Wystawa „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w ilustracji Józefa Wilkonia, w Muzeum Historycznym Tarnobrzega (fotoreportaż oraz video HD)

Do 12 maja br. w Muzeum Historycznym miasta Tarnobrzega (Zamek Tarnowskich w Dzikowie) prezentowana jest wystawa pt. „„Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w ilustracji Józefa Wilkonia. Wernisaż wystawy odbył się w minioną niedzielę, tuż po oficjalnej prezentacji rękopisu epopei narodowej, który przez trzy dni gościł w zamkowych murach. – Wielu ludzi nie tylko bliskich mi mówi, że to moje najważniejsze co w życiu zrobiłem i tak myślę – mówił podczas wczorajszego wernisażu Józef Wilkoń.

O ilustracjach do „Pana Tadeusza” Jófeza Wilkonia, w katalogu do wystawy pisze dyrektor muzeum Tadeusz Zych :

„Przełożony na kilkadziesiąt języków „Pan Tadeusz” jest najczęściej wydawanym w Polsce utworem. Od samego początku stanowił także wyzwanie dla ilustratorów, wśród których byli tak wybitni artyści jak: Juliusz Kossak, Elwiro Michał Andriolli, Tadeusz Gronowski, czy Jan Marcin Szancer.

Józef Wilkoń prace nad ilustrowaniem narodowej epopei rozpoczął jeszcze na początku lat 60. XX w., przebywając w Paryżu. Po latach wracał do tej tematyki, sumując ją wydanym w 2016 roku albumowym, wspólnym dziełem – Poety i Malarza.

Świadomość, iż tworzy stąpając po śladach wielkich poprzedników, zapewne pracy nie ułatwiała, choć stanowili oni dla Wilkonia punkt odniesienia. Szczególnie Andriolli, którego dosłowność w ilustrowaniu Mickiewicza, Wilkoń przeciwstawiał swoistą „nieodpowiedzialnością”, którą tak świetnie, za pomocą słowa operował Mickiewicz. Sam malarz tak o tym mówił: Moja koncepcja była świadomym odbiciem się od wizji Andriollego. Oparłem ją na oddaleniach, to znaczy na panoramicznych ujęciach – potężna przyroda, w niej odlegle sylwetki. Właśnie przyrodę uczynił Wilkoń głównym bohaterem swoich ilustracji, osoby sprowadzając do roli statystów.

Co znamienne w całej twórczości ilustratorskiej Wilkonia, obraz nie jest, jak zazwyczaj się to zdarza, służebny wobec słowa. Stanowi jego dopełnienie, uzupełnienie i często samoistny byt. W przypadku „Pana Tadeusza”, gdzie opisy przyrody nie tylko stanowią, często ważniejszą od fabuły narrację, ale też są „metaforycznym” dziełem malarskim, odnosi się wrażenie, iż malarz Wilkoń, użycza swojej ręki poecie – malarzowi Mickiewiczowi.”

foto&video: Agnieszka Nycz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content