Guma w ćwiczeniach rehabilitacyjnych

Gumy do ćwiczeń to akcesoria bardzo pomocne w rehabilitacji. Łatwość posługiwania się nimi, konieczność pracy nad koordynacją i stopniowe budowanie siły mięśniowej bez zbytniego obciążania stawów i ścięgien to doskonałe rozwiązanie dla osób, które muszą pracować nad odzyskaniem pełnej sprawności.

Mniejsze obciążenie, ale duża trudność

W ćwiczeniach rehabilitacyjnych bardzo ważne jest to, aby równomiernie rozwijać wiele różnych form sprawności. Pacjent po wypadku czy urazie musi odzyskać nie tylko siłę mięśniową, której brak był spowodowany na przykład unieruchomieniem kończyny, ale musi również wypracować koordynację, a to wszystko bez przeciążania stawów. Guma do ćwiczeń pozwala na dopasowanie oporu w taki sposób, aby nawet osoby bardzo osłabione mogły stopniowo pracować nad powrotem do formy. Użycie gumy wymaga też skupienia i koncentracji nad techniką i równowagą w czasie wykonywania ćwiczeń. Jest to rozwiązanie korzystne także dlatego, że w czasie wykonywania ruchu, obciążenie ulega dynamicznym zmianom, dzięki czemu ryzyko kontuzji jest mniejsze niż przy ćwiczeniach ze stałym oporem.

Samodzielny powrót do zdrowia

Rehabilitanci lubią ćwiczenia z gumą jeszcze z jednego powodu: po tym, jak poinstruuje się pacjenta, jak ma je prawidłowo wykonywać, będzie on mógł ćwiczyć również samodzielnie w domu. Guma do ćwiczeń nie kosztuje dużo, a może być używana przez wiele lat. To znaczy, że nawet po zakończeniu rehabilitacji pacjent może sam zaplanować dalsze zabiegi mające na celu przywrócenie mu pełnej sprawności. Co więcej, bez dodatkowych konsultacji będzie mógł podnosić poziom trudności, po prostu zmieniając gumę na grubszą. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu rehabilitacja odbywa się płynnie, a nie tylko w czasie pobytów zdrowotnych lub wizyt u fizjoterapeuty. Taka strategia daje dużo większe szanse na przywrócenie ograniczonej mobilności niż tylko epizodyczne treningi.

Nauka na nowo

Wiele razy w czasie zajęć z rehabilitantami odkrywa się przyczyny pewnych urazów lub kontuzji: może to być na przykład nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności albo błędy, jakie pacjent popełniał przy wcześniejszych treningach. Guma do ćwiczeń jest tu świetnym narzędziem do oceny jakości wysiłku, ponieważ nie trzeba nawet pomocy rehabilitanta, aby pacjent sam odkrył, że pewne ruchy wymagają od niego użycia zwiększonej siły lub że niektóre z nich można zoptymalizować. Diagnostyka takich przypadków jest możliwa już dzięki samemu napinaniu gumy w konkretnych fazach ruchu. Rehabilitanci wykorzystują więc gumę nie tylko do tego, żeby pokazać, jak ruch powinien się odbywać, ale także po to, by uświadomić pacjentom, jak bardzo nieekonomiczne czy wręcz szkodliwe mogą być niektóre ich działania. To jedna z najważniejszych zalet gum – pozwalają na nowo opanować prawidłową fizjologię ruchu nawet w przypadku stosunkowo prostych ćwiczeń, co zmniejsza prawdopodobieństwo urazów w przyszłości.

materiał partnera
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content