Baranów Sandomierski: Szlifowali talenty pod okiem mistrza gitary! (fotoreportaż)

Gitarzysta legendarnej grupy Lady Pank Jan Borysewicz i najlepsi muzycy w Polsce poprowadzili warsztaty muzyczne i zagrali koncert na scenie w Baranowie Sandomierskim.

Projekt „BO warto grać!” zrealizowany został przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Baranowie Sandomierskim 24 i 25 kwietnia. W warsztatach muzycznych w czterech sekcjach wzięło udział łącznie ponad 40 osób w wieku od 9 do blisko 40 lat. Najbardziej oblegane były zajęcia gitarowe z Janem Borysewiczem. Młodzi muzycy mogli posłuchać rad legendy polskiej muzyki rockowej, porozmawiać z nim, zaprezentować swoje umiejętności, a także zyskać autograf i pamiątkowe zdjęcie. Jan Borysewicz wybrał ponadto najlepszego – jego zdaniem – gitarzystę w grupie do wspólnego występu. Taką niebywała okazję zagrania z mistrzem miał Michał Chmielowiec – 19-letni mieszkaniec naszej gminy.

Także pozostałe sekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników w każdym wieku. Poprowadzili je znakomici muzycy: Michał Grott – bas, Radosław Owczarz – perkusja, Wojciech Olszak – produkcja muzyczna. Wszystkie zajęcia były bezpłatne. Prowadzący wiele uwagi poświęcili nie tylko samej technice gry, ale także tajnikom komponowania, poszukiwaniom własnej drogi artystycznej, udzielili porad dotyczących gry w zespole, organizacji prób i samego koncertu, a także podpowiedzieli jak nagrać własną płytę.

W ramach projektu odbył się również wspomniany koncert grupy JAN BO. Widzowie wypełnili salę widowiskową do ostatniego miejsca. Występ był prawdziwą gratką dla amatorów rockowego i bluesowego grania. Podczas koncertu można było usłyszeć zarówno utwory solowe Jana Borysewicza, jak i hity Lady Pank, a nawet „Nie wierz nigdy kobiecie” – piosenkę z repertuaru Budki Suflera pochodzącą z czasów, kiedy z zespołem grał i tworzył Jan Borysewicz. Muzykom w Baranowie S. grało się tak dobrze, że podczas próby przygotowali zupełnie nowy numer pt. „Road 55”, który po raz pierwszy publicznie wykonali podczas koncertu.

Można jej posłuchać tutaj:

Instruktorzy chwalili bardzo organizację warsztatów, uczestników, nową salę widowiskową, ale przede wszystkim samą ideę projektu.

– Stworzyliśmy dobrą atmosferę wypełnioną świetną muzyką. Takie spotkania inspirują – mówił Jan Borysewicz, który też wielokrotnie podkreślał, że warto stawiać na młodzież, na edukację i rozwój młodych muzyków, którzy tworzyć będą w przyszłości artystyczną scenę w naszym kraju i nie tylko.

Uznany gitarzysta chętnie dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem scenicznym w ramach Akademii Jana Borysewicza – fundacji, którą założył, by prowadzić w całym kraju warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży. To właśnie ta działalność zapoczątkowała współpracę z baranowskim MGOK-iem. Projekt bowiem powstał na kanwie pomysłu pracownika ośrodka Mateusza Mitki, który nawiązał kontakt z muzykiem i koordynował realizację.

Projekt „BO warto grać!” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Sponsorem warsztatów był Zakład Produkcji Wody Pitnej w Baranowie Sandomierskim Sp. z o.o. należący do Grupy Siarkopol.

rd

foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content