Dostałeś darowiznę od rodziców? Sprawdź jak rozliczyć podatek i PIT

Co do zasady wszelkie darowizny oraz spadki podlegają opodatkowaniu. Ustawodawca przewidział jednak specjalne zwolnienia podzielone na kilka różnych grup, z których każda korzysta z ulg podatkowych. Dzięki temu, jeśli darowizna dotyczy najbliższych członków rodziny może być nawet całkowicie zwolniona z podatku. Należy jednak spełnić warunek terminowego zgłoszenia takiej darowizny do odpowiedniego urzędu skarbowego, Jeśli się tego nie zrobi, nawet darowizna na linii rodzice – dziecko, siostra – brat czy dziadkowie – wnuki zostanie obciążona obowiązkiem zapłaty podatku.

Zgłaszanie darowizn

Otrzymaną darowiznę od rodziców składa się na specjalnym formularzu SD-3 SD-Z2 (dla grupy I i tzw. 0) w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia, gdy powstał obowiązek podatkowy. Co ważne, obowiązek podatkowy nie musi być tożsamy z dniem podpisania umowy darowizny, lecz dotyczy momentu, w którym darowana rzecz faktycznie przeszła na własność obdarowanego.

Ułatwieniem są wprowadzone przez prawo kwoty wolne od płacenia podatków. Jeśli suma otrzymanych darowizn od jednej osoby w ciągu pięciu lat nie przekroczy 9637 zł – w przypadku I grupy podatkowej, do której należą rodzice – to taka darowizna nie podlega podatkowi w ogóle nawet w przypadku braku zgłoszenia jej otrzymania. Jeśli darowizny są większe, opodatkowaniu podlega wyłącznie ta ich część, która przekroczyła powyższy próg, ale płacenia podatku można uniknąć, zgłaszając darowiznę w ciągu 6 miesięcy od jej nabycia. Nie trzeba robić tego osobiście, ponieważ dostępne są elektroniczne formularze i druki zgłoszeniowe. Procedura wygląda podobnie jak wtedy, gdy składa się PIT online: druk SD-Z2 wypełnia się na stronie ministerialnej w specjalnym systemie podatkowym i zatwierdza danymi autoryzacyjnymi (kwotą przychodu z ostatniego rozliczenia rocznego).

Grupa 0

Specyficzną odmianą grupy I jest tak zwana grupa 0, do której należą: wstępni i zstępni (rodzice, dzieci, dziadkowie, wnuki, prawnuki, pradziadkowie) oraz małżonkowie, rodzeństwo, pasierb, macocha z ojczymem. Do grupy I należą dodatkowo teściowe, synowa i zięć. Grupa 0 jest uprzywilejowana pod tym względem, że ustawodawca całkowicie zwolnił ją ze wszystkich podatków od darowizn, jeśli nastąpiło poprawne i terminowe jej zgłoszenie. Nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia kwota darowizny, jaką dostało się od rodziców lub od jednego z nich; niezależnie, czy jest to przelew pieniędzy na 1000 zł czy darowizna mieszkania wartego 300 tysięcy złotych.

A jeśli się spóźnię?

W sytuacji, kiedy przekroczy się termin na zgłoszenie darowizny, przepada ulga podatkowa przewidziana grupy I (zerowej w przypadku rodziców). Podatek płacony jest wtedy w całej należności na tak zwanych zasadach ogólnych bez żadnych zwolnień. Najbardziej bolesną konsekwencją niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym może być zakwalifikowanie takiego czynu jako oszustwa podatkowego. Proces karno-skarbowy może się wtedy skończyć nałożeniem podatku wynoszącego od 3 do nawet 20% wartości całej darowizny. Dokładne oprocentowanie ustalane jest indywidualnie i zależy od takich czynników jak całkowita wysokość darowizny, powiązania darczyńcy z obdarowanym i nadwyżka darowizny ponad limity podatkowe ustalone dla konkretnych grup.

Darowizny nie wykazuje się w PIT

Otrzymanych darowizn od rodziców nie wykazuje się w rocznym zeznaniu podatkowym, a jedynie zgłasza do urzędu skarbowego na druku SD-Z2. Podlega ona bowiem innym przepisom podatkowym (podatek od spadków i darowizn) niż podatek roczny PIT (ordynacja podatkowa). Po poprawnym zgłoszeniu darowizny nie trzeba się więc już przejmować żadnymi dodatkowymi formalnościami.

materiał partnera
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content