Elektroniczne podanie o urlop – co powinno się w nim znaleźć

Urlop wypoczynkowy to bardzo ważna sprawa dla każdego pracownika. Prawo do wypoczynku zapisane jest nawet w Kodeksie Pracy, dlatego każdy pracodawca musi o tym pamiętać. Urlop to czas, kiedy pracownik może zregenerować siły i przygotować się do kolejnych wyzwań zawodowych.

Nieprzerwany wypoczynek ma pozytywny wpływ na zdrowie i psychikę, polepsza pamięć i koncentrację oraz zwiększa efektywność. Oznacza to, że przynosi korzyści nie tylko pracownikowi, ale również pracodawcy, ponieważ obowiązki są realizowane lepiej i szybciej.

Co trzeba wiedzieć o urlopie wypoczynkowym?

W artykule 14 Kodeksu Pracy zapisano, że „Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych”. Prawo do urlopu przysługuje więc każdemu pracownikowi, ale wymiar okresu urlopowego zależy od kilku istotnych czynników. Osoby, które są zatrudnione krócej niż 10 lat, mają prawo do 20 dni wolnych, a te, które pracują powyżej 10 lat, mają prawo do 26 dni urlopu. W przypadku niepełnego czasu pracy urlop obliczany jest proporcjonalnie do zawartej umowy. Należy przy tym pamiętać, że do wyliczenia urlopu pod uwagę trzeba wziąć okresy nauki.

Jak powinien wyglądać wniosek o urlop wypoczynkowy?

Urlop zawsze udzielany jest na wniosek pracownika w całości lub w częściach, przy czym przynajmniej jedna z części urlopu musi trwać 14 dni kalendarzowych. Na pewno takich wniosków przygotowuje się więc przynajmniej kilka w roku, dlatego warto wiedzieć, jak je prawidłowo sporządzić – więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: Wnioski urlopowe – co musisz o nich wiedzieć?

Wniosek o urlop to dokument mało skomplikowany, a przykładowe wzory można bez problemu znaleźć w sieci. W prawym górnym rogu umieszcza się miejscowość i datę sporządzenia podania, a z lewej strony, nieco niżej, dane osobowe pracownika wraz z zajmowanym stanowiskiem. Po prawej stronie wpisuje się adresata podania, a poniżej nagłówek, w którym wpisuje się „Wniosek o urlop wypoczynkowy”. Treść takiego wniosku to przede wszystkim informacje o tym, kiedy zaplanowany jest wypoczynek oraz rok kalendarzowy, za który przysługuje urlop. Ostatni ważny element to podpis pracownika, który składa się na dole, po prawej stronie.

Czy wniosek można złożyć online?

Wniosek urlopowy nie musi mieć formy papierowej. W wielu nowoczesnych firmach stosowane są wnioski elektroniczne, które można złożyć szybko i bez zbędnych formalności. Takie możliwości daje m.in. podanie o urlop w inewi, które składa się do swojego przełożonego lub bezpośrednio do pracodawcy. Wówczas wystarczy wybrać rodzaj urlopu, termin rozpoczęcia oraz liczbę dni, a następnie przesłać podanie do osoby, która zajmuje się przyznawaniem urlopów wypoczynkowych.

Wniosek elektroniczny to duże ułatwienie, ponieważ w sposób automatyczny są w nim wyliczane dni przysługującego urlopu. Ponadto pracownik może samodzielnie sprawdzić status swojego wniosku. Pracodawca zyskuje natomiast możliwość stworzenia czytelnego grafiku urlopów, dzięki czemu praca w przedsiębiorstwie będzie przebiegać bez zakłóceń.

materiał partnera
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content