Tarnobrzeg: Pomnik Bartosza Głowackiego do remontu

Wkrótce pracom renowacyjno-konserwatorskim poddany zostanie pomnik Bartosza Głowackiego. Kamienny monument stoi na tarnobrzeskim rynku od 1904 r.

Na poczet prac zarezerwowana została kwota 100 tys. zł. Pochodzi ona z wolnych środków pozostałych na rachunku bankowym Miasta Tarnobrzega na dzień 31 grudnia 2018 r. Stosowną uchwałę przyjęli radni podczas ostatniej sesji.

Kiedy ruszą pracę oraz jaki będzie ich zakres? – Obecnie Wydział Techniczno Inwestycyjny i Drogownictwa tarnobrzeskiego Urzędu Miasta przygotowuje zapytania ofertowe dla podmiotów, które wykonują czynności konserwatorskie – informuje NW24.pl rzecznik prezydenta, W. Lis.

Pierwszą myśl postawienia tego pomnika rzucił Walerjan Wryk, włościanin z Wielowsi, a zawiązaniem komitetu w tej sprawie zajęli się Wojciech Wiącek i dr. Surowiecki w r. 1901. Na zebranie, celem zawiązania komitetu przybyło 16 osób i z tych wówczas, 25-go września 1901 r., zawiązał się Komitet, do którego wchodzili: Jan Słomka z Dzikowa, przewodniczący; Józef Lang z Tarnobrzega, zastępca przew.; Wojciech Wiącek z Machowa, sekretarz; Jan Frankiewicz z Miechocina, skarbnik. Jako członkowie: Paweł Grzywacz z Gorzyc, Jan Kolasiński z Tarnobrzega, Wojciech Lang z Tarnobrzega, Paweł Miklowski z Nadbrzezia, Władysław Ossowski z Wielowsi, Jan Słomka młodszy z Dzikowa, Wojciech Słomka z Dzikowa, Stanisław Stala z Miechocina, dr. Antoni Surowiecki z Tarnobrzega, Walery Wryk z Wielowsi, Łukasz Zioło z Wielowsi. Składki napływały ze wszystkich stron Polski, a także od Polaków w Ameryce i w ogóle z zagranicy, i dawali je tak chłopi, jak szlachta i mieszczanie. – pisał w Pamiętnikach Włościanina Jan Słomka.

Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 9 września, 1904 roku.  Pomnik został zaprojektowany i wykonany przez krakowskiego rzeźbiarza Michała Stefana Korpala. Rzeźba przedstawia moment z życia Głowackiego, który przyniósł mu sławę: kiedy to własną czapką nakrył rosyjską armatę podczas bitwy pod Racławicami i unosi kosę do góry w geście zwycięstwa. Na cokole pomnika znajduje się napis: „Bartoszowi Głowackiemu naród polski. Staraniem ludu powiatu tarnobrzeskiego”. Przed napisem znajduje się sylwetka orła.

 Odsłonięcie pomnika stało się wielką patriotyczną manifestacją z udziałem ok. 100 tys. ludzi.

Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
MT
2 lat temu

Redakcjo proszę o poprawienie imienia i nazwiska autora: Michał Stefan Korpal (odmieniając Korpala). Imię Władysław, które pojawia się w starszych opracowaniach dot. pomnika w Tbg jest błędne.
Pozdrawiam

cisowski
2 lat temu

Może to wina smogu, ale ostatnia odnowa pomnika miała miejsce nie tak dawno, bo w wakacje 2004 roku. Mam zdjęcia.

Janusz
2 lat temu
Reply to  cisowski

15 lat temu to raczej dawno.

gość
2 lat temu

Gdzieś czytałem ,że do bitwy pod Racławicami stanęło ok. 2000 chłopów uzbrojonych w kosy. Po ataku na armaty zostało 323. Co się z resztą stało? Chyba brali udział tylko w jednym ataku.

gość
2 lat temu

Bartosz też zginie w następnej bitwie pod Szczekocinami , zarąbany szablami pruskich huzarów.

orlando
2 lat temu

Pierwszy punkt programu wyborczego zostanie z sukcesem zrealizowany! Czekamy niecierpliwie.

Wyborca
2 lat temu

Wybraliśmy Bożka bo w programie wyborczym była naprawa pomnika pod którym poszedł po zwycięstwo.
A może by tak jak przy budowie powołać komitet Byłoby patriotycznie i z udziałem mieszkańców.Kazdy na pewno przyłączyły się do zbiórki.
Ale po co myśleć Wziąść kasę z budżetu i ahoy do przodu pomóc Bozkowi w ociepleniu wizerunku.Prezydent Stalowej Woli robi to inaczej ale to nie ta klasa.

bonzo
2 lat temu

potrzebujemy igrzysk i chleba w zdrowych proporcjach , brawo Prezydent ale moze mieszkancy tez wykupia cegiełki ??!!

Doda
2 lat temu

Oby tylko nowy pomnik nie pojawił się na cokole w kolorze różu pompejańskiego. Wystarczą bohomazy u dominikanów.

Dana
2 lat temu

Najważniejsza inwestycja PDB… Brawo ty!

tramp
2 lat temu

Sarkazm w niektórych komentarzach jest nie na miejscu ! Pomnik Bartosza jest wykuty w piaskowcu, który z natury rzeczy jest bardzo podatny na zabrudzenia i wietrzenie masy kamiennej, z czasem powodujące liczne ubytki. Szkoda, że postać Bartosza nie została kiedyś odlana z brązu, bo ten jest trwały. Fundatorzy pomnika byli jednak ludźmi biednymi, składali bardzo drobne sumy, by postawienie pomnika było w ogóle możliwe. Na odlew z brązu zebrano jednak zbyt mało pieniędzy.
Aby pomnik dobrze był zakonserwowany potrzeba dobrej impregnacji oczyszczonego i uzupełnionego wcześniej kamienia. Na to zaś potrzebne są spore pieniądze. Myślę,że pomysł zawiązania społecznego komitetu odnowienia Bartosza i zebrania dodatkowej kasy jest bardzo dobry.

789
2 lat temu

Proponuję budowę nowego pomnika okazałego wielkiego miedzianego ch. na środku placu tak żeby każdy wiedział że w tym mieście oprócz p. inwestycji ch. się dzieje dziekuje

Filozof
2 lat temu

Proponuję aby kula armatnia w lufie armaty miała kształt żołędzia, byla czerwona i lekko nadcieta a lufa armatnia była stylizowana na gigantycznego fallusa, kola owej armaty winny wyglądać jak jaja. Całości dopełni różowy kolor cokolu.

Filozof
2 lat temu

Bartek strzelał z fujary!

789
2 lat temu
Reply to  Filozof

Bartek będzie lał na wszystkich jak cała rada miasta. Taki pomnik mi się podoba i te 100tys warto wydać brawo!

ER
2 lat temu

Doda, też się boje tego różu

17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content