Tak zielono już tu nie będzie? Jest zgoda na wycięcie 76 drzew z terenu cmentarza parafialnego w Tarnobrzegu (SONDA)

Kolejny raz natura przegrywa walkę z człowiekiem. Tym razem chodzi o drzewa rosnące na cmentarzu parafialnym w Tarnobrzegu. Wniosek o zgodę na wycięcie wszystkich  drzew złożyła do tarnobrzeskiego magistratu parafia OO Dominikanów, będąca administratorem tego terenu. Wydział Środowiska i Rolnictwa zezwolił na wycięcie 76 drzew, jednocześnie nie wydając zgody na usunięcie jedenastu.

Jako powód do usunięcia drzew wskazano zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz grobowców i infrastruktury cmentarza, czyli ogrodzenia i alejek.

– O wycięcie drzew wnioskowało wiele osób, których groby bliskich znajdują się na cmentarzu. Prośby wiernych skłoniły nas do tego, aby zająć się tą sprawą – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl proboszcz parafii ojciec Marek Grzelczak.

– Po pierwsze drzewa te, ze względu na swoje rozmiary zagrażają bezpieczeństwu osób przebywających na cmentarzu. Drzewa te stwarzają również zagrożenie dla samych grobowców, tego typu sytuacje mieliśmy na naszym cmentarzu. Ludziom przeszkadzają również spadające liście z drzew, które zaśmiecają nagrobki – dodaje.

SUROWE DLA NATURY WNIOSKI Z INWENTARYZACJI – 2 drzewa obumarłe, 5 obumierających, 11 w złym stanie zdrowia, 58 zdrowych ale rosnących w niewłaściwym miejscu

Decyzja o zgodzie na wycinkę powstała w oparciu o inwentaryzację przeprowadzoną na cmentarzu:

„Podczas oględzin w terenie stwierdzono 2 drzewa obumarłe tj graba pospolitego i brzozę brodawkowatą oraz 5 sztuk drzew obumierających, nie rokujących szansy na przeżycie tj. dwa dęby, oraz brzoza, żywotnik i robinia.

Z kolei 11 sztuk drzew zakwalifikowano jako drzewa o zaburzonej statyce lub złym stanie zdrowia zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia. Największą liczbę bo aż 58 drzew zakwalifikowano jako drzewa w poprawnym stanie zdrowotnym, zlokalizowane w bardzo zwartej zabudowie cmentarnej które naruszają konstrukcję nagrobków i ogrodzenia lub drzewa w przypadku których oceniono prawdopodobieństwo upadku drzewa lub jego części jako wysokie” – czytamy w decyzji wydanej przez magistrat.

Pod wątpliwość wnioski wynikające z w.w. inwentaryzacji poddaje czytelnik, który napisał do nas w tej sprawie. Mieszkaniec Tarnobrzega (imię i nazwisko do wiadomości redakcji) często odwiedza groby bliskich znajdujące się na tym cmentarzu.

– Rodzi się pytanie dlaczego od razu wycinać takie piękne, stare drzewa. Dlaczego, jeśli rzekomo stwarzają zagrożenie – nie formować koron, nie stosować zabiegów pielęgnacyjnych ? Możliwa jest redukcja części systemu korzeniowego drzewa założenie specjalnych ekranów, które uniemożliwiłyby korzeniom penetrację grobu. Wycinka to ostateczność – pisze w liście do naszej redakcji.

NIE MA CHRONIONYCH GATUNKÓW?

Na przeszkodzie wycince nie stanie prawo, bowiem jak wynika z wniosków po oględzinach w terenie, cyt: „w obrębie drzew przewidzianych do usunięcia nie stwierdzono występowania gatunków chronionych roślin, zwierząt i grzybów”.

Trudno podważać wyniki inwentaryzacji, skoro decyzja o oględziny datowane są na 4 marca br. Inwentaryzacja przeprowadzona została więc w czasie, gdy ciężko znaleźć pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny, nie mówiąc o gniazdowaniu ptaków, dla których prawnie przyjęty okres w którym rozpoczynają  lęgi, to przełom marca i kwietnia.

– Nie ma opinii dendrologa o stanie drzew, jak również o występujących w ich koronach gatunkach chronionych. A przecież w ich koronach aż roi się od ptactwa – pisze internauta, który w ubiegłym roku na cmentarzu znalazł pisklaki chronionego ptaka drapieżnego.

– Jak można decydować o usunięciu 11 dębów ( obwód pnia do 238 cm ) , 7 lip ( o obwodzie do 144 cm) , dwóch klonów i 56 innych cennych i zdrowych drzew z terenu cmentarza, na podstawie opinii „komisji” złożonej z przedstawicieli zarządu osiedla Przywiśle, pracownika wydziału urzędu miasta oraz samego wnioskodawcy czyli księdza proboszcza – kontynuuje.

INNA FORMA ZABEZPIECZENIA

Odpowiedzialność za utrzymanie cmentarza ponosi jego zarządca (zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego). Jak dowiedzieliśmy się od proboszcza, parafia ma wykupioną polisę od odpowiedzialności cywilnej zarządcy (OC), czyli jest ubezpieczona od wszystkiego co spowoduje szkodę, a co nastąpiło bezpośrednio z winy zarządcy cmentarza.

Na tej podstawie można się domagać odszkodowania za ewentualne szkody poczynione przez spadające konary na nagrobkach, jeśli wykażemy, że do szkody doszło wskutek zawinionego działania lub zaniedbania obowiązków przez administrację cmentarza. Polisa OC cmentarza chroni od odpowiedzialności na wypadek uszczerbku na życiu i zdrowiu osób trzecich, które przebywały na jego terenie.

O zabezpieczenie nagrobka można również zadbać samemu, jak zrobił to nasz czytelnik.

– Mam grobowiec pod drzewem wymienionym w decyzji jako przeznaczone do wycięcia, będę bronił tego drzewa, ponieważ nie zasłużyło by je poświęcić w imię zagrożenia dla życia i zdrowia oraz grobowców. Drzewo jest cenne przyrodniczo, nie stanowi według mnie żadnego zagrożenia i jest w doskonałym stanie, nie wiem dlaczego zostało skazane. Wykupiłem polisę ubezpieczeniową. Przy wartości grobowca 15 tys. zapłaciłem składkę 200 zł . Polisa stanowi ochronę od wszystkich żywiołów, a także od zdewastowania i kradzieży. Nie liczę na odszkodowanie ze strony administratora jeśli drzewo się złamie – pisze czytelnik w liście do naszej redakcji.

SYMBOLICZNY WYMIAR DRZEW

O tym, że drzewa są naszymi sprzymierzeńcami wiedzą nawet przedszkolaki. Przede wszystkim produkują one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, wpływają na jakość wody, są naturalnym regulatorem klimatu oraz tworzą środowisko życia dla 1/3 wszystkich gatunków roślin i zwierząt.

Już choćby z tych powodów należy im się szczególna ochrona. Dla naszego czytelnika drzewa na cmentarzu to jednak coś więcej, „drzewa te są najważniejszym elementem przestrzeni cmentarnej, sakralnym ogrodem”.

– Kiedyś istniały gatunki roślin charakterystyczne dla cmentarzy. Dzisiaj dbamy o pomniki, epitafia, elementy rzeźby , a przecież cmentarz to dużo więcej. To także roślinność, która stanowi tło cmentarza i miała ogromne symboliczne znaczenie. Dawniej również niezwykle dbano o miejsce pochówku bliskich, ale nie tylko o nagrobki . Przykładano wagę do tego, by gatunki roślin były dobrane, by zmieniały się wraz z porami roku i zawsze dekorowały grób. Dzisiaj znaczenie roślin jako symboli uległo zatarciu, a wielka szkoda. Bo rola drzew na cmentarzach jest wyjątkowa. Drzewa symbolizują moc, zmartwychwstanie, odnawiającą się siłę życia. To szczególnie dąb (symbol nieśmiertelności, siły) – Parafia chce ich usunąć 11, o obwodzie pnia 238 cm do 122 cm. Lipa – (święte drzewo Sądu Ostatecznego, świadectwo męczeńskiej śmierci) – Parafia uzyskała zgodę na wycięcie 7 szt. lip o obwodzie pnia od 144 do 106 cm. Robinia akacjowa – ( wierzono że jej ciernie zniechęcają dusze zmarłych do świata żywych ) – Parafia usunie ich 2 szt. o obwodzie pnia 185 cm – pisze nasz czytelnik.

Jaki będzie finał tej sprawy? Zgodnie z decyzją, parafia ma czas na wycinkę do 31 marca 2020 r.

– Nie boję się drzew. Obawiam się ludzi, którzy bez szacunku dla zmarłych i tej poświęconej ziemi kradną, dewastują i urządzają na grobowcach libacje ( i nie tylko … ) . I nikt na to nie reaguje, niestety Parafia nie widzi nadal potrzeby zainstalowania prostego monitoringu. Dlatego to nie zagrożenie ze strony drzew powinno być przedmiotem troski Parafii, bylibyśmy wdzięczni za monitoring cmentarza – kończy list internauta.

Decyzja 6.2019 OO.Dominikanie

JAKIE JEST WASZE ZDANIE W TEJ SPRAWIE? ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W SONDZIE

Jakie jest Wasze zdanie w sprawie wycinki na cmentarzu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

foto: Agnieszka Nycz

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
72 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz z Przywiśla
3 lat temu

Co tam jakieś rosnące drzewa jeżeli zasypują nasze piękne nagrobki syfiastymi liśćmi – k. ludzie nie wiecie co to zmiotka i pasta do czyszczenia? Ci, którzy o wycinkę proszą widać, że przychodzą na cmentarz tylko na 1.11. W innych terminach problem spadających liści praktycznie nie istnieje. Jest ogrom osób, którzy zdecydowanie częściej przebywają na cmentarzu również w lecie i dzięki drzewom mogą schronić się przed upałem. Chory pomysł z tą wycinką.

gość
3 lat temu

Problem w tym,że cmentarze nie są ubezpieczone a spadające gałęzie niszczą groby…

Franco
3 lat temu
Reply to  gość

Dlatego robi się przycinanie martwych i uschnietych gałęzi a nie żeby od razu wycinać całe drzewa.Nie będzie drzew będzie taki skwar w lecie że nie będzie jak dojść do nagrobków bliskich. Niech się przeor kradzieżami zajmie a nie drzewami.

las
3 lat temu

O tym, że drzewa są naszymi sprzymierzeńcami wiedzą nawet przedszkolaki, a redaktorek znów płacze ,bo nie wie że drzewa ludzie wycinali ,wycinają i będą wycinać a drzewa były,są i będą.

Sylwia
3 lat temu
Reply to  las

Wytnij sobie wszystkie drzewa przed domem skoro ludzie drzewa wycinali i będą wycinać… Widać żeś z leśnego korpo skoro nie pojmujesz pewnych oczywistych spraw a tylko atakujesz. Ludzie korzystają i będą korzystać z drewna ale to nie znaczy, że od razu mają wyciąć wszystkie drzewa sprzed swoich domów, miejsc gdzie przebywają lub odpoczywają. Lasów gospodarczy z dala od osiedli ludzkich jest ogrom. Znajdź różnice.

wozny
3 lat temu
Reply to  Sylwia

Ale retorykę dziwoląga z kosmosu zastosowałaś. Na pewno czas nauki czytania ze zrozumieniem wagarowałaś w lesie.

Elza
3 lat temu

Dokładnie tak. Nie było chyba w historii klasztoru proboszcza który by w tak ekspresowym tempie zrażal do siebie parafian. Najpierw akcja z kartkami i zamiar przekonania grobowca np. A. Freyera a teraz to. Mam rodzinę na tym cmentarzu i absolutnie nie wyrażam zgody na wycinke.

Franco
3 lat temu

Proboszcz nie musi się chować przed słońcem ani deszczem pod drzewa bo ma to coś co trudno nazwać kapliczka. Więc ma w nosie czy drzewa będą czy nie. Grunt żeby listki nie leciały a za nagrobki już może być syf sprzątany tylko raz w roku przed przyjazdem rodziny.

Pracownik
3 lat temu

Nie proboszcz a przeor. Dajcie z nim spokój. To jest dramat powoływać takiego na funkcję. Jestem przeciwny wycince i temu przeorowi.

Tarnobrzeżanin
3 lat temu

Niezależnie od opinii, jaką kto ma na ten temat, dziwnym jest to, że rodziny zmarłych, którzy dbają o nagrobki, dowiadują się o decyzji administracyjnej, która dotyczy ich interesów prawnych, z mediów. Oczywiście po raz kolejny plus dla portalu NadWisłą24, bo informują o sprawach ważnych dla zwykłych ludzi, czego nie można często powiedzieć o innych tarnobrzeskich serwisach, jednak z artykułu wynika, że decyzja została wydana 14 marca. Czy można prosić Redakcję, o podjęcie kroków zmierzających do jej udostępnienia? Z tego bowiem, co widzę, na stronie BIP UM Tarnobrzega brak jest takiego dokumentu.
Mieszkańcom niezadowolonym z takiej decyzji można jedynie zaproponować składanie wniosków o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie (po uzyskaniu treści decyzji, obecnie nie wiemy nawet jaka jest jej sygnatura), na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a.

angel
3 lat temu

Dostałeś „pożywkę na władze miasta” i jedziesz w głupawkę cmentarz nie ma nic wspólnego z U.M to jest własność Parafii i tylko tam mogło być miejsce do konsultacji. Jeśli podjęła parafia decyzję „taką” to odwołanie proszę składać do św. Piotra za odpłatnością

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  angel

„Głupawką” to jest Pani/Pana komentarz, wykazujący całkowitą ignorancję merytoryczną. Nie reprezentuję bowiem żadnej ze stron, a prywatnie uważam, że chore drzewa powinny być usuwane, jeśli stwarza to zagrożenie dla życia lub zdrowia (pytanie, czy tutaj tak jest w przypadku każdego drzewa). Poza tym, zauważyłem, że jest część osób niezadowolonych, więc poinformowałem ich tylko, że jedyną pomocą może być dla nich wznowienie postępowania na podstawie art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. I cmentarz owszem, nie jest komunalny, jednak musi funkcjonować w oparciu o ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych, a także inne przepisy administracyjne. W przypadku wycięcia drzewa, nawet na swojej własnej posesji, musimy otrzymać pozytywną decyzję wójta (burmistrza, prezydenta miasta). A decyzja jest aktem prawnym podlegającym zaskarżeniu. Parafia w tym postępowaniu nie była żadnym organem decyzyjnym, a wnioskodawcą, mogła złożyć taki wniosek bez żadnych konsultacji. Decyzję wydał urzędnik UM (imieniu prezydenta), a skoro decyzja dotyczy nie tylko interesu prawnego parafii, ale także interesów prawnych osób korzystających z cmentarza z uwagi na zajmowanie się grobowcami rodzinnymi, to decyzja taka powinna być doręczona wszystkim stronom postępowania. Jednak skoro decyzja została wydana i stała się ostateczna, osoby, które czują się nią pokrzywdzone powinny wstąpić do wznowionego postępowania na prawach strony, a cała… Czytaj więcej »

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  NW24

Uprzejmie Państwu dziękuję, myślę, że umożliwienie zainteresowanym mieszkańcom dostępu do treści decyzji, niezależnie od poglądu na sprawę, wyjaśni wiele nieścisłości.

John
3 lat temu

Bozek zabieraj ta swoja bande razem z soltysem i wypad z miasta wycinajcie sobie co chcecie po swoich wioskach , jak nie chodnik w drzewie , zwierzyniec , skwer ” wygluszajacy ” na kopernika to teraz nawet drzewa na cmentarzach to problem , posrani jestescie

pier
3 lat temu
Reply to  John

.dupa, posrani to twoje argumenty -śmierdzielu

Alicja
3 lat temu

O nieee!!! Tylko nie moja ulubiona brzozke !!!! Przez lata nie czulam zagrozenia wrecz jej obecnosc mnie uspakajala. Faktycxnie,przemyslcie jeszcze raz co konieczne do wycinki a co nie.

Maciek
3 lat temu
Reply to  Alicja

Te drzewa nie są własnością Parafii tylko naszych Zmarłych, bo korzeniami dotykają ich kości.

kerwar
3 lat temu
Reply to  Maciek

Twoja głupota wywraca tych Zmarłych w grobach.Właściciel cmentarza jest odpowiedzialny prawnie za porządek na nim .

Elza
3 lat temu
Reply to  kerwar

To niech zrobi oświetlenie i uporządkuje alejki a także zrobi porządek w księgach parafialnych bo się numeracja nagrobków nie zgadza.

kain
3 lat temu
Reply to  Elza

tak oświetlenie , kanapy ,TV satelitarna i co jeszcze?

Tarnobrzeżanin
3 lat temu
Reply to  Elza

@kain:
I jeszcze chodniki na głównych alejkach, bo jak się chodzi deszczową porą (lub po obwitych opadach), to całe buty się ma w błocie. Na słabej jakości malowidła w kościele były pieniądze, to na podstawowe potrzeby cmentarza też powinny być. Sam bym rzucał na tacę, jeśliby mieli problemy. I monitoring też powinien być, bo naprawdę często się dziwne sytuacje tam zdarzają.

Janusz
3 lat temu
Reply to  Alicja

Jak wytną to sobie ją weź do domu.

Franco
3 lat temu
Reply to  Janusz

Bardzo ” mądra” wypowiedź wnoszaca dużo do dyskusji.

Maciek
3 lat temu

Ja także nie wyrażam zgody na wycięcie drzew przy grobie moich rodziców. Sami je sadzili !!! Jak można bez pytania właścicieli grobowców decydować o wycince !? Dołączam się do prośby o opublikowanie tej kuriozalnej decyzji Prezydenta. Mamy prawo wiedzieć i się bronić przed takim nonsensem. Prosimy również o publikację mitycznego regulaminu cmentarza, na który powołuje się parafia i ASA, a którego nikt nie widział. Teraz podobno zdrożały wszystkie opłaty za usługi na cmentarzu ?!

Obywatel
3 lat temu

To jest kolejny dowód, jak się historyk z wieśniakiem oderwanym od pługa dorwali do władzy. Cymbały nawet nie przestrzegają podstawowych zasad współżycia społecznego.

obiektywny
3 lat temu

Tylko w Polsce na cmentarzach rosną drzewa.

Franco
3 lat temu
Reply to  obiektywny

Nie tylko w Polsce. Wręcz przeciwnie.

wim
3 lat temu
Reply to  obiektywny

Człowieku nigdy nie byłeś za granicą i nic widziałeś poza Tarnobrzegiem.
W Paryżu największe cmentarze jak Perle-Lachaise i Montmarte są piękinie zadrzewione i nikomu nie przeszkadza, tylko takim pisiorom jak Ty !!!

wiem
3 lat temu
Reply to  wim

Lewaku dałeś przykład kraju „dziczącego się” z kultury,obyczajów i tradycji chrześcijańskich

maniek
3 lat temu

Za mało dostaje proboszcz na utrzymanie cmentarza , opłaty idą do klasztoru, wytnijmy wszystkie drzewa łącznie z tymi na Zwierzyńcu podzielmy teren na działki pod zabudowę i będzie OK. Najlepszy dla tej komisji jest werdykt – usunąć i będą mieć z głowy usunięty problem . A teraz druga sprawa ,pochówki i prawo czyli ustawa , która mówi ,ze za grób z trumną w piasku / bez studni / trzeba dokonać prolongaty na 20 lat za 300 zł. ARTYKUŁ 7 USTĘP 3 TEJ USTAWY Z DN. 31.01.1959 ROKU , BO TAKA OBOWIĄZUJE MÓWI DALEJ ŻE NIE ODNAWIA SIĘ OPŁATY ZA POCHÓWKI W GROBACH MUROWANYCH , TAM JEST TAK , ŻE OD OSTATNIEGO POCHÓWKU JEST OKRES OK. 100 LAT I JEST ON AUTOMATYCZNIE PRZESUWANY O TAKI SAM OKRES . JEŚLI KTOŚ ZMARŁ W 1950 ROKU TO OKRES TEN TRWA DO 2050, ALE JUŻ PRZY ZMARŁYM NP. W 2000 ROKU OKRES TEN TRWA DO 2100 ROKU I WTEDY PŁACI SIĘ TYLKO ZA POGRZEB. PRZEGLĄDAJĄC PONAGLENIA DO PROLONGATY MIEJSC POCHÓWKU PARAFIA NIC NIE PISZE NT. GROBÓW MUROWANYCH I ART. 7 USTĘP 3, BYĆ MOŻE NIEŚWIADOMI PARAFIANIE ZAPŁACĄ TAKĄ OPŁATĘ JAK ZA GRÓB TYPU PIACH . IDĄC DALEJ TYM KIERUNKIEM MYŚLENIA , ZADAŁEM PYTANIE W… Czytaj więcej »

angel
3 lat temu
Reply to  maniek

Ateiści von z cmentarza parafialnego.Zwierzyniec -nie podlega parafii i jego regulaminowi.

brzoza
3 lat temu

Będą się smażyć na tych wyciętych drzewach.
Prośba do Portalu o pozyskanie tej decyzji „zgody” i jej upublicznienie.
To kolejne barbarzyństwo w tym mieście. Cmentarz nie jest własnością ani proboszcza ani magistratu tylko ludzi, którzy mają tam swoich bliskich. Drzewa to znak życia. W tym jest symbolika. Co za porąbane miasto…

to ja
3 lat temu

Pytam- kto chciałby mieć grób pod drzewem, które może runąć w każdej chwili? U nas jest szacunek dla zmarłych codziennie ktoś odwiedza groby o tragedię nietrudno.To nie u USA – pusto głucho i brak grobów.

Mieszkaniec Tarnobrzega
3 lat temu
Reply to  to ja

Rozglądnij się człowieku dookoła. Gdzie nie spojrzysz wszędzie drzewa. Na osiedlach gęsto zamieszkałych pod każdym blokiem masa drzew, głównie starych i co? Tam nie przeszkadzają? Nie boisz się wychodzić z bloku lub wchodzić? Również wszystkie wyciąć? Czy wyście ludzie wszyscy już powariowali? Wszystko tylko Wam przeszkadza. Jestem zdecydowanie przeciwny. Co miasto zrobiło z placem B. Głowackiego niegdyś ostoją cienia i zieleni… Nadleśnictwo wycina nasz Zwierzyniec. Gdzie my żyjemy.

winetu
3 lat temu

Żyjemy w cywilizowanym mieście, świecie, ale pamiętamy też życie w buszu ,puszczach i lasach i nie cofamy się w cywilizacji jak ty sugerujesz mieszkańców.

John
3 lat temu
Reply to  to ja

Ja bym chcial mnie tam pochowajcie

TBG
3 lat temu

Jest jeszcze jeden wątek. Co stanie się z wyciętymi drzewami? Biedna parafia z pewnością sprzeda wycięte drzewa a to spora sumka.

gore
3 lat temu
Reply to  TBG

Na pewno posłuży do palenia stosu i spalenia czarownic .Może znajdą się chętni czarownicy?

Mieszkaniec Tbga
3 lat temu

Jeśli są to drzewa zagrażające grobowcom, jest to decyzja najbardziej zasadna.Nie wyobrażam sobie żeby takie chore drzewo, podczas np. burzy uszkodziło lub zniszczył całkowicie grobowiec moich rodziców,a takie widziałam po dużej burzy na naszym cmentarzu.Dlatego popieram decyzję wycinki drzew chorych. W innej kwestii. Może warto pomyśleć o kamerach na cmentarzu.
Ps.Apeluję do złodziei o zaprzestanie haniebnej kradzieży z grobów!!!

on
3 lat temu

STOP WYCINCE!!!!!!!!!! Panu Proboszczowi już dziękujemy, z Warszawskiej parafii został podobno wyrzucony za podobne wyczyny!

bazar
3 lat temu
Reply to  on

podobno plotki ktoś roznosi? samosądy proponuje i plebana nam morduje, nie wiesz kto to taki?

sauron
3 lat temu

Skoro administrator podejmuje tak kontrowersyjne decyzję, to warto by się zastanowić czy nie wyciąć administratora.

marx
3 lat temu
Reply to  sauron

To się nazywa „rozumne”,ekologiczne i nowoczesne podejście do sprawy zróbmy sobie sami swój cmentarz i za 5lat nikt tam nie wejdzie, będzie busz zarośnięty ,zaśmiecony i zadowoleni ateiści i komuchy , bo nie podoba się im porządek parafialny.

nastepne mecze
3 lat temu

Jak by drzewa były dbane to nie było by takich problemów rozumiem ze się starzeją ale nie przesadzajmy z duza wycinka ponieważ i tak jest duże natężenie smogu a drzewa otrzyszczaja powietrze wiec zatruznic firmę ktora się zajmuje zielenią i niech maja to na oku a nie tylko pretesnie jak wielka grupa ludzi pojawia się na jakiś czas na cmentarzu i maja pretensie

Maciek
3 lat temu

Decyzja co najmniej intrygująca. Sam wystąpiłem o usunięcie drzew rosnących na środku dróg dla rowerów i pieszych wyznaczonych na południowo-wschodnim narożniku i na południowo-zachodnim narożniku skrzyżowania ulicy Sikorskiego z ulicą Kopernika i ulicą Wyspiańskiego, widocznych na poniższych zdjęciach.

https://drive.google.com/file/d/1WM7xy2SkDPl1K_fuvXmKXd3fHCVMd_7m/view

https://drive.google.com/file/d/1cSdloB3BtDX-z3fm6o1NRd-8U29nmOdO/view

Organ odmówił twierdząc m.in., że drzewa te „Wraz z przyległymi terenami zieleni tworzą Miejski System Przyrodniczy, zbudowany z węzłów i korytarzy ekologicznych.”. Niech każdy sam oceni.

waga
3 lat temu
Reply to  Maciek

Bo do takich decyzji uciekają się nasi aktualni włodarze utożsamijąqcy się z lewctwem

cdn
3 lat temu
Reply to  Maciek

i w naiwności swojej wierzący w nadchodzące objęcie władzy a kraju .

Maciek
3 lat temu
Reply to  cdn

Niestety, raz w prawo, raz w lewo, zamiast do przodu. A co do drzew, to widocznie dwa odosobnione drzewa otoczone kostką betonową są ważniejsze dla przyrody, niż kilkadziesiąt rosnących w skupisku 😉

wiec
3 lat temu
Reply to  Maciek

Ludzie opamiętajcie się nie ma tragedii i nie będzie nawet jak wytną kilkaset tych czy tamtych drzew jest w naszym regionie tyle nieużytków rolnych zarośniętych krzakami i już też drzewami że możemy spokojnie przeżyć w dostatku tlenu, gorzej z innymi elementami niezbędnymi do życia jak praca i płaca ,ale o tym „ekolodzy” nie martwią się.

Maciek
3 lat temu
Reply to  wiec

W Tarnobrzegu drzew nie brakuje i mi osobiście nie przeszkadza zamierzona wycinka na cmentarzu. Drzewa niech rosną, ale w racjonalnych miejscach, gdzie nikomu nie przeszkadzają i mogą dobrze spełniać funkcje przyrodnicze. Zwróciłem po prostu uwagę na to, że w jednym przypadku nie można wyciąć dwóch drzew rosnących na środku ścieżek rowerowych, a innym razem można wyciąć kilkadziesiąt rosnących w skupisku w terenie na wpół zielonym. Coś tu nie gra.

Stanisław Anioł
3 lat temu

Mam nagrobek rodziców i swoje miejsce już wykupione na tym cmentarzu.Opłaciłem dzierżawę na 20 lat.Mam posadzone świeże kwiaty ,nagrobek jest pod drzewem który daje cień mnie, jak tam przychodzę i kwiatom które posadziłem i o które dbam.I życzę sobie aby tak pozostało,a przynajmniej żeby mnie zapytano o zdanie w tak kontrowersyjnej sprawie.Dominikanie grzmią podczas kazania na Wszystkich świętych że stawianie sztucznych kwiatów i światełek „stałych” świadczy o tym że rodziny powoli zapominają o swoich bliskich.Szanujmy się więc wzajemnie i decydujmy razem.Jestem za wycinką ale tylko chorych lub obumarłych drzew.Reszta powinna pozostać!

mec
3 lat temu

Opłaciłeś dzierżawę za grobowiec nie za drzewostan i nie za teren cmentarza i tu nie ma kontrowersji.Uzurpowanie sobie nie nabytych praw jest nadużyciem.

Elza
3 lat temu
Reply to  mec

Jednak wydaje mi się że Stanisław Anioł ma prawo wiedzieć co się wokół nagrobka będzie działo i nie jest to żadne nadużycie. Jemu nie wolno robić wszystkiego chociaż ma opłacona dzierżawe. O pracach, renowacji itp.musi poinformować administratora i oczywiście za wszystko zapłacić, więc niech administrator poinformuje że zamierza np. robić wycinke.

kuriozum
3 lat temu
Reply to  Elza

A na jakiej to podstawie zrównałaś role administratora z dzierżawcą(jednym z tys.)Porzewracało się ludziom w głowie, a ja uparcie widzę tu niechęć do kościoła, na cmentarzu komunalnym regulamin jest bardziej surowy i tam nikomu do głowy nie przyjdzie jakiś bunt stosować a tu swawola ateistów zaczyna panować.

Elza
3 lat temu
Reply to  kuriozum

Swawola ateistów – człowieku o czym ty piszesz!! Poprzewracalo się ludziom w głowach bo śmiali się sprzeciwić przeorowi i stanąć w obronie przyrody ?! Ręce opadają!! Przy takich poczynaniach niechęć do kościoła będzie tylko rosnąć!!

obywatel
1 miesiąc temu
Reply to  Elza

A zapłacisz za szkody jak przyjdzie wichura ???
Jakby co to jest to własność parafii !
Jakoś wam nie przeszkadza wycinka drzew co odbywa się obecnie w mieście , pod tzw obwodnicę też wam nie przeszkadzało ale w prywatne rzeczy ( własność) to swoje ryje wpierda?????

gość
3 lat temu
Reply to  kuriozum

No powinniśmy się cieszyć ,że jak przed wojną w mordę nie wala w ciemnogrodzie

kuriozum
3 lat temu
Reply to  kuriozum

Przy takim nastawieniu ateisto, każdy pretekst jest odpowiedni -obrona przyrody i NIE DEPTAĆ TRAWNIKÓW -to wasze priorytety komusze!!!

brzoza
3 lat temu

Na kiedy jest przewidziana ta wycinka?
Czy magistrat określił termin wycinki? Na jaki?

Franco
3 lat temu

Może regionalne Centrum Natura 2000 włączy się do dyskusji?

stefan
3 lat temu

nie będzie niczego – dobrze Kononowicz mówił.

Dorian
3 lat temu

niech wycinają, gdy pis odda te i inne tereny eskimosom w ramach 447, będą mieć mniej roboty, buldożery będą miały ułatwione zadanie, łarwiejszy wjazd, gorzej z lasami tam troche roboty przy wycince będzie

waga
3 lat temu
Reply to  Dorian

Takie same masz problemy z rozumowaniem jak z pisaniem ?

Urzednik
3 lat temu

W tej sprawie wykonanie wniosku nastąpiło natychmiast A wnioski mieszkańców czekają miesiącami i z reguły są odmowne.
W
Nie trzeba myśleć o co w sprawie chodzi.Wladze mamy na poziomie Dymitrowa z zabarwieniem klechy .

wikary
3 lat temu
Reply to  Urzednik

Słowa,słowa… -podaj jakieś fakty –jak nie jesteś kłamcą

Parasol ogrodowy
3 lat temu

Po wycince drzew jeżeli będę chciał posiedzieć w cieniu przy grobie to czy będę mógł rozstawić obok parasol ogrodowy? Głupota niektórych poraża. Po tej internetowej sondzie widać jak to proboszcz ludzi pytał o zdanie. 150 głosów na „nie” do 30. Głupie tłumaczenie, że decyzja jest wynikiem próśb wiernych.

korepet
3 lat temu

„Głupie tłumaczenie” stosuj do siebie bo twoje „mądrości” porażają i jedyna rada to medyk (nawet sondy nie potrafisz odczytać, pojąć rozumnie)

Urzednik I I
3 lat temu
Reply to  korepet

Co nie umie odczytać wyników sondy Mieszkańcy są za usunięciem drzew uschnietych . a

anna
3 lat temu

W Tarnobrzegu od kilku lat trwa makabryczna wycinka pieknych i dużych drzew szczególnie na przywiślu tam gdzie mieszkamy
trzeba jakoś zaprotestować bo za kilka lat zostaną same trawniki i modne mikro drzewka.

R.Sonik
3 lat temu
Reply to  anna

„trwa makabryczna wycinka ” no to wreszcie będziemy mieć swoją Saharę i zorganizujemy rajd Paryż -Tarnobrzeg

Artur
1 miesiąc temu

Na „moim „cmentarzu” właśnie wycięto wszystkie świerki i brzozę zostawili jakieś szpetne żywotniki przy płocie, stary drzewostan zdrowy widać bo pozostały metrowe kikuty. Mają w to miejsce nasadzenia zrobić, to jest chore. Aż się dzisiaj poryczałem.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
72
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content