanować

smok
4 lat temu

Ale media potrafią ludziom w głowach zawrócić.

Precz z pislamem :)
4 lat temu

Masz racje, szczególnie ta telewizja w wydaniu Kurskiego.

Walter
4 lat temu

Ciekawa spostrzeżenie ; Bożka i jego slugusów zmotywował Kurski?

Magnus
4 lat temu

Zastanawiam się kto korzysta na tym zabójstwie. Adamowicz w pewnym momencie zrobił się niewygodny dla PO ale to może political fiction a może nie?

Michał
4 lat temu

Kolejny pisuar z dłuższym przewodem myślowym. Kurski jako szef propagandy tak zmotywował jednego ze zwolenników dobrej zmiany, że ten postanowił publicznie ukarać oponenta politycznego którego utożsamiał z PO. Z jakim skutkiem wszyscy wiemy. A trzeba pamiętac o złotych myślach takich piewców pokoju jak Pawłowicz,Mazure k, Andruszkiewicz i reszta tego motłochu co się uważam za prawilnych.

tru
4 lat temu
Reply to  Michał

Aleś ty głupi przecież te twoje wywody kupy się nie trzymają ;bo Adamowicza PO skreśliła przed wyborami to fakt i podłością jest teraz utożsamianie się tej zbieraniny głupów PeOwskich z ofiarą psychola i bandyty a każde inne skojarzenia tego faktu są z pochodne rozumowania z poziomem tego bandyty.

dziadek z mickiewicza
4 lat temu
Reply to  Michał

Plać śmieci po 18 zl na miesiąc i nażekaj na pis ośle jeden!

Magnus
4 lat temu
Reply to  Michał

Dodaj jeszcze Niesiołowski, Wałęsa, Komorowski, Sikorski i KODoraści

Bolek
4 lat temu

Niech mu ziemia lekką będzie. Amen (*)

Stop nienawiści i przemocy!

Dorian
4 lat temu

ten który zabił Adamowicza siedział kilka lat za napady na banki, więc zapewne podczas odsiadki przyszła mu do głowy myśl, że nie ma na tym świecie sprawiedliwości skoro on dopuścił się jakichś drobnych napadów i siedzi w pierdlu a Adamowicz uwikłany w Amber Gold-grabież na gigantyczną skalę pozostaje bezkarny i żyje jak pączek w masle, więc postanowił wymierzyć sprawiedliwość pojmowaną na swój sposób.
Przywoływanie w tym kontekscie zamachu na Narutowicza jest żałosne i naprawde czyni z nowego prezydenta naszego miasta mało poważnego gospodarza.

Pracownik
4 lat temu

Bo to nie jest gospodarz tylko celebryta. Niewiadomski chcąc słusznie chronić Polskę przed rządami sanacji powiedział przed śmiercią, że ginie za Polskę którą niszczy Piłsudski. I zrobił to celowo, nie stawiał oporu, przyjął wyrok z godnością.

A pan panie prezydencie przywołujesz go w kontekście zabójstwa Adamowicza? To głupie i niestosowne. Poza tym weź pan już zejdź z tego fejsa i siostrze i boskiej rejczel też niech pan powie bo to się już wymiotować chce jak co drugi post w stylu ja celebryta i moje celebrytki. Mało macie roboty? Chyba mało jak tylko zabawa i zabawa. Człowieku idź na mszę, pomódl się w ciszy a jak już tyle osób niby chce marszu, to stan między ludźmi a nie lans i lans zaś miasto upada.

Anita
4 lat temu

I jak ma być dobrze w tym kraju, kiedy znowu tyle jadu, porównywania, oceny kogoś innego poza sobą samym. Co Wam przeszkadza marsz? Czy bronił ktoś zorganizować inny po śmierci dziewczynek? Czekacie, aż ktoś za Was to zrobi? Nikt i nic nie będzie Wam pasowało. Zawsze znajdzie się powód. A może tak lepiej dobrze wykonywać swoją pracę i dać pracować innym, także prezydentowi. Na ocenę będzie czas po dłuższym czasie. Trudno to zrozumieć?

logja
4 lat temu
Reply to  Anita

Jak mam rozumieć Twoje sugestie „by oceniać samych siebie” a Ty sama o sobie nic ,więc pomyśl sama, nawet ktoś Ci podpowiedzieć może.

anita
4 lat temu
Reply to  logja

Dosłownie. Nie ma tu podtekstów. Każdy niech oceni siebie, czy zawsze i wciąż jest idealny, nie popełnia błędów? Innym najłatwiej wytykać błędy, cudze pod lasem lepiej widać. Ot co.

mieszkaniec
4 lat temu

W tym marszu uczestniczyli wyborcy Bożka .A radnych naliczyłem 3 słownie trzech.

jasiu
4 lat temu
Reply to  mieszkaniec

W tej kadencji nastąpiła zmiana sposobu sprawowania władzy. Przy boku prezydenta zawsze pierwsza tarnobrzeska dama żona prezydenta. .W poprzedniej kadencji przed prezydentem kroczył przewodniczący rady Pan Bożek. Obecny przewodniczący schowany i nie reprezentuje rady miasta. Radna Kapuściak swoim zwyczajem jest zawsze tam gdzie są media.

iwatbg
4 lat temu

Jestem przerażona czytając te komentarze 🙁 żadna tragedia niczego Was nie nauczy… Jad się wylewa 🙁 Nadal dzielicie zamiast jednoczyć… 🙁

Bolek
4 lat temu

Proszę o spokój, czy nawet w obliczu śmierci musicie być tacy nienawistni?

Posłuchajcie, to dobry czas na refleksję…

https://www.youtube.com/watch?v=ZjLVUR8Tn3g

Quw
4 lat temu

Na marszu byli ludzie siejący nienawiść do kościoła i walczący z kościołem.Przyrównywanie Adamowicza do Narutowicza to czysta głupota,to nadużycie.

dziadek z mickiewicza
4 lat temu
Reply to  Quw

ŚMIECI PO 18 ZL!BARANY!STRZYŻEMY!

agata1
4 lat temu

Byłam tam. Nie padło żadne słowo nawołujące do nienawiści, zarówno do kogoś personalnie, jak i do kościoła. Byli tam pewnie ludzi chodzący do kościoła i ci, którym z kościołem nie po drodze. Razem. Tylko po to, aby przekazać sprzeciw przeciw nienawiści i podziałom. Czy Twoim zdaniem ci, którzy do kościoła nie chodzą sieją nienawiść do kościoła i walczą z nim? To ich wolny wybór, może nawet dzięki takim katolikom jak Ty wybrali taką drogę.

tomy
4 lat temu
Reply to  agata1

„To ich wolny wybór, może nawet dzięki takim katolikom jak Ty wybrali taką drogę.”— taka treść to nie sianie nienawiści!!! i ona poszła protestować przeciw nienawiści. Paranoja

agata1
4 lat temu
Reply to  tomy

To nie jest nienawiść, to ocena, jak przypuszczam, słów katolika i wyborcy kogoś innego – tak wynika z wpisu. Kogoś, komu trudno zrozumieć, że inni mogą myśleć, czuć, działać po swojemu.

tomy
4 lat temu
Reply to  tomy

agata1 — Nie przypuszczam-tylko osobiście się odnosisz bo to Twój wpis.Ale jeśli masz problem ze zrozumieniem własnych słów – to mi wystarcza i nie tłumacz już innych.

agata
4 lat temu
Reply to  Quw

Inteligentni zapewne zrozumieli, że porównana była przyczyna śmierci, a nie osoby i ich zasługi.

manie
4 lat temu
Reply to  agata

inteligencji zabrakło temu który porównał?

walt
4 lat temu

lektura komentarzy poraża. Brawo dla Tarnobrzeżan ! przywoływanie tragedii nastoletnich dziewczynek to jest podłość. zapewne większość idących w marszu też mocno przeżyła tamtą tragedię. w Gdańsku zaatakowano prezydenta Adamowicza a wszyscy rozumni widzieli kto przyzwalał na niewybredne ataki na tego polityka,mieliśmy okazję sprawdzić co robiła z tym ziobrowa prokuratura z aktami agresji ze strony Młodzieży Wszechpolskiej,pamiętamy jaki stosunek do WOŚP ma obecna władza,kto wycofał asystę służb mundurowych z tej imprezy.jakoś pomnika wielkiego bojownika brata Wyzwoliciela Jarosława może policja chronić 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu a młodych Polaków zbierających kasę dla dobra wspólnego nie ? w Gdańsku zaatakowano Polskę radosną i otwartą,tolerancyjną i europejską,zaatakowano Jerzego Owsiaka i jego wielkie dzieło dzięki,któremu wszyscy co roku mogliśmy poczuć się lepiej. ale Owsiak zabrał monopol na dobroczynność wiadomo komu więc schizmatycy z kościoła toruńskiego lżą Owsiaka na tysiące sposobów.żadna władza,nawet obecna rzucająca mu kłody pod nogi nie była w stanie udowodnić niczego. karmią się tylko podłymi insynuacjami. a tyle co zły Owsiak bierze legalnie z fundacji przez 6 lat asystentka szefa banku centralnego zarabia w rok.a reszty misiewiczów,córek i synów pisowskich notabli nie będę nawet przywoływał.widzimy jak to funkcjonuje w naszym miasteczku 😉 i kto wie może być tak za kilka… Czytaj więcej »

dziadek z mickiewicza
4 lat temu
Reply to  walt

MY JUZ WYBRALIŚMY ŚMIECI PO 18 ZŁ OD OSOBY CO MIESIĄC,DZIĘKI,LEKÓW NIEKUPIE ALE ŚMIECI ZAPŁACE!AMEN

walt
4 lat temu

największe pretensje zatem należy mieć do włodarzy miasta sprzed dekady.
jeden właśnie został radnym sejmiku wojewódzkiego z ramienia pis.

pamiętamy kto i kiedy wyprzedawał lekką ręką PEC,MKS,PGK i jak zarządzano miastem.

dziś zbieramy tylko żniwo tamtej radosnej wyprzedaży.

dick
4 lat temu
Reply to  walt

Udowodnij tą podłą insynuacje ” ministrowie i urzędnicy są głusi na groźby jakie kierowano w stronę Adamowicza i gotowi zniszczyć dzieło Owsiaka ” POdlusy chcą tą tragedią złapać plusa . Wynik jak zwykle PO-rażka

walt
4 lat temu
Reply to  dick

podałem przykład co z groźbami pod adresem Adamowicza ze strony Młodzieży Wszechpolskiej zrobiła prokuratura.
jakże inaczej zachowuje się gdy Frasyniuk albo inni maszerują Krakowskim Przedmieściem z białą różą.

oczywiście były szef MW został przez przypadek niedawno jednym z wiceministrów obecnego rządu.

a przykładów można mnożyć.

a jak nie to można włączyć telewizję narodową i delektować się jej przesłaniem miłości i jedności 😉
choć rachonia na chwilę schowali do szafy z nienażartą krystyną i obłąkanym antonim.

dick
4 lat temu
Reply to  walt

Takim „rzetelnym materiałem dowodowym „to zakryłeś sobie tylko oczy ale widać całą twoją postawę ;jałową , napastliwą ,pustą i obrzydliwą.

B.L
4 lat temu

To PO stworzyło przemysł nienawiści w 2005r jak przegrało wybory.Ta nienawiść trwa do dziś.Siejecie nienawiść do PiS i wszystkiego co jest z PiS-em związane,siejecie nienawiść do kościoła,chcecie zabijać dzieci nienarodzone.ale za to miłujecie korniki,dziki i karpie.Na tym morderstwie chcecie coś ugrać(wypowiedzi Tuska w Gdańsku).O to morderstwo oskarżyliście i wydaliście już wyrok ludzi którzy z tym psychopatom nie mają nic wspólnego.Ten marsz i inne to oskarżenie potwierdzają,bo są polityczne.Ci co z serca chcieli oddać cześć zmarłemu poszli do kościoła, nie na ulice.

miki
4 lat temu
Reply to  B.L

Kościół to ludzie, a nie mury! Nie uczą na religii i w kościele?

każdy może....
4 lat temu

było więcej ludzi którzy nie żyją a więcej dobrego zrobili i też się o nich za pomniało nie muszę wymieniać bo wiadome kogo mam na myśli…i nie ma tak głośno i nic się niedzieje…

Tarnobrzeżanka
4 lat temu

Włos się jeży czytając te komentarze.Bluzgi, teorie spiskowe, mielenie ozorem jak leci. Bo siedząc w domu i za przeproszeniem pierdząc w stołek mozna napisać wszystko. Ale żeby tak zrobić coś od siebie aby bylo lepiej to juz nie. To za trudne. Parada tchórzliwych krytykantow. Walt! Nic dodać nic ująć, trafiłeś w sedno! Róbmy swoje a maruderzy niech dalej piszą swoje bajki skoro takie smutne ich zycie.

Zoe
4 lat temu

Hejterow lepiej ignorować . Gratuluję Tarnobrzegowi, że tylu ludzi przyszło. Właśnie ludzi dobrej woli. Skrzykujcie się częściej i działajcie wspólnie, jest was dużo, zrobicie dużo.
Prezydentowi Gdańska wieczny odpoczynek …

memor
4 lat temu
Reply to  Zoe

.. działajcie i róbcie dużo-tylko już dobrych rzeczy -to może kiedyś zgubicie ten bagaż kłamstw ,oszustw i okradania kraju przez 8 lat ,bo ludzie nie zapomną tak szybko.

walt
4 lat temu
Reply to  Zoe

dokładnie.ignorować i tyle.

ten skowyt jest strachem przed tym,że jednak ludzie dają odpór tej obskuranckiej i małostkowej historyjce jakoby jedynymi sprawiedliwymi i prawymi 😉 byli umiłowani przez rydzyka przyboczni Wyzwoliciela Jarosława.
faceta,który jak pączek w maśle z rodziną należał do uprzywilejowanych w PRL (filmy,doktoraty etc.) oraz w trwającej 3 RP.

zresztą sami zapomnieli jak swój dance macabre przez lata wykonywali na zawłaszczonej totalnie tragedii smoleńskiej.wtedy tak wstrzemięźliwie nie powstrzymywali swoich ziomków przed okrzykami o zdradzie i zamachu.
ale wtedy to służyło powrotowi do korytka i Dojnej Ojczyzny.
a widzimy doskonale jakiego skoku na kasę dokonują skoro nawet córka przyzwoitego cymańskiego postanowiła uszczknąć coś dla siebie na rządowej de facto posadzie.
fałszywe twarze sobie Polską wycierają a chodzi tylko i wyłącznie o własną prywatę.

tlaw
4 lat temu
Reply to  walt

Już śniadanko(KŁAMSTWO) skonsumowane,ale do korytka daleka droga i nie pozbawiona dołów i płotków(ludzie pamiętają) korytko ,dziś dużo dużo trudniej zdobyć .

walt
4 lat temu
Reply to  tlaw

kto by nie uległ pokusie takiego korytka jak się patrzy nawet na dzieci miejscowych pisowskich notabli albo karierę syna katechetki w Stalowej,przybocznego sagatowskiej 😉

post
4 lat temu
Reply to  walt

Wy „tam” byliście przez długi czas, ale ludzi mieliście w pogardzie i już tam nie ma miejsca dla kłamców i oszustów. Teraz tylko zieleńcie się z zazdrości ,twórzcie spotkania na cmentarzach i przygotowujcie nowe afery.

All
4 lat temu

Czy w wybitnej sztuce teatralnej „Klatwa” zbierają jeszcze pieniądze na płatnego mordercę (miał zabić prezesa)? Spektakl pełen miłości i dialogu

Oko
4 lat temu

Paranoja oddawania czci wątpliwym bohaterom ogarnęła również naszych włodarzy, choć chyba nie tylko ich. Tarnobrzeg nie oddawał dotychczas tak ostentacyjnie honorów wielu bohaterom, którzy uczynili coś dobrego dla Polski, nie uczcił też skromnych 10 górnikom, którzy zginęli kilka tygodni temu w kopalni w Czechach. Czemu? Czyżby oni byli gorsi od Adamowicza? Oddawanie honorów człowiekowi z dwoma wyrokami i zagrożonego trzecim i może czwartym wyrokiem „do odsiadki” za przekręty o znamionach korupcji, co potwierdzają komunikaty CBA, świadczy o owczym pędzie naiwnych ludzi wygenerowanym przez specjalistów od PR a wynajętych przez tych, którzy stracili miliardy w skutek dojścia do władzy PiS oraz przez przychylne im media w rodzaju TVN, GW etc. Trzeba przypomnieć, że w ostatnich wyborach minionej jesieni PO wystawiła Adamowiczowi konkurenta w osobie Jarosława Wałęsy. Nie uczyniła tego z powodu jego walorów intelektualnych, czy zdolności przywódczych, które porównać można z walorami worka kartofli, ale dlatego, że wszyscy wiedzieli, iż Adamowicz lada chwila pójdzie siedzieć, bo mocno sobie nagrabił. Wiedział o tym doskonale Schetyna, który kilka razy jeździł do Adamowicza i próbował mu wyperswadować kandydowanie. Ogarniętym paranoją przypominam co, na początku września 2018, mówił w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” jego konkurent, by najmniej nie związany z obecną władzą, Jarosław Wałęsa:… Czytaj więcej »

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
54
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content